Stiklas ir šviesa neatsiejami vienas nuo kito. Šis derinys subtiliausias išraiškas įgijo bažnytinėje dailėje, ypač vitražo mene. Štai Varniuose Žemaičių vyskupystės muziejuje dirbantiems muziejininkams kilo mintis įspūdį keliančią stiklo ir šviesos idėją pritaikyti laikinoje šventinėje instaliacijoje – stiklo prakartėlėje. Šį kūrinį muziejus įrengė gerai matomoje lauko erdvėje šalia istorinių Varnių kunigų seminarijos rūmų. Prakartėlė buvo pašventinta ir įžiebta Kūčių vakarą.
Prakartėlė, kaip religinė šventinė instaliacija, tik pastaraisiais laisvės dešimtmečiais iš uždarų bažnyčių išėjo į atviras visuomenines erdves ir daugumai miestelėnų tapo šventinio laikotarpio traukos centru.
Viena iš Žemaičių vyskupystės muziejaus edukacijos krypčių yra dailė. Čia, dailės studijoje, jau keletą metų dirbama su stiklu ir jo atliekomis, kuriami papuošalai, žaislai, dailės dirbiniai. Tai moksleivių mėgstama programa, kurioje dalyvauja vaikai iš vietinių ir regiono mokyklų. Taip pat ir stiklo prakartėlės kūrimas buvo įgyvendintas edukacinio projekto, dalimi finansuoto Lietuvos kultūros tarybos, metu. Projekte dalyvavo Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazijos šeštokų grupė, vadovaujama dailės mokytojos ir auklėtojos Astos Kačinauskienės. Projekto vadovas – muziejininkas-dailininkas Vygantas Paulauskas.
Varniuose įžiebtos stiklo prakartėlės meninė išraiška – nauja ir neįprasta. Stiklo prakartėlę sudaro dvidešimties stiklo kubų siena, prie kurios pritvirtinti 8 kvadratinių metrų ploto stiklo reljefai, vaizduojantys užgimusį Kūdikėlį ir Šventąją Šeimyną. Tai – keleto pastarųjų metų meninio edukacinio darbo sėkmė. Tai – ir simbolinė dovana bei padėka visiems muziejaus bendradarbiams ir rėmėjams.
Šventinių atostogų metu Varnių stiklo prakartėlę būtina pamatyti. Prie jos organizuotas grupes pasitiks šv. Mikalojus, kuris visam Kalėdų laikui yra apsigyvenęs Žemaičių vyskupystės muziejuje.
Žemaičių vyskupystės muziejaus direktorius Antanas IVINSKIS