Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 2022 m. skyrė Telšių rajono savivaldybei lėšų asmeninei pagalbai teikti. Radusi pažeidimų panaudojant lėšas, agentūra pareikalavo nedelsiant grąžinti 42 909,16 euro.
Agentūros rašte teigiama, jog patikrinimo metu nustatyta, kad asmeninei pagalbai teikti ir administruoti skirtas lėšas 2022 m. ne pagal tikslinę paskirtį panaudojo šie asmeninės pagalbos teikėjai: Telšių sutrikusios psichikos žmonių globos bendrija – 8 557,94 euro, Lietuvos samariečių bendrijos Telšių skyrius – 15 384,63 euro, Telšių socialinių paslaugų centras – 18 467,58 euro, Lietuvos neįgaliųjų ir pensininkų bendrija – 499,01 euro.
Giedra AKAVICKIENĖ
Rengiami raštai agentūrai
Sudėtingą situaciją paprašėme pakomentuoti Telšių rajono savivaldybės administracijos. Savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus vedėja Lendra Bukauskienė patvirtino, kad Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra atliko asmeninei pagalbai teikti skirtų valstybės biudžeto lėšų panaudojimo 2022 m. auditą. Nustatyti lėšų panaudojimo ne pagal paskirtį atvejai ir nurodytos grąžintinos lėšos. Su asmeninės pagalbos teikėjais, kurių 2022 m. buvo keturi, nuo 2024 m. birželio 10 d. pradėti aptarimai ir su kiekvienu individualiai, ir kartu. Asmeninės pagalbos teikėjai ir Savivaldybės administracija susipažino su audito išvadomis.
L. Bukauskienė pažymėjo, jog nebuvo sudaryta galimybė susipažinti su atliekamo audito ataskaitos projektu ir pateikti papildomų dokumentų, argumentų ar kitos susijusios informacijos, kas yra nustatyta kontrolės ir audito procedūrose.
„Asmeninės pagalbos teikėjai (NVO – nevyriausybinės organizacijos) nesutinka su dalimi pateiktų išvadų, t. y. dėl kvalifikacinių mokymų (kurių išlaidos sudaro didžiąją grąžintinos sumos dalį), kanceliarinių išlaidų. Todėl šiuo metu rengiami raštai agentūrai, o viena NVO jau yra išsiuntusi raštą. Raštas yra rengiamas ir Savivaldybės administracijos vardu, nes audito ataskaitoje nurodyti teisiniai reikalavimai, nustatyti 2023 m. gruodžio 7 d., todėl negalėtų būti taikytini 2022 m. atliktiems veiksmams“, – teigė Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus vedėja.
Kaltų kol kas neieškoma
Pasiteiravus, kas atsakingas už tai, kad lėšos buvo panaudotos ne pagal paskirtį, L. Bukauskienė atsakė: „Reikia pažymėti, kad asmeninė pagalba pradėta teikti nuo 2021 m. rugsėjo mėnesio, todėl 2022 m. tai išties buvo nauja pagalbos asmenims forma. Asmeninės pagalbos teikimas yra reglamentuotas socialinės apsaugos ir darbo ministro 2021 m. liepos 1 d. įsakymu Nr. A1-478 „Dėl Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo 251 straipsnio įgyvendinimo“ patvirtintais aprašais. Viename jų, t. y. Valstybės biudžeto lėšų asmeninei pagalbai teikti paskirstymo, pervedimo, naudojimo, atsiskaitymo ir kontrolės tvarkos apraše, yra nurodytos galimos išlaidos: „2.2.1.1.1.30. Kitų prekių ir paslaugų įsigijimo išlaidos“. Šiame papunktyje nurodytos išlaidos – prekių ir paslaugų, būtinų asmeninės pagalbos teikimui užtikrinti, įsigijimo išlaidos.“ Dėl šio teisinio reguliavimo, kai auditoriai tam tikras išlaidas priskyrė prie netinkamų, o pagalbos gavėjai nesutinka su tokiu vertinimu ir argumentus teikia agentūrai.
Todėl dar kiek ankstoka vertinti asmeninės pagalbos teikėjų veiksmus ir grąžintinų lėšų sumas.
Kartu bus priimti atitinkami sprendimai, kuriais tiek bus siekiama didinti NVO gebėjimus, tiek stiprinti kontrolės funkcijas, tiek labiau detalizuoti asmeninės pagalbos teikimo procedūras ir nustatyti tam tikrų išlaidų normatyvus. Todėl tik po agentūros gautų atsakymų į asmeninės pagalbos teikėjų pateiktus raštus bus galima įvertinti šio audito ataskaitoje pateiktus faktus.“
Su pagalbos teikėjais sudarytos sutartys
Dėl nuostolių atlyginimo Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus vedėja L. Bukauskienė nesuka galvos. Pasak jos, su asmeninės pagalbos teikėjais yra sudarytos Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų, skirtų asmeninei pagalbai organizuoti ir teikti, naudojimo sutartys, kuriose nustatyta: „13. Vykdytojas įsipareigoja Sutarties 3 punkte nurodytas lėšas, panaudotas ne pagal tikslinę paskirtį ir (ar) nesilaikant jų naudojimą reglamentuojančių teisės aktų nuostatų, grąžinti Savivaldybės administracijai per Savivaldybės administracijos nurodytą terminą į Sutartyje nurodytą sąskaitą.“ Sutartyse yra nustatytos ir kitos vykdytojo atsakomybės, kuriomis vadovaudamasis vykdytojas prisiima visą atsakomybę už tinkamą lėšų naudojimą.
„Negrąžinus ne pagal paskirtį panaudotų lėšų išieškojimas vykdomas teisės aktų nustatyta tvarka. Tačiau tikimasi ne pagal paskirtį panaudotas lėšas grąžinti sutarta tvarka. Juo labiau kad dėl grąžinimo yra aptarta su asmeninės pagalbos teikėjais ir bus nustatyti terminai, kai tik bus gautas galutinis agentūros patvirtinimas“, – patikino L. Bukauskienė.
Galimai pritrūko gebėjimų
„Telšių ŽINIOS“ pasidomėjo, kad jei teisiškai neįmanoma išreikalauti lėšų atlyginimo iš aplaidžiai dirbusio atsakingo už tą sritį darbuotojo, tai gal jis turėtų palikti savo darbo vietą, juk vis dėlto nuostoliai nemaži?
L. Bukauskienė atsakė, kad, kaip jau minėjo, asmeninės pagalbos teikėjai ieškos sprendimų grąžinti ne pagal paskirtį panaudotas valstybės biudžeto lėšas. NVO galimai pritrūko gebėjimų, kurie kasmet yra vis stiprinami. Ir ši patirtis, pasak L. Bukauskienės, NVO dar stipriau suponuoja, kad dalyvavimas teikiant socialines paslaugas ir atsakomybės tiek už kokybiškų paslaugų teikimą, tiek už atsakingą lėšų naudojimą neša tiesioginę atsakomybę.
Meras: „Bus atliekamas tyrimas“
Įdomu, kokia rajono vadovo Tomo Katkaus nuomonė apie darbuotojus, kurie sugeba pridaryti tokių didelių nuostolių? Kokių bus imamasi priemonių, kad baigtųsi žalų skaičiavimai ir reikalavimai jas atlyginti?
„Mano nuomone, tokie vadovai negali dirbti, o nevyriausybinės organizacijos turėtų pačios spręsti vadovų klausimą. Dėl visos susiklosčiusios situacijos bus atliekamas tyrimas, sudaroma komisija šiai situacijai išsiaiškinti ir imtis veiksmų, kurie ateityje leistų nepasikartoti tokiems procesams. Taip pat dar turime palaukti, kol gausime iš agentūros atsakymus į asmeninės pagalbos teikėjų pateiktus raštus ir galėsime įvertinti šio audito ataskaitoje pateiktus faktus“, – teigė T. Katkus.
Kokia ten vadovė ir kokie ten darbuotojai?
Gėda! Vagių šaika…