Jungtinėje Karalystėje gyvena ir dirba nemažai tautiečių. Vienas populiarių darbo sektorių – statybos. Statybų aikštelė yra laikoma aukštos rizikos darbo vieta: čia nuolat vyksta veiksmas, pilna specifinių žinių ir įgūdžių reikalaujančios darbo įrangos, statybinių medžiagų, o kartais tenka dirbti ir dideliame aukštyje. Būtent todėl Anglijoje advokatų kontoras turintys lietuviai teisininkai vis garsiau komunikuoja apie traumas, tiksliau, ieškinius dėl šių kompensavimo. Į advokatus dažniausiai kreipiamasi tada, kai nelaimingi atsitikimai baigiasi traumomis, o saugios darbo aplinkos neužtikrinę darbdaviai nėra linkę leistis į kalbas apie kompensaciją. Toliau – vieni dažniausiai užduodamų klausimų ir teisės ekspertų Anglijoje atsakymai.
1. Už kokias statybų aikštelėje patirtas traumas galima tikėtis kompensacijos?
Net kelias advokatų kontoras Anglijoje turinti ir visoje Jungtinėje Karalystėje tautiečiams padedanti Litkraft Solicitors komanda primena – ieškinius galima teikti kone dėl bet kokių statybų aikštelėje patirtų traumų. Kiekvienas atvejis yra individualus, skiriasi aplinkybės. Vis dėlto, yra kelios esminės sąlygos, kurios taikomos kiekvienu atveju. Pagrindinis momentas – patirtas susižalojimas, trauma turi būti nelaimingo įvykio darbo vietoje pasekmė, o už tą įvykį atsakingi kiti asmenys. Jeigu dėl darbdavio ir kolegų aplaidumo įvyko nelaimingas atsitikimas, o dėl šio jūs susižalojote, turite svarią priežastį tikėtis kompensacijos. Žinoma, svarbus ir laiko klausimas, kada nutiko incidentas – ieškinį pateikti svarbu per tam tikrą laikotarpį.
2. Kiek laiko po patirto sužalojimo galima pateikti kompensacijos ieškinį?
Skirtingose šalyse ir teisinėse sistemose ieškinio pateikimo terminas gali skirtis. Advokatai Anglijoje sako, kad dažniausiai tai galima padaryti ne vėliau kaip per tris metus nuo nelaimingo atsitikimo. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad bėgant laikui vis sunkiau surinkti įrodymus ir pagrįsti savo tiesą. Būtent dėl to teisininkai skatina nelaukti ir į su traumų darbo vietoje ieškiniais dirbančią advokatų kontorą kreiptis kuo skubiau. Taip iš karto žinosite, ar jūsų atveju ieškinys galėtų būti sėkmingas ir kokie galėtų būti tolimesni jūsų žingsniai.
3. Kokie įrodymai reikalingi norint pateikti ieškinį dėl traumos statybų aikštelėje?
Teisės ekspertai patvirtina – įrodymai pateikiant ieškinį yra labai svarbūs. Žinoma, pirmiausia, tai patirto sužalojimo įrodymai. Tai ne tik nuotraukos, bet ir suteiktą gydymą bei su šiuo susijusias išlaidas įrodantys gydytojų išrašai, vizitų kortelės, čekiai už vaistus, procedūras ir pan. Beje, dažniausiai ieškiniu siekiama gauti kompensaciją ne tik už medicinines, bet ir, pavyzdžiui, transporto, sugadinto asmeninio turto išlaidas. Galiausiai, už prarastus finansus dėl nedarbingumo. Tuomet gali prireikti ir su atlygiu susijusių išrašų, kurie leistų kaip įmanoma objektyviau nustatyti finansinius praradimus. Visas detales ir reikalingus įrodymus geriausia aptarti su šioje teisės srityje besispecializuojančiu teisininku.
4. Ar darbuotojai turi garantiją, kad po teisinių veiksmų jie nepraras darbo vietos ar sąlygų?
Advokatai sako, kad viena priežasčių, kodėl darbuotojai vengia kreiptis į juos – baimė prarasti darbą ar sąlygas, turėtas iki teisinių veiksmų ėmimosi. Vis dėlto, dvejojantys gali atsikvėpti – darbuotojų interesus gina teisė. Jeigu darbdavys, dėl kurio aplaidumo patyrėte traumą, neigia savo kaltę ir yra nelinkęs bendradarbiauti, o po ieškinio pateikimo nusprendžia nepagrįstai pakeisti darbo sąlygas, darbo užmokestį ar pan., už tai jam taip pat gresia teisinė atsakomybė. Tokiam darbdaviui gali būti pateiktas dar vienas ieškinys, tik šįkart jau, pavyzdžiui, dėl nesąžiningo atleidimo iš darbo.
5. Koks yra ieškinio pateikimo procesas Anglijoje?
Turbūt greičiausias, efektyviausias ir mažiausiai streso keliantis būdas yra kreiptis į su traumų ieškiniais dirbančią advokatų kontorą. Specialistai padės objektyviau įvertinti situaciją, turimus įrodymus, galimą kompensacijos dydį ir žingsnius, kaip gauti situaciją atspindinčią sumą. Jeigu nesate teisininkas ir neišmanote teisinės sistemos, aktualių įstatymų bei terminų, ypač užsienio šalyje, procesas gali atrodyti itin sudėtingas ir varginantis. Beje, besibaiminantiems dėl išlaidų nesėkmingo ieškinio atveju verta pasidomėti teisininkais, kurie dirba „nelaimėsite – nemokėsite“ (angl. k. no win – no fee) principu.
Statybų aikštelė ne be reikalo yra laikoma aukštos rizikos darbo vieta, tad mažesnių ar gyvenimą keičiančių traumų tikimybė čia kur kas didesnė nei, pavyzdžiui, dirbant biure. Advokatai Anglijoje sako, kad neverta ieškoti panašių istorijų interneto platybėse ir kurti scenarijų dėl galimo ieškinio sėkmės ar patirtų išlaidų. Vienas greičiausių būdų sužinoti, kokie šansai prisiteisti kompensaciją iš neatsakingo darbdavio bei kiek tai kainuos – susisiekti su advokatais. Paslaugas užsienio šalyje lietuviai advokatai siūlo ir lietuvių kalba, tad tautiečiai patiria kur kas mažiau streso komunikuodami su teisės ekspertais.