
Per kelerius metus Telšių archyvas yra įsigijęs ne vieną originalių fotografijų, atvirukų ir rašytinių dokumentų kolekciją. Jų įsigijimą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Klaipėdos regioninis valstybės archyvas. Neretai archyvo fondus papildo dovanos, t. y. kai privatūs asmenys padovanoja ar atiduoda nuolatiniam saugojimui asmenines fotografijas ir dokumentus, kurie turi išliekamąją vertę. Tokiu būdu į Telšių archyvą atkeliavo keleto tremtinių ir jų šeimų fotografijos bei susirašinėjimo dokumentai. Mums ir visai istorija besidominčiai visuomenei tai yra neįkainojama dokumentacija.
Lietuvos kultūros tarybai ir Klaipėdos regioniniam valstybės archyvui finansavus projektą „Žemaitijos regiono kolekcijų įsigijimas“, šiais metais iš privataus asmens įsigytos kelios kolekcijos – originalūs rašytiniai Rusijos imperijos Kauno gubernijos (Telšiai priklausė Kauno gubernijai) dokumentai, nuotraukos, atvirukai ir spaudiniai nuo XIX a. 2 pusės, didelio formato XX a. pr. fotodokumentai bei 1933 m. Germanto vasarnamio spalvotas brėžinys (su originaliais parašais), rašytiniai 1919–1951 m. dokumentai lietuvių ir lotynų kalba (dauguma Telšių vyskupo Motiejaus Valančiaus gimnazijos, Telšių vyskupų J. Staugaičio ir V. Borisevičiaus), Telšių mokytojos, krašto tautiniu ir kultūriniu atgimimu besirūpinusios Zuzanos Girdvainytės XX a. pr.–1944 m. nuotraukų kolekcija, Žemaitijos (Telšių aps., Žemaičių Kalvarija, Seda, Kražiai, Dirvonėnai, Kretinga, Skuodas, Kražiai ir kt.) fotografijos, atvirukai, pasai, Žemaitijos miestelių herbai, Telšių regiono miestelių fotografijos.

Iš viso 2025 m. įsigytose kolekcijose dokumentų – 673 fotografijos, 152 rašytiniai dokumentai (lietuvių, rusų, lotynų. vokiečių k.), 8 pasai (vokiečių, lietuvių, rusų k.), 153 atvirukai. Pažymėtina, kad iš viso archyve jau saugoma daugiau 2 000 fotodokumentų, rašytinių ir spaudinių dokumentų, kurie buvo įsigyti iš projektinių veiklų ir dovanoti privačių asmenų.
Visų kolekcijų dokumentika – labai įdomi, nemaža dalis fotografijų ir atvirukų yra su tekstais, sentencijomis, autorių antspaudais antrose pusėse, dalis perėję per paštą, t. y. su originaliais to meto pašto antspaudais. Fotografijose – ne tik miesto vaizdai, bet ir telšiškiams žinomi žymūs žmonės, pasižymėję įvairiose veiklose, kaip Telšių miesto burmistras, apskrities valdžios pareigūnai, mokytojai, teisininkai, gimnazistai, Lietuvos karininkai ir pan. Tai svarbus sugrįžimas į gimtąją vietą ir mūsų atmintį. Didelė dalis fotografijų – Ch. Kaplanskio, F. Boruchovičiaus, V. Šabselbano, S. Petrausko, F. Milevičiaus. Lietuviški rašytiniai dokumentai papildys archyve saugomą vertingą Telšių Žemaitės gimnazijos fondą (buvusi vyskupo Motiejaus Valančiaus). Rusijos imperijos dokumentų iki šiol archyvas nesaugojo, bet tai bus nauja patirtis, nes jie padės suprasti to laikotarpio įstaigų struktūrą, t. y. kokios buvo ir kaip veikė valdžios įstaigos (kolekcijoje – teismų, bažnyčių, antstolių, miestų valdybų sudaryti dokumentai). Visos archyve saugomos kolekcijos identifikuojamos, kas užima daug laiko. Dalis perkelta į Elektroninio archyvo informacinę sistemą (EAIS) viešinant plačiajai visuomenei. Tikimės, kad kolekcijos pasitarnaus ne tik jaunajai kartai, bet ir paveldosaugos specialistams, architektams, tyrinėjantiems regiono architektūros paveldą, kraštovaizdį, buitį, praturtins mokslinius tyrimus švietimo, architektūriniu, kultūriniu, visuomeniniu aspektais.
Labai kviečiame visus, kas dar namuose saugo vertingų fotografijų ar kitų dokumentų, perduoti nuolatiniam saugojimui į archyvą, nes tai tikrieji istorijos šaltiniai. Tebūna archyvas šių dokumentų namai. Pažymėtina, kad archyvas suskenuotas ir popierines kopijas grąžina dokumentų perdavėjams.
Su naujai įsigytų kolekcijų dokumentais jau netrukus galėsite susipažinti Klaipėdos regioninio archyvo Telšių filialo skaitykloje ir Elektroninio archyvo informacinės sistemos Skaitmeninėje skaitykloje. Kviečiame domėtis.
Klaipėdos regioninio valstybės archyvo Telšių filialo vedėja Alma JANKAUSKIENĖ