
Regioninės Telšių ligoninės Skubiosios medicinos pagalbos skyriaus komandą papildė naujas narys – 30-metis medicinos gydytojas Hamza Bouboual. Jis medicinos studijas pradėjo Maroke, Rabato Medicinos ir farmacijos fakultete, kur ketverius metus studijavo prancūzų kalba. Vėliau studijas tęsė Lietuvoje, Vilniaus universiteto Medicinos fakultete, kurį sėkmingai baigė 2024 metais. Gydytojui suteiktas kvalifikacinis laipsnis – sveikatos mokslų magistras ir gydytojo profesinė kvalifikacija.
Giedra AKAVICKIENĖ
Kelias į mediciną – per gyvenimo patirtį
Gydytojas prisipažįsta, kad niekada nesvajojo apie mediko profesiją nuo mažens. Tačiau visada jautė stiprų atsakomybės jausmą už kitus, ypač kai jie kenčia ar yra pažeidžiami.
Augdamas Maroke, anksti suprato, kad nori būti žmogumi, galinčiu padėti.
Lūžiu tapo nelaimingas atsitikimas – studijų metu patekus į rimtą avariją, kelis mėnesius teko praleisti ligoninėje kaip pacientui. „Ši patirtis mane visiškai pakeitė. Mačiau mediciną iš kitos pusės – kaip pacientas, kuris laukia gydytojo, jaučia baimę, nori paprasto žmogiško žodžio ir nuoširdaus dėmesio“, – sakė jis.
Būtent tada atsirado vidinis apsisprendimas tapti empatišku gydytoju, kuris mato ne tik simptomus, bet ir žmogų. „Nuo to momento nusprendžiau, kad noriu būti kitoks gydytojas – empatiškas, atidus, žmogų statantis į pirmą vietą.“
Meilė Vilniuje pakeitė gyvenimo kryptį
Į Lietuvą Hamza atvyko trumpam, kaip svečias. Tačiau susitikimas su būsima žmona egiptiete Vilniuje viską pakeitė – tai buvo meilė iš pirmo žvilgsnio. Tuo metu dar studijavo Rabate ketvirtame kurse. Kad galėtų būti kartu su mylimąja, nusprendė perkelti savo studijas į Vilniaus universitetą. Šiandien marokietis Lietuvoje skaičiuoja jau penkerius gyvenimo metus, o jo žmona – dvyliktus.
Medicinos fakultete H. Bouboual tęsė mokslus nuo antro semestro, o 2024 metais sėkmingai baigė studijas, įgijo sveikatos mokslų magistro laipsnį ir gydytojo kvalifikaciją. Per tuos metus Lietuva tapo antraisiais namais: čia sukūrė šeimą, susirado draugų, įsitraukė į visuomenę.
Kodėl dirba Telšiuose?

Gavęs darbo pasiūlymą Telšiuose, gydytojas ilgai nesvarstė. „Man labai patiko šis miestas bei ligoninė. Vertinu ne tik puikią darbo aplinką ir profesionalią komandą, bet ir tai, kad Telšiai yra bendruomenė, kurioje galiu tiesiogiai prisidėti prie žmonių sveikatos gerinimo“, – tvirtino medikas.
Hamza tvirtai tiki, kad kokybiška medicina turi būti pasiekiama visiems – nepriklausomai nuo to, ar žmogus gyvena didmiestyje, ar mažame miestelyje. Dėl to sąmoningai renkasi dirbti mažesniuose miestuose.
Lietuvos ir Maroko medicinos skirtumai
Lygindamas Lietuvos ir Maroko sveikatos sistemas, gydytojas pabrėžia esminius skirtumus. Maroke gyventojų daug daugiau, todėl sveikatos sistema nuolat patiria spaudimą – pacientams skiriama mažiau laiko, o gydytojams – daugiau streso. Lietuvoje situacija leidžia skirti daugiau dėmesio kiekvienam pacientui, naudoti modernias technologijas, užtikrinti komfortą ir saugumą.
„Suprantu, kad kiekviena šalis turi savo iššūkių ir stiprybių. Bet svarbiausia – nuolat tobulinti sistemą ir mokytis vieniems iš kitų“, – pastebėjo gydytojas.
Pradžia Lietuvoje – iššūkiai ir palaikymas
Pradėjęs dirbti Skubiosios medicinos pagalbos skyriuje Lietuvoje, marokietis susidūrė su įprastais iššūkiais – nauja tvarka, procedūros, adaptacija. Tačiau jo studijos Vilniuje ir gyvenimo patirtis labai palengvino adaptaciją.
„Komandos palaikymas buvo labai svarbus – gydytojai ir slaugytojos visuomet buvo draugiški, supratingi ir pasiruošę padėti“, – pabrėžė Hamza.
Pasak jo, su kolegomis ir pacientais bendrauti nebuvo sunku. Nors lietuviai iš pradžių gali pasirodyti kiek uždaresni, nuoširdumas ir pagarba greitai panaikina bet kokias sienas.
„Man neatrodo, kad būtų didelių kultūrinių skirtumų ar sunkumų bendradarbiaujant su čia gyvenančiais žmonėmis“, – įsitikinęs pašnekovas.
Kalba, klimatas ir buvimo jausmas
Iššūkių Hamzai pradžioje kėlė Lietuvos klimatas, kuris labai skyrėsi nuo gimtojo Maroko. Tačiau buvimas su žmona ir jos šeimos palaikymas padėjo greitai adaptuotis. Šiandien jis gyvena Vilniuje, tačiau širdyje jaučiasi dalimi Telšių bendruomenės.
Lietuvių kalbos mokytis, kaip pats pripažįsta, nelengva. Vis dar kasdien mokosi naujų žodžių, tačiau kalbų mokymasis jam teikia džiaugsmą. „Mano mėgstamiausios frazės: „Aš tave myliu“ ir „Labai ačiū“, – šypsojosi gydytojas.
Hamza, be lietuvių, dar kalba arabų, prancūzų, anglų ir vokiečių kalbomis. Pasak jo, tai padeda lengviau bendrauti su įvairiais pacientais ir geriau juos suprasti.
Poilsis ir stiprybė – šeimoje
Po sunkios dienos ar naktinio budėjimo gydytojas ieško poilsio šeimoje. „Laikas, praleistas su žmona – net paprastas pokalbis ar buvimas kartu, – atgaivina labiau nei bet koks miegas“, – kalbėjo jis. Pora mėgsta pasivaikščioti, pabūti gamtoje, tiesiog būti kartu – tai padeda atsipalaiduoti.
Sunkiausiais momentais marokietį motyvuoja ne tik šeima, bet ir vidinis siekis padėti: „Kai tenka susidurti su sunkumais, dažnai parašau žmonai žinutę – tai suteikia jėgų. Žinau, kad mano darbas padeda ne tik pacientams, bet ir mūsų bendram gyvenimui.“
Ryšys su gimtine ir svajonės Lietuvoje
Nors gyvena Lietuvoje, H. Bouboual ryšio su gimtine nenutraukė. Nuolat kalbasi su mama, tėvu ir kitais artimaisiais, kai tik gali – grįžta jų aplankyti. Tačiau savo ateitį planuoja čia, Lietuvoje. Nori tęsti specializaciją, gilinti žinias ir likti dirbti ilgam.
„Šiuo metu mano tikslas – kurti stabilų ir laimingą gyvenimą Lietuvoje. Žinoma, ateitis gali atnešti netikėtumų, bet šiuo metu tai yra mano aiški kryptis ir planas“, – įsitikinęs Hamza.
Skubiosios medicinos pagalbos skyriaus gydytojo svajonė – kad kiekvienas žmogus, Lietuvoje ar pasaulyje, turėtų galimybę gauti profesionalią, prieinamą ir žmogišką medicinos pagalbą. Mediko teigimu, nors viena išgelbėta gyvybė – jau įvykdyta misija, kuri jį padaro laimingą.
Pamokos ir palinkėjimai
Dirbdamas tiek Maroke, tiek Lietuvoje, gydytojas H. Bouboual išmoko vieną svarbiausią pamoką – gyvenimas yra trapus: „Svarbu vertinti kiekvieną laimingą akimirką ir būti šalia artimų žmonių, rodyti jiems meilę ir palaikymą ne tada, kai jau blogai, o dabar.“
Jauniems gydytojams ir tiems, kurie svarsto apie darbą svetur, jis linki drąsos ir kantrybės. „Būkite atviri naujoms patirtims. Nebijokite klausti, prašyti pagalbos. Tikėjimas savimi ir nuoseklus darbas tikrai atsiperka“, – sakė Hamza.
Straipsnio pabaigoje gydytojas nuoširdžiai linki: „Savo kolegoms sėkmės, kad visada būtume geresni ir dirbtume kaip viena komanda. Linkiu pacientams sveikatos ir gerovės, kad jie gyventų ilgą ir laimingą gyvenimą. O visiems skaitytojams – atverkite širdį gyvenimui, žiūrėkite į pasaulį pozityviai ir neleiskite liūdesiui užimti jūsų laiko. Ačiū kiekvienam, kuris padeda kitiems – net ir maža šypsena sunkiu momentu gali daug reikšti.“