Pastaruoju metu Telšių rajono savivaldybės administracija nuolat skelbia konkursus laisvoms Statybos ir urbanistikos skyriaus specialistų pareigoms užimti. Pasirodo, darbuotojų trūkumas šiame skyriuje jau kelia nerimą, ieškoma būdų, kaip pritraukti naujus darbuotojus ir kaip užtikrinti, kad esami neišsilakstytų. Apie tai kalbamės su Telšių rajono savivaldybės administracijos direktore Lina Leinartiene.
Giedra AKAVICKIENĖ
„Specialistų trūkumas Statybos ir urbanistikos skyriuje kelia vis didesnį susirūpinimą. Šiuo metu Statybos poskyryje iš dešimties esamų etatų užimti tik šeši. Keturios iš šių pozicijų neužpildytos. Tai reiškia, kad dešimties žmonių darbą atlieka šeši specialistai. Kai kurioms funkcijoms vykdyti, pavyzdžiui, statinių priežiūrai, idealiu atveju reikėtų bent trijų specialistų, kad būtų užtikrintas darbas pagal teisės aktų reikalavimus“, – kalbėjo Administracijos direktorė L. Leinartienė.
Šiuo metu Statybos ir urbanistikos skyrius ieško net keturių specialistų: energetiko – atsakingo už energetinių sistemų priežiūrą, jų efektyvumą ir atitiktį saugos reikalavimams; sąmatininko – užtikrinančio, kad statybos projektai turėtų pagrįstas ir teisingas sąmatas; daugiabučių objektų valdytojų priežiūros specialisto – užtikrinančio daugiabučių namų objektų kontrolę ir priežiūrą; Savivaldybei perduotų Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) funkcijų specialisto – atsakingo už šios tarnybos perduotų funkcijų įgyvendinimą.
L. Leinartienės teigimu, kiekviena šių pozicijų reikalauja iš darbuotojų specialių kvalifikacijų, todėl specialistų atranka yra sudėtinga ir užima daug laiko. O esami darbuotojai turi perimti tiek trūkstamų specialistų funkcijas, tiek atlikti įprastą savo darbą.
Kaip pabrėžė Administracijos direktorė, pasitraukimo iš darbo tendencijos rodo, kad darbuotojai palieka skyrių dėl dviejų pagrindinių priežasčių: didesnio atlyginimo (privatus sektorius siūlo konkurencingesnius atlyginimus, ypač už panašaus profilio darbą), mažesnio darbo krūvio (lyginant su kitomis įstaigomis, skyriaus darbo apimtys yra didelės, o atsakomybių mastas bei darbo intensyvumas specialistus skatina rinktis mažesnio krūvio darbą su panašiu atlyginimu).
Siekdama pritraukti naujus specialistus, Savivaldybės administracija pagal galimybes peržiūri siūlomus atlyginimus. Tačiau, skirtingai nei privačiame sektoriuje, valstybės tarnyboje atlyginimų pakėlimas yra ribotas ir dažnai siūlomas atlygis nesuvilioja jaunesnės kartos darbuotojų.
Darbuotojų kaita Statybos ir urbanistikos skyriuje yra tapusi ilgalaike problema ir šiame skyriuje jaučiamas didžiausias Administracijoje darbuotojų trūkumas.
„Priimti nauji specialistai dažnai neturi pakankamai praktinės patirties, todėl prireikia mažiausiai pusės metų, kol jie įgyja pakankamai įgūdžių eiti pareigas. Tačiau net ir įgiję reikalingus įgūdžius specialistai neretai iš darbo pasitraukia po metų ar dvejų. Todėl skyriui vėl tenka ieškoti naujų kandidatų ir investuoti laiką jiems apmokyti“, – apie sudėtingą situaciją papasakojo L. Leinartienė.
Skelbiant naujus konkursus į laisvas vietas, siūlomas atlyginimas svyruoja nuo 1 000 iki 1 550 eurų „į rankas“, priklausomai nuo kandidato patirties ir kompetencijų. Šis atlyginimo lygis dažnai yra mažesnis nei privataus sektoriaus siūlomos algos už panašias pareigybes.
„Nors siekiama didinti darbo užmokestį, valstybės tarnyboje tai padaryti nėra paprasta dėl ribotų lėšų“, – konstatavo Administracijos direktorė.
Aš 16 metu ir daugiau projektavau b7Szir dabar jau nusibodo tas kosminis biurokratizmas, kuri sukūrė AM. Todėl nutraukiu savo veiklą. Dabar ne projektas svarbiausias, o kaip ji apiforminti ir kiek nereikalingų dokumentų surinkti.Reikalavimai nuolat keičiasi ir nuolat sunkinami.