Prieš penkiasdešimt metų Židikuose buvo iškilmingai atidarytas rašytojos Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos memorialinis muziejus. Per tuos metus jam teko pergyventi ir gaisrą, ir persikraustymą į kitas patalpas.
Užėmė keturis kambarius
1974 m. Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos memorialinis muziejus buvo iškilmingai atidarytas tame name, kuris priklausė rašytojai. Namą Židikuose M. Pečkauskaitė nusipirko 1925 m. pavasarį, gavusi honorarą už išleistus raštus bei vertimus, bet pati niekada jame negyveno. Name buvo įsikūręs gydytojas, dalis patalpų buvo skirta vaistinei. Rašytoja laisvalaikiu rūpinosi sodu, sodino vaismedžius.
Iškilmingame muziejaus atidaryme prieš 50 metų dalyvavo ne tik židikiškiai, rajono valdžios atstovai, bet ir rašytojas Vytautas Martinkus.
Muziejus užėmė bemaž pusę namo – keturis kambarius. Kaip jis buvo kuriamas, rajono laikraštyje pasakojo Mažeikių muziejaus vedėja Adelė Cholodinskienė: „Literatūros mylėtojai turi būti dėkingi rašytojos seseriai Sofijai Pečkauskaitei, kuri keturiasdešimt metų saugojo visa tai, ką mes šiandien matome atidaromo muziejaus ekspozicijoje. Po S. Pečkauskaitės mirties 1970 metais į Mažeikių kraštotyros muziejų pateko apie 700 eksponatų, kurių dalis vėl nugabenta į Židikus. Šiame muziejuje eksponuojami dokumentai, nuotraukos, knygų rankraščiai, rankdarbiai, asmeniniai daiktai, ant sienos liaudies menininko mažeikiškio J. Liutkaus prieš Didįjį Tėvynės karą nutapytas namo, kuriame Šatrijos Ragana gyveno penkiolika metų ir mirė, paveikslas.“
Memorialiniame kambaryje stovėjo rašomasis stalas, prie jo buvo parašyta „Irkos tragedija“, apysaka „Sename dvare“, kiti kūriniai, čia pat senas rojalis, ant jo gaidų rinkiniai, greta – gramofonas, nedidelė sofa, dar keli baldai.
Pasipildė eksponatais
Rašytojos Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos memorialinio muziejaus ekskursijų vadovė Erika Skeivienė „Santarvei“ pasakojo, kad pirmojo muziejaus pastatas ir dabar yra kelio Mažeikiai–Skuodas kairėje pusėje, priešais miestelio autobusų stotelę, jame gyvena žmonės.
1983 m. kovo pabaigoje name kilo gaisras, laimei, didelę dalį eksponatų pavyko išgelbėti, jie buvo perkelti į Mažeikių muziejų.
Tuometinis Židikų Mičiurino kolūkis įsigijo ir suremontavo S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje stovintį dviejų aukštų mūrinį pastatą, kuris buvo tuščias, griūvantis. 1987 m. kovą, minint 100-ąsias rašytojos gimimo metines, jame buvo atidarytas memorialinis muziejus. Atidarymo iškilmėse dalyvavo rašytojas Algirdas Pocius ir poetė Stasė Lygutaitė-Bucevičienė.
Šiuo metu muziejuje eksponuojami autentiški baldai, puikiai skambantis juodas rojalis su Šopeno kūrinių natomis – pats brangiausias ir vertingiausias Šatrijos Raganos daiktas, į Židikų kleboniją atgabentas 1915 m. Rojalį keturiais arkliais pakinkytu vežimu atvežė iš Lūšės geležinkelio stoties. Ekspozicijoje – įvairūs asmeniniai rašytojos daiktai, suvenyrai, natos, plokštelės, paveikslai, knygos, rankraščiai, nuotraukos, dokumentai.
Tarp naujausių eksponatų – atnaujinta kėdė su atlošu, prieš ketverius metus restauruotas minkštasuolis, jo viršutinis audinys dar turi būti pertrauktas pagal to laikotarpio autentišką variantą. Muziejaus eksponatų kolekciją papildė restauruotas metalinis staliukas, prie kurio (šiuo metu dar aiškinamasi) galimai buvo pritaisoma žibalinė lempa.
Sulaukia lankytojų dėmesio
M. Pečkauskaitė-Šatrijos Ragana Židikuose gyveno 15 metų iki mirties. Ji mirė 1930 m. liepos 24 d.
Rašytoja garsėjo ne tik savo kūriniais ir vertimais, bet ir labdaringa veikla – ji įsteigė pirmąją lietuvišką mokyklą, atidarė bibliotekėlę vaikams, savo lėšomis įrengė vaistinę, pasirūpino, kad Židikuose 1920 m. būtų įsteigta senelių prieglauda ir atidaryta ambulatorija, buvo Lietuvos katalikų blaivybės draugijos skyriaus steigėja, nuo 1927 m. miestelyje jos iniciatyva veikė Vyskupo M. Valančiaus liaudies universitetas, rašytoja jame skaitė paskaitas.
Prieš šešerius metus Antanas Viskantas sukūrė koplytstulpį „Marija Maloningoji“, skirtą rašytojai atminti, jis pastatytas prie memorialinio muziejaus.
„Be muziejaus, turime ir kitų vietų, susijusių su M. Pečkauskaite-Šatrijos Ragana, – miestelio kapinėse išsiskiria gotikinio stiliaus koplyčia, kurioje palaidota rašytoja, tebestovi 1900-aisiais pastatytas Židikų klebonijos pastatas, kuriame visus penkiolika metų ji gyveno, tai pažymi atminimo lenta“, – vardijo E. Skeivienė.
Pasak ekskursijų vadovės, muziejus sulaukia moksleivių, suaugusiųjų ir senjorų iš Vilniaus, Klaipėdos, Panevėžio, Kauno ir kitų Lietuvos vietų. Svečiams pasiūloma nuvykti ir į koplyčią, surengiama ekskursija.
E. Skeivienė tvirtino, kad patys židikiškiai bent kartą yra buvę muziejuje, dažniausiai jį aplanko per čia organizuojamus Muziejų nakties renginius.
Vidas STANKUS
Nuotr. iš Mažeikių muziejaus ir redakcijos archyvų