
Naująjį amžių septyniolikmetis Martynas Limontas sutiko nugalėdamas Telšių rajono suaugusiųjų šachmatų pirmenybėse. 2001 m. jaunuolis pasipuošė antruoju aukso medaliu savo šachmatininko karjeroje, laimėdamas auksą Lietuvos jaunių čempionate. Tuo pat metu sesuo Simona sėkmingai žaidė tarptautiniame turnyre Suvalkuose (Lenkija) ir nugalėjo visas priešininkes.
Vaikų komandinėse šalies pirmenybėse Plungėje 2002 m. jaunosios žemaitukės Kristina Puidokaitė, Edita Stončiutė ir Lilijana Norvaišaitė laimėjo bronzos medalius, pralenkdamos Vilniaus ir Kauno šachmatininkes. M. Limontas dalyvavo Europos jaunių pirmenybėse Valensijoje (Ispanija) ir surinko pusę galimų taškų. Lietuvos komandinėse pirmenybėse Panevėžyje S. Limontaitė, A. Bačionytė, M. Zeniauskaitė pasidabino bronzos medaliais, o Simona buvo trečia Lietuvos mergaičių pirmenybėse. Jos treniruočių draugė Monika Zeniauskaitė Lietuvos jaunių pirmenybėse Radviliškyje buvo apdovanota aukso medaliu. Šiose varžybose sėkmingai kovojo Agnė Bačionytė, L. Norvaišaitė, Karolis Bačionis, Edvinas Sutkevičius ir Laurynas Andriulionis.
2003 m. sezone Simona ir toliau džiugino savo trenerį V. Gembutą, šeimos narius ir Telšių „Džiugo“ vidurinės mokyklos bendruomenę. Mergina iškovojo antrąsias vietas Lietuvos jaunučių ir jaunių žaidynėse ir trečiąją Lietuvos moterų klasikinių šachmatų pirmenybėse. Simona tuo metu jau turėjo aukštą 2082 t. FIDE reitingą. Čempionate savo jėgas išbandė ir metais jaunesnė treniruočių draugė Monika.
2003-ųjų gruodį surengtos rajono žaibo šachmatų pirmenybės ilgamečiam šachmatų klubo „Žaibas“ prezidentui Daliui Jociui pagerbti atsisveikinimo su Telšių šachmatininkų bendruomene proga. Nugalėjo daugkartinis šachmatų turnyrų laimėtojas ir prizininkas D. Jocys, prizines vietas užėmė jo nuolatiniai varžovai R. Kinčinas ir E. Taujanskis. Puikiai žaidė S. Limontaitė, K. Puidokaitė, veteranai V. Gembutas, R. Višinskis, A. Sipavičius.
2004 m. Lietuvos jaunių asmeninėse pirmenybėse S. Limontaitė laimėjo jau penktąjį savo karjeroje sidabro medalį ir įgijo teisę dalyvauti Europos čempionate. Pagaliau Telšių šachmatininkė iškovojo ir pirmąjį aukso medalį, nugalėjusi Lietuvos moterų žaibo pirmenybėse. Tais pačiais metais Lietuvos moterų klasikinių šachmatų čempionate merginai teko tenkintis penktąja vieta. Tačiau Simona nenusiminė, ji žinojo, kad ateityje bus dar ne vienas medalis ir ne viena pergalė.
Išvykus iš Telšių D. Jociui, šachmatų klubo „Žaibas“ prezidento pareigos patikėtos UAB „Telšių vandenys“ direktoriui, buvusiam V. Gembuto mokiniui Sporto mokykloje Alvydui Jasevičiui. Jo dėka kasmet būdavo sudaromos geros sąlygos Žemaitijos šachmatininkams „Telšių vandenų“ bazėje per tradicines Žemaitijos taurės varžybas. 2004 m. birželio 5 d. organizuotas susitikimas su LR Seimo nariu, buvusiu Lietuvos šachmatų federacijos prezidentu Česlovu Juršėnu. Svečias sužaidė draugišką partiją su S. Limontaite, apdovanojo vykusios sporto šventės šachmatų varžybų geriausius žaidėjus ir įteikė Seimo padėkos raštą už ilgametį ir nepriekaištingą darbą treneriui V. Gembutui. Miesto sporto šventėje vykusiose šachmatų varžybose pergalę šventė merginų „Žvaigždžių“ komanda (S. Limontaitė, K. Pudokaitė ir M. Zeniauskaitė), „Centro“ komandos vyrai R. Kinčinas, V. Gembutas ir
J. Armalis užėmė antrąją vietą, o trečioje pozicijoje liko Naujamiesčio komanda (E. Taujanskis, A. Jasevičius ir veteranas A. Ivanovas).
2005-ieji – septyniolikmetės telšiškės Simonos triumfo metai. Kovo 16–26 dienomis Lietuvos moterų šachmatų čempionate nugalėtojos karūną užsidėjo Žemaitijos sostinės šachmatininkė.
Atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę, komandinėse finalinėse varžybose Lietuvoje net 10 šachmatininkių merginų (treneris V. Gembutas) atskirose amžiaus grupėse iškovojo du sidabro ir penkis bronzos apdovanojimus, vaikinų šachmatininkų komandinėje taupyklėje buvo vienas bronzos medalis. Asmeninėje įskaitoje per 1990–2005 m. laikotarpį merginos ir vaikinai kartu laimėjo penkis aukso, šešis sidabro ir keturis bronzos medalius.
2005 m. Telšiuose apsilankė LR Seimo narys ir Lietuvos šachmatų federacijos prezidentas Julius Sabatauskas, aistringas šachmatininkas, daugelio šachmatų turnyrų Lietuvoje dalyvis. Svečio garbei šeimininkai surengė turnyrą, kuriame dalyvavo pats federacijos prezidentas ir Telšių miesto šachmatininkai Julius Armalis, Danielius Bumblauskas, Tomas Gaurylius, Vytautas Gembutas, Alvydas Jasevičius, Henrikas Limontas, Vytautas Paulauskis, Arūnas Sipavičius ir Vytautas Šiuša. Turnyrą laimėjo pedagogas T. Gaurylius.
2005-aisiais po 20 metų trenerio darbo su Telšių jaunaisiais šachmatininkais atsisveikino J. Armalis, ženkliai prisidėjęs prie šachmatininkų tobulėjimo. Naujo specialisto niekas neieškojo, visi su šachmatais susiję reikalai gulė ant ilgamečio trenerio V. Gembuto pečių. Tačiau darbštus ir principingas Vytautas nebuvo linkęs pasiduoti ir toliau vedė treniruotes, tarpmokyklines varžybas, organizavo kasmetinius Žemaitijos taurės greitųjų šachmatų turnyrus, rajono pirmenybes, suburdavo komandas varžyboms Žemaitijos mastu.
„Auksinė“ Telšių jaunųjų šachmatininkų karta išvyko studijuoti į aukštąsias mokyklas, sėkmingai rungtyniavo respublikinėse varžybose. 2006 m. Vilniaus universiteto studentui M. Limontui suteiktas FIDE meistro titulas, o 2007 m. Lietuvos žaibo šachmatų čempionate Martynas pelnė bronzos medalį.
Vilniaus Gedimino technikos universiteto studentė S. Limontaitė tapo Lietuvos čempione moterų žaibo šachmatų čempionatuose 2006 ir 2007 m., o 2008 ir 2010 m. iškovojo sidabrą. Greitųjų šachmatų čempionatuose 2007 m. laimėtas auksas, 2006 m. ir 2008 m. – sidabras, 2010 m. – bronza.
2008 m. Simonai suteiktas tarptautinės moterų meistrės titulas (WMI). Mergina dalyvavo 2008 m. ir 2010 m. pasaulio moterų šachmatų olimpiadose. Telšiuose gerą žaidimą demonstravo Kristina ir Agnė Puidokaitės bei Edita Stončiūtė. Būdami dar vaikų amžiaus suaugusiųjų varžybų krikštą gavo Vytautas Bertavičius ir Domas Norkūnas, vis labiau buvo girdimos Martyno Sabaliauskio, Tomo Lauciaus ir dar kelių kitų treniruotes lankančių jaunųjų telšiškių pavardės.
Ryškėnuose vis geriau žaidė Henrika Skersonaitė (treneris T. Gaurylius), vėlesniais metais tapusi ir tarpmokyklinių varžybų nugalėtoja. Žemaitijos taurės varžybose 2007 m. S. Limontaitė, M. Limontas, R. Kinčinas ir T. Gaurylius iškovojo pirmąją vietą, o 2008 m. taurę į viršų kėlė M. Limontas, R. Kinčinas, K. Puidokaitė ir telšiškiams talkinęs kaunietis Julius Garnelis.
Martynas Limontas vėliau savo prasmingą gyvenimą paskyrė šachmatų kompozicijos sportui, kuriame talentingas šachmatininkas jaučiasi kaip žuvis vandenyje. Martynas – daugkartinis Lietuvos uždavinių sprendimo čempionatų nugalėtojas, pasaulio ir Europos uždavinių sprendimo čempionatų prizininkas su Lietuvos rinktine, pasaulio pirmenybių sidabro medalio laimėtojas asmeninėje įskaitoje, šachmatų kompozicijos didmeistris.
2007 m. suaktyvėjo sportinis gyvenimas kaimo seniūnijose, ėmė kurtis sporto klubai, padaugėjo sporto renginių seniūnijų gyventojams ir įsikūrusioms kaimo bendruomenėms. Nemažai metų vyko Telšių rajono seniūnijų žaidynės, buvo vedama kompleksinė įskaita. Šachmatų rungties nugalėtojais dažniausiai tapdavo Ryškėnų, Nevarėnų ir Varnių seniūnijų šachmatininkai.
2008 m. Raseiniuose vykusiose šalies seniūnijų sporto žaidynių finalinėse šachmatų varžybose taurę ir aukso medalius iškovojo Ryškėnų seniūnijos komanda, kurioje žaidė T. Gaurylius, V. Miknius ir M. Zeniauskaitė (komandos vadovas J. Gaurylius).
2009 m. Lietuvos moterų klasikinių šachmatų čempionate S. Limontaitė pelnė dar vieną bronzos medalį, taip pat iškovojo bronzą Lietuvos moterų žaibo ir greitųjų šachmatų čempionatuose.
2010 m. rajono šachmatų maratono „Matas“ varžybose prizininkais eilės tvarka tapo R. Kinčinas, V. Gembutas ir E. Taujanskis.
Jonas GAURYLIUS, Tomas GAURYLIUS