Visus praėjusiuosius metus Alsėdžių miestelis garbingai nešė Lietuvos mažosios kultūros sostinės vėliavą. Nors įvairiausių kultūrinių iniciatyvų Alsėdžiuose niekada netrūko, 2022-ieji buvo išties ypatingi išskirtinėmis šventėmis, projektais, renginių gausa ir kokybe. Šiam tikslui vienijosi visi – bendruomenė, seniūnija, kultūros darbuotojai, Stanislovo Narutavičiaus gimnazija, parapija, verslininkai ir t. t. Tad ir nuveikta daug. Na, o metams baigiantis alsėdiškiai rinkosi į Padėkos vakarą, kurio metu ne tik atsisveikino su Lietuvos mažosios kultūros sostinės titulu, bet ir paminėjo bendruomenės gyvavimo sukaktį – 20-metį.
Lina LIŪNIENĖ
„Gruodis – tai metas, kai skaičiuojame nuveiktus darbus, mintyse dėliojame padėkos žodžius artimiesiems ir tiems, kurie kasdienybės sūkuryje stebino kilniais poelgiais, atsigręžiame į akimirkas, kurios nueinančius metus darė ypatingus. Šiandien norime padėkoti už pagalbą, nuveiktus darbus, padrąsinantį žodį. Padėkoti savo kraštą mylintiems, aktyviems, iniciatyviems žmonėms, kurie savo idėjomis turtina Alsėdžius ir su besąlygiška meile dirba visų labui, keičia mūsų aplinką ir gyvenimus. Ačiū už buvimą kartu, ačiū, kad buvote, esate ir būsite ateityje“, – tokiais žodžiais į susirinkusiuosius kreipėsi renginio vedėjai kultūros darbuotoja Vaida Silkauskienė ir Alsėdžių gimnazijos direktorius Regimantas Kavaliauskas.
Padėkos alsėdiškiams
Pirmieji alsėdiškius pasveikino Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis ir projekto „Mažosios kultūros sostinės“ koordinatorė Žemaitijoje Rima Jokubauskienė.
„Alsėdiškiai, jūs kantriai ir išdidžiai nešėte Lietuvos mažosios kultūros sostinės vėliavą. „Mažųjų kultūros sostinių“ projektas prasidėjo 2015 metais, o dabar Lietuvoje turime jau 70 vietovių, buvusių mažosiomis sostinėmis. Tikiu, kad jūsų bendruomenė tik stiprės ir jums bus gera gyventi čia, Alsėdžiuose“, – kalbėjo R. Jokubauskienė.
Gerų žodžių alsėdiškiams negailėjo ir meras A. Klišonis: „Atrodo, taip neseniai Alsėdžiai tapo kultūros sostine, tvyrojo jaudulys, vyko dideli paruošiamieji darbai, o šiandien – jau finišas. Ačiū jums už tai, ką nuveikėte. Žinoma, lengva nebuvo, netrūko iššūkių, bet jūs finišuojate garbingai. Alsėdžiai – jau ketvirtoji mažoji kultūros sostinė mūsų rajone. Iš jų estafetę perims plateliškiai. Ir tuo mes išskirtiniai visoje Lietuvoje – nėra nė vieno rajono, kuris turėtų tiek kultūros sostinių.“
Tiesa, meras į Alsėdžius atvyko ne tuščiomis, o vežinas padėkos raštais alsėdiškiams – ne tik paties pasirašytais, bet ir nuo Seimo nario Jono Varkalio bei kultūros ministro Simono Kairio.
J. Varkalio pasirašytas padėkos raštas įteiktas miestelio siela pavadintai Alsėdžių seniūnei Danutei Repšienei, kuri jau ne vieną dešimtmetį dirba savo krašto labui ir kurios dėka miestelis tikrai gražėja. Ministro S. Kairio padėkos raštas atiteko kultūros šviesuliams – Žemaičių Kalvarijos kultūros centro Alsėdžių padalinio meno vadovams V. Silkauskienei ir Linui Senkui bei Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos direktoriaus pavaduotojai, neformaliojo ugdymo ir kultūrinių veiklų organizatorei Daivai Gramalienei.
Mero pasirašyti padėkos raštai įteikti projekto „Alsėdžiai – Lietuvos mažoji kultūros sostinė“ kūrybinės grupės nariams ir bendruomenės aktyvistams: Violetai Rimkuvienei, Kristinai Kondratavičienei, Sandrai Jazdauskienei, Irutei Taujenienei, Justei Tulickienei, Pauliui Ausčiui, Linai Brasienei, Jurgitai Antanaitienei, Linai Matuzienei.
Padėkos nuo alsėdiškių
Vėliau į sceną iškilmingai atnešti pačių alsėdiškių sukurti gintaro gabalėliu puošti padėkos ženklai. Jais apdovanoti daugiausiai prisidėjusieji prie bendruomenės klestėjimo, „Alsėdžių – mažosios kultūros sostinės“ ir kitų projektų sėkmingo įgyvendinimo.
Pirmasis padėkos ženklas atiteko pedagogei, pirmajai Alsėdžių bendruomenės pirmininkei Vandai Balandienei, kurią alsėdiškiai sveikino atsistoję. Atsiimdama apdovanojimą mokytoja dalijosi prisiminimais: „Prieš tuos 20 metų man alsėdiškiai sako: išėjai į pensiją, esi čia gimusi, čia augusi, tad imkis vadovauti bendruomenei. Žinoma, lengviausia man buvo mokyti biologijos, o čia reikėjo ir projektus rašyti, ir pinigų iš kažkur gauti. O aš nežinojau nei kas tas projektas, nei kaip su spausdinimo mašinėle dirbti, jau nekalbant apie kompiuterį. Bet teko ryžtis. Vykau į Kultūros ministeriją, gavome pinigų, pastatėme stogastulpį prie koplyčios, kryžių, skirtą Kęstaičių įvykių jubiliejui. O dabar bendruomenės aktyvas gali tokių aukštumų pasiekti, kad ir Vilnius jiems pavydėtų.“
Kiti padėkos ženklai skirti: Daivai Sprainienei – už laiką, skirtą bendruomenei, pasidalytą patirtį, meilę, idėjas, miestelio populiarinimą; bendruomenės pirmininkui Žydrūnui Purauskiui – už sugebėjimą išjudinti žmones, atrasti ir materializuoti daugybę idėjų bei sprendimų; seniūnei D. Repšienei – už krašto galimybių plėtrą, atsakingai apmąstytus ir nuosekliai įgyvendinamus projektus; Albinai Juškienei – už energiją ir laiką, skirtą rašomiems ir įgyvendinamiems projektams, už atsidavimą kraštui; buvusiam gimnazijos vadovui Leonui Mockūnui – už laiku ir vietoje ištartą frazę, leidusią išgyventi ir suklestėti gimnazijai, kurioje jau daugiau nei 20 metų vykdomas gynybinis ir pilietinis ugdymas; Inesai ir Audriui Klišoniams – už nuolatinį rūpestį ir pagalbą miesteliui, kuriame šeima gyveno ir dirbo daug metų; verslininkams Inai ir Artūrui Daukinčiams – už nuolatinę finansinę paramą; Ritai ir Romualdui Brasams – taip pat už paramą; jaunosios kartos atstovei Ivetai Silkauskaitei – už pilietiškumą, meilę gimtajam kraštui ir įvairią veiklą; Plungės rajono savivaldybei – už bendruomenės idėjų palaikymą ir paramą. Džiugu, kad tarp apdovanotųjų – ir laikraštis „Plungė“ – už sklaidą to, kas vyksta Alsėdžiuose.
Bendruomenės pirmininko žodis
Po apdovanojimų žodis buvo suteiktas bendruomenės pirmininkui Ž. Purauskiui.
„Bendruomenė – tai žmonės, kurie renkasi ir siūlo iniciatyvas, bendruomenė – kai darai tai, kas būtų gerai ne tik tau, bet ir šalia esančiam, bendruomenė – savanoriškai skiriamas laikas tam, kad ir po tavęs čia gyventi būtų gera. Bendruomenė – pirmiausia bendrystė, kuri reikalinga visiems mums.
Alsėdžių bendruomenei – 20 metų. Tai laikas, per kurį augome, ieškojome, dirbome, kūrėme, tai laikas, kai iš nedrąsių bandymų parengti mažos vertės projektėlį jau nebijome drąsiai kibti ir į didelės apimties darbus. Nes juk mes čia gyvename ir norime gražios visumos. Atsigręžę atgal, galėtume vardyti ir vardyti nuveiktus darbus, aktyvius žmones, iniciatyvas ir visa kita. Šiandien džiaugiuosi, kad 20 metų trukusioje bendrystėje vis dar esame visi. Kad nėra buvusių bendruomenės narių, nėra persirgusių bendrystės liga, kad visi gyvename vieni dėl kitų.
Smagu ir dėl to, kad jubiliejinius metus sutikome pastebėti šalies mastu – ta proga mums uždėta Lietuvos mažosios kultūros sostinės karūna. Įgyvendinant šį projektą norėjosi, kad apie mus girdėtų visoje Lietuvoje. Šiuo visa ko optimizacijos laikotarpiu norėjome pasakyti: „Mes gyvename čia!“, todėl čia mums reikia mokyklų, darželių, kultūros, kurią sugebame kurti.
Žemai lenkiu galvą prieš visą komandą, susibėgusią įgyvendinti projektą. Iš pradžių sakėme: darysime tą, ką darėme, tik vadinsimės kultūros sostine, bet… taip neišėjo. Visi atidavė savo širdį, kad Alsėdžiai taptų išskirtine sostine. Ir šiandien apima ypatingas jausmas – toks pasididžiavimo graudulys“, – kalbėjo bendruomenės pirmininkas.
Prisimindamas 2022-ųjų veiklą, Ž. Purauskis žvilgtelėjo ir į šiuos metus: pasidžiaugė plateliškių ryžtu tapti 2023 metų Lietuvos mažąja kultūros sostine. Pakvietęs šventėn atvykusius plateliškius, jis akcentavo, jog Plateliai taip pat puikiai „įsipaišys“ į visą rajono mažųjų kultūros sostinių sąrašą. Juolab kad jiems tai nebus didelė naujiena, nes ir pernai alsėdiškiai, plateliškiai bei kalvariškiai ne vieną sumanymą įgyvendino bendromis jėgomis. Kaip patys juokavo: „Esam lyg koks Bermudų trikampis.“
„Uždėjo mums karūną, bet ir nuėmus ją, manau, niekas nepasikeis – liksime tokie pat šilti, nestokojantys pagalbos, besidžiaugiantys kiekvieno laimėjimais, mokantys dalytis ir visada atsimenantys, kad Alsėdžiai – ta vieta, kur gyvename mes“, – reziumavo bendruomenės pirmininkas.
Na, o pabaigoje į sceną buvo pakviesta kone pusė Alsėdžių gyventojų – prisidėjusieji prie bendruomenės veiklos 2022-aisiais ir ankstesniais metais. Visiems įteikta po simbolinį stiklinį lašelį, primenantį, kad daugybė lašelių ir į jūrą gali pavirsti. Renginį alsėdiškiai baigė kartu su soliste Žyginta Jašinskaite traukdami dainą „Tikiu“.