Žemės ūkio ministerija, minėdama Lietuvos šimtmetį, visą vasarą mažosiose Lietuvos kultūros sostinėse vykstančiuose „Tautos šimtamečių ąžuolų“ renginiuose stelmužiukais apdovanoja labiausiai nusipelniusias bendruomenes, jų narius, projektus ar objektus.
Neseniai Tveruose (Rietavo savivaldybė) buvo teikiami Šimtmečio ąžuolų apdovanojimai. Tarp nominantų – net trys aktyviausios Telšių rajono bendruomenės. Eigirdžių kaimo bendruomenė pelnė nominaciją „Šimtmečio linksmiausieji“, Degaičių kaimo jaunimas buvo apdovanotas kaip „Jauniausias šimtmečio lyderis“, o Lauko Sodos kaimo bendruomenė pelnė „Šimtmečio atradimo“ vardą.
Aurelija SERVIENĖ
Stelmužės ąžuolo palikuonys
Žemės ūkio ministerija, minėdama Lietuvos šimtmetį, nusprendė apdovanoti net 150 bendruomenių narių, projektų ar objektų. Ąžuoliukai šiai iniciatyvai paskirti ne bet kokie. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro Miškų instituto Miško augalų biotechnologijų laboratorijoje in vitro kultūroje išauginti ąžuoliukai yra garsiojo, tūkstantį penkis šimtus metų siekiančio Stelmužės ąžuolo palikuonys. Tai – dvasinis tautinės stiprybės simbolis, kuris niekada nedings, nes po Lietuvą pasklis jo gyvybės pasotinti ąžuoliukai.
Šiuo metu šie Stelmužės ąžuolo palikuonys stelmužiukai dar maži, trapūs, todėl vis dar tvirtėja ir laukia tos dienos, kai bus pasodinti ten, kur jiems bus lemta augti ir kito šimtmečio Lietuvos žmonėms byloti apie gražius darbus, šiandienos lietuvio kantrybę ir darbštumą.
Eigirdžių kaimo bendruomenė
Eigirdžių kaimo bendruomenė pelnė nominaciją „Šimtmečio linksmiausieji“.
Eigirdžių bendruomenė įkurta 2003 m. Šiuo metu joje – apie 140 narių. Eigirdiškiai visi kartu vieningai tvarkosi, puošia kaimą savo kurtais darbais, linksmai leidžia laiką, dalyvauja šventėse, keliauja, rengia koncertus, organizuoja sportines varžybas.
Rūpinasi vaikų užimtumu ne tik vasarą, bet ir žiemą. Buria kaimo gyventojus, vaikus ir jaunimą į bendruomenės namus ne tik linksmintis, bet ir į kūrybines dirbtuves. O pagamintais darbais puošia savo namus ir bendruomenę.
Nuo 2017 m. gegužės 12 dienos bendruomenei vadovauja Aušra Macienė. Ji kartu su buvusia pirmininke Adele Srėbaliene vyko į Tverus atsiimti garbingo apdovanojimo.
„Džiaugiamės tokiu netikėtu mūsų bendruomenės įvertinimu. Turėsime Stelmužės ąžuolo palikuonį. Jį sodinsime garbingiausioje vietoje, tikriausiai prie bendruomenės namų. Reikia atsakingai pasiruošti ąžuoliuko sodinimui – ne tik vietą parinkti, reikia ir informacinę lentelę padaryti bei tvorelę. Planuose – su bendruomenės nariais nuvykti prie tikrojo Stelmužės ąžuolo, kad visi miestelio gyventojai žinotų būsimo palikuonio svarbą ir kilmę“, – kalbėjo A. Macienė. Pasak jos, svarbiausia bendruomenėje, kad žmonės būtų bendruomeniški ir kuo daugiau įsijungtų į bendruomenės gyvenimą, negyventų kas sau, o būtų vieningi.
Degaičių kaimo jaunimas
Degaičių kaimo jaunimas buvo apdovanotas kaip „Jauniausias šimtmečio lyderis“ – už dalyvavimą sporto varžybose, už tai, kad yra aktyvūs švenčių dalyviai ir organizatoriai, kad gerbia ir tausoja savo aplinką.
Tuo be galo didžiuojasi apdovanojimo atsiimti kartu su jaunimu važiavusi Degaičių bendruomenės pirmininkė Vita Kazlauskienė: „Bendruomenė be augančios pamainos neturi ateities. Tai supratome dar tada, kai jaunimas, neturėdamas kur išlieti savo energijos, laužė parko suolelius, rovė pasodintas gėles ir nevertino to, kas buvo daroma aplinkui. Bendruomenės taryba kartu su seniūnija tiesiog pasakė „stop“ tokiam jaunimo elgesiui. Suremontuota sporto salė ir jos erdvės, sutvarkytas aikštynas, įrengtos tribūnos žiūrovams nukreipė jaunimo energiją kita linkme. Dabar kiekvieną vakarą pilna sporto salė jaunimo, kuris, esant reikalui, yra pirmasis pagalbininkas bendruomenėje rengiant talkas, ruošiant šventes, atstovaujant bendruomenei sąskrydžiuose ir sporto varžybose.“
Degaičių kaimo bendruomenė visada pritaria jaunimo iniciatyvoms ir kaip galėdama skatina jaunimą burtis.
V. Kazlauskienės nuomone, visų degaitiškių nuopelnas, kad Degaičių jaunimas yra savarankiškas ir bendruomeniškas, bet labiausiai dėkoti reikėtų Bronislovui Šiaudkuliui, kuris jau daugiau kaip 15 metų kiekvieną vasarą su jaunimu praleidžia stovykloje prie Platelių. „Tiesiog davė Dievas Degaičiams Mokytoją iš didžiosios raidės“, – sakė pirmininkė.
Kur degaitiškiai sodins Stelmužės ąžuolo palikuonį, kol kas dar nenusprendė. „Apie tai galvosime visi kartu, bet tikrai tikime, jog jį puoselėsime taip, kad jam užaugus, prie šio ąžuolo rinksis visos kartos“, – tikino pašnekovė.
Lauko Sodos kaimo bendruomenė
Lauko Sodos kaimo bendruomenė pelnė „Šimtmečio atradimo“ vardą. Šiuo įvertinimu džiaugiasi bendruomenės pirmininkas Justas Dapkus: „Džiugu, jog mūsų darbas, bendruomenės veikla buvo taip gerai įvertinti. Labai laukiame ąžuolo sodinuko, jam parinksime garbingą vietą, pačioje miestelio širdyje.“
Lauko Sodos kaimo bendruomenė įregistruota 2005 m. Bėgant metams bendruomenės pastangomis kaimas vis gražėjo. Kraštiečio Danieliaus Valiaus iniciatyva buvo sukurtas bendruomenės logotipas, pagaminta vėliava. Pirmininko J. Dapkaus iniciatyva suremontuotos senos mokyklos patalpos, kad bendruomenei būtu jauku susiburti.
Sena lauksodiškių svajonė – sutvarkyti kelią link daugelio jaunystės ežero Ūžrio. Bendruomenės pirmininko lankstumas, išradingumas, gebėjimas rasti rėmėjų ir sutelkti bendruomenę bendram tikslui bei bendruomenės narių darbštumas davė rezultatą – kelias suremontuotas. Lauksodiškiai net juokauja, kad turi savo greitkelį.
Visiems norams išpildyti neužtenka bendruomenės lėšų, todėl rašomi įvairūs projektai, paraiškos. 2016 m. įgyvendintas projektas „Lauko Sodos miestelio viešosios erdvės pritaikymas bendruomenės reikmėms“. Už projekto lėšas įrengta vaikų žaidimų ir lauko treniruoklių aikštelė. Ją pamėgo ir maži, ir dideli. Už projekto „Bendruomenės materialinės bazės stiprinimas“ lėšas įsigyti muzikos instrumentai, fotoaparatas ir stalai bendruomenės salei.
Lauko Sodos bendruomenė nuveikė daug darbų ne tik materialinei bendruomenės bazei gerinti, miestelio aplinkai gražinti, bet ir kultūriniam gyvenimui. Kai Telšių r. savivaldybė vienai iš gimnazijų nupirko naują mokyklinį autobusą, bendruomenės pirmininkas kreipėsi su prašymu, kad senasis autobusas būtų skirtas jų bendruomenės reikmėms. Ir štai autobusas jau tarnauja bendruomenei, jį vairuoja pats pirmininkas. Kad ši transporto priemonė patikimai važiuotų, reikėjo įdėti nemažai darbo ją remontuojant. Pats J. Dapkus su pagalbininkais autobusą remontavo, dažė, šveitė. O dabar vos ne kas mėnesį bendruomenės nariai keliauja, vyksta į koncertus, ekskursijas ir kt.
Lauksodiškiai mato vis gražėjantį kaimą, džiaugiasi bendruomenės nuveiktais darbais ir neraginami stoja į bendruomenės gretas.
Sekmes Jums, gera darantiems, del kitu zmoniu.