Vis dažniau žiniasklaida prabyla apie patyčias ir smurtą tarp mokinių. Tai itin opi problema šiais tikrųjų vertybių praradimo, abejonių ir nusivylimo laikais. Lietuvos mokyklos įvairiais būdais mėgina užkirsti kelią mokinių patyčioms. Šiemet „Vaikų linija“ inicijavo akciją „Savaitė BE PATYČIŲ“, prie kurios prisijungė per 500 Lietuvos ugdymo įstaigų ir nevyriausybinių organizacijų. Mūsų mieste prie vykdomos akcijos prisidėjo dvi bendrojo lavinimo mokyklos. Viena iš jų – „Germanto“ vidurinė mokykla.
Mūsų mokykloje akcija praėjo įdomiai ir turiningai, vyko įvairūs renginiai. „Savaitės BE PATYČIŲ“ metu mokiniai kitokiu būdu nei įprastai turėjo galimybę išreikšti savo mintis apie patyčių problemą, išsakyti nuomones apie nemalonius jausmus, kai yra tyčiojamasi.
Visos mūsų mokyklos klasės žiūrėjo prevencinius filmus patyčių tema: „Nekentėk tyloje“, „Rask laiko pasirūpinti“, „Mokykla be uniformos“, „Patyčios: atpažink, išvenk, sustabdyk“. Filmuose perteikiama patirtis, spendžiant patyčių problemą. Įdomu, kad svetur įgyvendinamos tokios programos, kur vyresnieji mokiniai geranoriškai padeda išspręsti problemas jaunesniesiems. Mūsų mokyklos mokiniai filmus aptarė klasėse. Surengtos diskusijos, nes bendraamžių patirtis ir išgyvenimai labai artimi.
Vyko ir klasės valandėlės patyčių prevencijos temomis. Mokiniai ne tik diskutavo, bet ir vaidino, piešė, komentavo įvairias keblias situacijas. Klasių auklėtojai išradingai ir patraukliai atkreipė vaikų dėmesį, kaip spręsti problemas, kaip ieškoti išeičių iš konfliktinių situacijų. Auklėtojams, tėvams svarbu pasiekti tikslą, kad patyčias patiriantis vaikas nekentėtų, išsipasakotų, nes nuoskaudos slegia ir dvasiškai palaužia.
Kiekvienoje klasėje mokiniai rinko tolerantiškiausią savo klasės draugą. Tai nebuvo lengva užduotis, nes ne vienoje klasėje atsirado po keletą labai tolerantiškų moksleivių. Išrinktieji sulaukė dėmesio ir pagarbos.
Mokytojams „Savaitės BE PATYČIŲ“ metu buvo pristatyti tyrimo „Smurto paplitimas tarp mokinių“ rezultatai. Mokykloje praktiką atliekanti Žemaitijos kolegijos absolventė J. Lygnugarienė pateikė duomenis apie pasitaikančio smurtavimo pobūdį, mastą, priežastis, apie konfliktinių situacijų valdymą ir sprendimo būdus.
Vykusios akcijos nauda visai mūsų mokyklos bendruomenei neabejotina. Ir mokiniai, ir suaugusieji atkreipė dėmesį, kad patyčios, smurtas rodo žmogaus silpnumą, kad smurtauja dažniausiai labai nelaimingas asmuo. Norėtųsi, kad mus kasdien suptų laimingi, draugiški, vienas kitą gerbiantys žmonės.