Lapkričio 6-ąją minima Pyragų diena kasmet sulaukia vis didesnio susidomėjimo. Kol vieni minėdami šią dieną pyragus šluoja iš parduotuvių lentynų, kiti su malonumu sukasi virtuvėje, kad pradžiugintų savo artimuosius, draugus, kolegas gardžiais desertais.
Pyragų dienos išvakarėse kalbiname telšiškę Sandrą Vasiliauskienę, be kurios kepamų pyragų neapsieina nė viena šeimos šventė.
Sandra dirba finansų srityje ir sakė esanti skaičių žmogus, o jos pomėgis kepiniams leidžia jai atitrūkti nuo darbo ir atveria jos kūrybinę pusę: atpalaiduoja, suteikia galimybę improvizuoti ir mėgautis kūrybos procesu. O tada vėl galima sėsti prie skaičių.
Aurelija SERVIENĖ
Pyragų kepimas lydi nuo vaikystės
Pyragų, tortų ir kitų saldumynų kepimas Sandrą lydi nuo 14–15 metų. „Mama ir tėtis man leido bandyti, o bandyti buvo įdomu… Tuometiniame laikraštyje būdavo daug įvairių receptų, tad pradėjau kepti pyragus, sausainius ir daryti kitokius desertus. Dažnai tekdavo improvizuoti, nes kartais nerasdavau visų produktų, kurie buvo recepte. Kartais improvizacija pavykdavo, kartais – ne. Pirmasis tortas, kurį iškepiau, buvo „Medutis“ mano 14-ojo gimtadienio proga“, – pasakojo moteris.
Kuria savo receptus
Ieškodama naujų receptų ir idėjų, Sandra aktyviai žvalgosi internete. Ji seka keletą kepėjų socialiniuose tinkluose ir dalyvauja kepėjų grupėse, kuriose vyksta diskusijos apie įvairius desertus.
Sandra yra dalyvavusi kepėjų mokymuose, kur gavo ne tik vertingų žinių, bet ir daugybę receptų desertų, kuriuos ten gamino. Teko keletą receptų ir nusipirkti.
Kiekvieną receptą pirmiausia ji išbando pagal aprašymą, o tada jau adaptuoja pagal save: mažina cukraus kiekį, ką nors pakeičia, prideda ar išima ir galiausiai turi savo unikalų receptą.
Pasak Sandros, jos virtuvės karalius – šokoladas, o mėgstamiausias tortas, ko gero, yra „Juodas miškas“. Tai šokoladinis biskvitas, apteptas juodu šokoladu, perteptas grietinėlės ir maskarponės kremu bei sluoksniu vyšnių.
Emocijos persiduoda į gaminį
Biskvitą tortui Sandra išsikepa prieš dieną ir palieka jį subręsti. Tada pasiruošia pertepimo kremus, kitus priedus ir pradeda torto surinkimą. Sandrai patinka, kai nereikia niekur skubėti, geriausia, kai niekas netrukdo, yra viena namuose. Pasileidžia mėgstamą muziką ir imasi darbo. „Vienintelė taisyklė – biskvitas kepamas ir tortas surenkamas tik būnant geros nuotaikos. Tikiu, kad tavo emocijos persiduoda į gaminamą desertą. Surinktas tortas keliauja subręsti, kitą dieną yra puošiamas“, – pasakojo kepėja.
Sandra tvirtina, jog ir pati mėgsta desertus – pyragus, tortus, sausainius ir kitus skanėstus. Žinoma, ne kiekvieną dieną, bet švenčių be savo kepinių ji neįsivaizduojanti. Kartais kepa draugams, na, o pagrindiniai valgytojai yra šeimos nariai.
Diplomuota virėja
Savo pomėgį tortų kepimą Sandra pavadino „smegenų joga“: „Tai atsipalaidavimas ir džiaugsmas, kai skanaus torto gabaliukas pradžiugina ir suteikia laimės.“
Kita vertus, Sandra sakė esanti diplomuota virėja, nes mokėsi maisto gaminimo technologijos, bet konditerijos ten nebuvo daug, todėl visko išmoko pati bandydama ir vis tobulindama, improvizuodama.
Kai darbe Sandra pavargsta nuo skaičių, jai ypač gera pasinerti į kepinius, improvizuoti, puošti, tiesiog mėgautis. „Atrodo, kad pailsi ir vėl grįžti prie tikslumo, kur improvizuoti ne visada gali“, – pasakojo moteris.
Laikas praleistas kartu
Anot Sandros, dabar, kai viską galima nusipirkti ir prekybos centrai pilni visko – tik pirk ir džiaukis, ji labiausiai vertina tikras emocijas ir bendrumo jausmą. Kiekvienais metais, likus porai mėnesių iki Kalėdų, ji kartu su drauge kepa kalėdinį pyragą, kurį brandina pusantro–du mėnesius, vis palaistydamos stipriaisiais gėrimais.
„Man tai laikas su drauge, kai mudvi maišome, pjaustome ir kalbamės. Šiame beprotiškai greitame laike – trumpas stabtelėjimas ir laikas mums abiem ir apie mus. Arba imbierinių sausainių, kalėdinių namelių kepimas! Tai visas ritualas pradedant tešlos suminkymu, kočiojimu, kepimu ir vėliau dekoravimu. Tai tiesiog meditacija, nereikia siekti tobulo sausainio arba namelio dekoro, man pats mieliausias dekoruotas kartu su šeima, truputį nepavykęs ar kreivokas. Bet tai yra laikas kartu, nuostabios emocijos, ko parduotuvėje nenusipirksi“, – pasakojo pašnekovė.
S. Vasiliauskienė tiesiog mėgaujasi tortų kepimu, jai labai patinka gaminti, tačiau prisipažįsta, jog būna dienų, kai yra pavargusi ir nori pailsėti, tokiu metu ramiai nusiperka ką nors parduotuvėje ir skiria laiko sau su knyga arba mezginiu.
Tortų mados
Sandrai labiausiai patinka „nuogi“ tortai su minimalia puošyba – uogomis, vaisiais, gyvomis gėlėmis. Tačiau yra tekę iš cukraus masės lipdyti įvairius personažus. „Nors pradžioje atrodė, kad tai neįmanoma, bet aš manau, kad jei labai nori, randi informacijos, kaip tai padaryti. Dabar tikrai daug informacijos internete, galima rasti vaizdo įrašų, kur žingsnis po žingsnio pateikta, kaip nulipdyti vienokį ar kitokį vaikų mėgstamą personažą“, – pasakojo kepėja.
Dažniausiai Sandra daro tortus su minimalia „apdaila“, nedengia cukraus mase, kartais aptepa sviestiniu kremu arba šokolado ganašu. Labiausiai įsiminę tortai – personažai Kempiniukas, Pimpačkiukas, princesės-Barbės, kur reikdavo puošiant praleisti nemažai valandų, nes daug detalių ir įvairių priedų. Na, ir mergvakariui reikėjo pasistengti pikantiško turinio puošybos elementų pagaminti.
Paklausta apie tortų madas, Sandra teigė nesivaikanti jų madų: „Manau, kad paprastumas ir taisyklė „mažiau yra daugiau“ visada padeda. Kas vienam atrodo labai gražu, kitam gali nepatikti, tad šitoje vietoje sunku ką pasakyti. Mano nuomone, natūralios, valgomos dekoracijos, šokoladas ar paprasti biskvitiniai trupiniai gali būti puikūs dekoro elementai. Svarbiausia gaminti su gera nuotaika ir mėgautis procesu.“
Pyragas „Šokoladinukas“
Artėjant Pyragų dienai Sandra dalijasi paprastu šokoladinio pyrago receptu: „Šis pyragas iš mano vaikystės, jo pavadinimas gal nelabai tinkamas, nes skamba šiek tiek rasistiškai, tad aš jį vadinu „Šokoladinuku“.
Jums reikės:
- 2 kiaušinių;
- 6 valgomųjų šaukštų miltų;
- 2 valgomųjų šaukštų kakavos (tamsios, tinkamos kepiniams);
- 150 g cukraus (jei mėgstate saldžiau, dedate daugiau);
- 100 ml grietinės arba graikiško jogurto;
- 1 arbatinio šaukštelio kepimo miltelių;
- žiupsnelio druskos, kad skoniai susibalansuotų.
Svarbiausia gerai išplakti kiaušinius su cukrumi ir druska, kol masė pasidaro balta ir padidėja dvigubai, tada sudėti grietinę arba jogurtą, gerai išmaišyti. Kakavą, miltus ir kepimo miltelius išsijoti ir pamažu įmaišyti į skystąją masę. Kepimo formos dugną iškloti kepimo popieriumi, supilti tešlą ir kepti iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje 35 min. Ar pyragas iškepė, patikrinti mediniu pagaliuku. Išėmusi iš kepimo formos pyragą šiek tiek atvėsinu, perpjaunu pusiau ir pertepu rūgštesne uogiene, dažniausiai renkuosi juodųjų serbentų.
O ant viršaus pilu išlydytą juodąjį šokoladą – 65 g juodo šokolado ir 35 g sviesto, ištirpinu garų vonelėje. Galima užberti riešutų, galima ir neberti, nes kuo daugiau šokolado, tuo skaniau.“