Lapkričio 5 dieną Žemaičių muziejuje „Alka“ vyko projekto „Pasisveikinimas su Mykolu Kleopu Oginskiu (1765–1833)“ pristatymas.
Aurelija SERVIENĖ
Projekto idėja
Susirinkusiuosius pasveikinusi muziejaus Istorijos skyriaus Ikonografijos poskyrio vyr. muziejininkė, projekto vadovė Daiva Lukšienė papasakojo apie projekto metu vykdytą veiklą bei pristatė iš muziejaus rinkinių surengtą parodą „Pasisveikinimas su Mykolu Kleopu Oginskiu“.
Minint iškilios asmenybės metus, Žemaičių muziejus „Alka“ vykdė projektą „Pasisveikinimas su Mykolu Kleopu Oginskiu (1765–1833)“. Projekto tikslai: supažindinti vaikus ir jaunimą su kunigaikščių Oginskių materialiuoju, nematerialiuoju, kilnojamuoju ir nekilnojamuoju paveldu; praturtinti jaunųjų menininkų informacijos ir kūrybiškumo akiratį, saviraiškos poreikius; suteikti galimybę patiems įsitraukti į pažintinę muziejinę, edukacinę, kūrybinę ir parodinę veiklas.
Projektas buvo pradėtas vykdyti nuo birželio mėnesio. Jo metu dirbo Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių fakulteto studentai, vadovaujami profesorės Zitos Inčirauskienės. Studentai buvo supažindinti su istorine asmenybe, jo biografija, kūrybiniu palikimu, taikomosios dailės eksponatais ir kt. Projekto dalyvių akiratį praturtino muziejininkų suorganizuota ekskursija į Plungę ir Rietavą – po buvusius kunigaikščių Oginskių architektūrinio paveldo objektus.
Žemaičių muziejaus „Alka“ rinkiniuose saugomi Oginskiams priklausę pasaulinio garso dailininkų tapyti paveikslai, skulptūriniai objektai, baldai, indai, kašmyriniai audiniai ir kt.
Naujai įrengtoje parodoje eksponuojami kunigaikščių Oginskių giminės portretai, Rietavo ir Plungės dvarų istoriją menančios fotografijos, dvariškių rankraščiai, XIX a. II pusėje išleistas Mykolo Kleopo Oginskio polonezų rinkinys, porcelianinės lėkštės su Oginskių herbu ir monograma, medžioklinis durklas, stalinis laikrodis, stalelis-pastovas. Parodą papildo dailininkų Gerardo Bagdonavičiaus, Antano Krištopaičio darbai, kuriuose užfiksuoti Rietavo ir Plungės dvarų bei kiti architektūriniai objektai.
Eksperimentinė kolekcija
VDA Telšių fakulteto profesorė Z. Inčirauskienė apžvelgė studentų kūrybinių dirbtuvių rezultatus – kaligrafinių kompozicijų ir eksperimentinės mados kolekcijos „Sugrįžimai“ parodą.
Pirmojoje parodoje „Pasisveikinimas su Mykolu Kleopu Oginskiu“ eksponuojama studentų sukurta 11 modelių eksperimentinė kolekcija „Sugrįžimai“ – tai atsigręžimas į praeities dvarų kultūrą, mados istoriją, muziką, raštijos palikimą. Parodą papildo „Kaligrafinės impresijos. Dedikacija Oginskiui“ (aut. studentė L. Kiškytė) bei kolektyvinis studentų darbas „Laiškai Mykolui Kleopui Oginskiui“.
Pasak Z. Inčirauskienės, projekto metu dirbo 10 studentų, kiek vėliau prisijungė dar 7. Pradėta nuo tiriamojo darbo, kuris buvo itin gerai organizuotas. Projekto metu kostiumo dizaino patalpose vyko kūrybinės dirbtuvės, studentai kūrė modelius ir kaligrafijos kompozicijas. Tyrinėjo XIX a. laikotarpį, kuriam buvo būdinga daug raukinių, galvos apdangalai, tuomet atsirado vyriški švarkai. Gilintasi ir į vėlesnį laikmetį, kur buvo rasta taip pat įvairių mados detalių. Visi šie mados akcentai studentams ir tapo įkvėpimo šaltiniais kuriant kolekciją, kuri buvo pristatyta renginio metu. Modeliams kurti buvo naudojami vyriški kostiumai ir įvairių audinių atliekos. Sukurtus modelius šventėje demonstravo patys autoriai.
Sveikinimai
Renginyje dalyvavo ir sveikinimo žodį tarė Seimo nario Valentino Bukausko padėjėja, Telšių rajono savivaldybės tarybos narė Laima Jurytė-Zakarauskienė, Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos direktorė Genovaitė Žiobakienė, Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorė Elvyra Spudytė.
Telšių rajono savivaldybės vicemeras, laikinai einantis mero pareigas, Petras Kuizinas padėkos raštu už projekto kūrybinės idėjos sukūrimą ir jos įvykdymą apdovanojo vyr. muziejininkę D. Lukšienę.
Renginį papuošė Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos atlikėjų muzikinė programa.