
Gegužės 1 dieną įsigalioja praėjusių metų liepą priimtos Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo pataisos, draudžiančios viešojo maitinimo įstaigoms nemokamai dalinti vienkartines plastikines maisto ir gėrimų pakuotes. Dalis Telšiuose maitinimo verslą vystančių verslininkų yra įsitikinę, kad tokios įstatymo pataisos sukels produktų savikainą, dėl to mažės pardavimai. Įsisuks neigiamas pasekmes nešantis užburtas ratas.
Diana PUZERĖ
Draudimai ir alternatyvos
Šiais pakeitimais nustatyta, kad draudžiama nemokamai dalinti vienkartines plastikines maisto ir gėrimų pakuotes tuomet, kai jose pakuojamas maistas arba įpilami gėrimai.
Draudimas netaikomas tuomet, kai individualiam vartojimui skirtas maistas ar gėrimai į prekybos vietą buvo atgabenti jau supakuoti.
Nuo gegužės 1 dienos vartojant maisto produktus ar gėrimus vietoje, viešojo maitinimo paslaugą teikiančios įmonės taip pat turės klientams pasiūlyti alternatyvą: daugkartines pakuotes arba vienkartines pakuotes, kurių sudėtyje nėra plastiko, arba daugkartinius stalo indus.
Masiniuose renginiuose arba paplūdimiuose prekiaujančioms viešojo maitinimo įstaigoms bus galima naudoti vienkartines plastikines maisto ir gėrimų pakuotes už jas imant užstatą. Suvartojęs pakuotėje buvusį maistą ir grąžinęs panaudotą pakuotę į tam skirtas vietas, klientas užstatą galės atgauti. Užstato dydį turės nustatyti pačios maitinimo įstaigos.
Svarbu tai, kad viešojo maitinimo paslaugą teikiančią subjektų nustatytas užstatas skatintų vartotojus grąžinti panaudotas pakuotes.
Patikrinimai ir atsakomybė
Nuo 2025 metų antrojo pusmečio Aplinkos apsaugos departamentas pradės vykdyti tikslinius patikrinimus Lietuvos viešojo maitinimo įstaigose.
Draudimo nesilaikančioms įmonėms bus taikomos sankcijos – piniginės baudos, kurios sieks nuo 1 iki 3 tūkstančių eurų. Toks pažeidimas, padarytas pakartotinai, užtrauktų nuo 3 iki 5 tūkstančių eurų baudą, atsakomybė numatyta ir įmonių vadovams. Fiziniams draudimo nesilaikantiems maitinimo paslaugas teikiantiems asmenims bauda sieks nuo 30 iki 60 eurų, o tokių įmonių vadovams – nuo 100 iki 200 eurų.
Kiekiai
Skaičiuojama, kad Lietuvoje per metus vien tik vienkartinių kavos puodelių sunaudojama apie 40 milijonų vienetų. Didžioji jų dalis nepatenka į perdirbimą – kartu su likusiais vienkartiniais indais jie dažnai tampa mišrių atliekų dalimi, kuri iškeliauja į sąvartynus arba patenka į gamtą.
Situacija Telšiuose
Pasidomėjome, kaip minėtoms Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo pataisoms yra pasiruošusios Telšių maitinimo įstaigos.
Įdomu tai, jog didžioji dalis apklaustųjų skėsčiojo rankomis ir teigė, visai nežinoję apie tokius pokyčius, esą niekas jų neinformavo. Nors nežinojimas ir neapsaugo nuo atsakomybės, tačiau visgi smalsu, kas atsakingas už informacijos sklaidą maitinimosi įstaigoms? Pasirodo, Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos. Pasiteiravome jų, ar neturėtų maitinimo įstaigos būti informuotos apie būsimus pokyčius, ar visgi įstatymų pakitimais turėtų domėtis pačios?
Aplinkos ministerijos ir Aplinkos apsaugos departamento Ryšių su visuomene skyriaus atstovas patikino, kad viešojo maitinimo sektorius aktyviai informuotas apie pokyčius, susijusius su vienkartinių plastikinių pakuočių dalijimo tvarka, kuri įsigalios nuo šių metų gegužės 1 d.
Pasak jų, informacija buvo paviešinta per žiniasklaidos priemones, taip pat toliau planuojama informuoti tiek įstaigas, tiek gyventojus.
„Informaciniai laiškai apie pokyčius ir kur galima rasti aktualią informaciją buvo nusiųsti kavinių ir restoranų asociacijoms“,– sakė Ryšių su visuomene skyriaus atstovas.
MB „Šimtas laipsnių“ vadovė Ligita Songailienė teigė, jog jų įmonė dažniausiai naudoja daugkartinio naudojimo indus, o maistą išsinešti deda į popierines pakuotes, labai retai – į putplasčio pakuotes.
„Atsinešta tara yra nesaugi, o pakuočių keitimas vien į popierines sukels produktų savikainą, dėl to mažės pardavimai“,– įsitikinusi L. Songailienė.
Kavinės „Po Liepa“ direktorius Mantas Radžius teigė, kad nauji draudimai jokių pokyčių jų versle turėtų nebeatnešti: „Mes savo klientams jau seniai esame apmokestinę vienkartinius indelius už simbolinę kainą.“