Antrą savo gyvavimo istorijos šimtmetį skaičiuojantys mažeikiškiai skautai visuomenę – vaikus ir suaugusiuosius – su savo veikla ir jos tikslais supažindino netradiciškai – prie laužo po žygio „Upių krantais“.
Tikslai liko tie patys
Mažeikių rajone skautų veikla prasidėjo 1923 metais, kai įsikūrė „Prutenio “ir „Vaidevučio“ draugovės.
Po devynerių metų mieste jau buvo dvi kitos draugovės: „Vingėlos“ ir „Živilės“, kurios jungė per 70 skautų.
Mažeikiuose skautų draugovių struktūra keitėsi beveik kasmet, tačiau veiklos formos bėgant laikui išliko tokios pat: rengtos išvykos, stovyklauta, organizuoti susitikimai su kitų draugovių nariais. Taip siekta išmokyti jaunus žmones išgyventi gamtoje, įgyti pasitikėjimo savo jėgomis. Skautai – savanoriškas, pelno nesiekiantis jaunimo judėjimas, kurio pagrindinis tikslas – išugdyti pilietišką jaunuolį. Organizacijos veiklos pobūdis, siekiai trumpai įvardijami ir apibūdinami šūkiu „Dievui, Tėvynei, artimui“.
1940 metais, prasidėjus sovietinei okupacijai, skautų organizacija buvo uždrausta. Nuo 1989 m. mažeikiškiai skautai veikė Lietuvos skautų sąjungos sudėtyje, o nuo 1991 metų kovo jie įsiliejo į Žemaitijos skautų organizaciją (ŽSO), kuri įregistruota kaip savarankiškas juridinis vienetas.
Į šią organizaciją yra susibūrę Šiaulių, Mažeikių, Sedos bei Kretingos skautai, ŽSO yra Pasaulio nevyriausybinių skautų federacijos bei Lietuvos nepriklausomų organizacijų koalicijos už filantropiją narė.
Žygis užbaigtas laužu
Šiuo metu skautų veiklą Mažeikiuose vykdo „Žemynos“ draugovė, vienijanti apie keturiasdešimt narių nuo dešimties metų amžiaus.
Pristatydami savo veiklą bei pasitikdami atbundančią gamtą, skautai šeštadienį surengė pėsčiųjų žygį „Upių krantais“.
„Gamta mus pasitiko vasaros karščiu. Bet karštis neatbaidė net 54 žygio dalyvių – ne tik skautų iš Mažeikių ir Šiaulių, bet ir Mažeikių, Viekšnių, Palnosų gyventojų.
Žygiavome nuo Viekšnių malūno Ventos ir Virvytės upių pakrantėmis Gyvolių link. Aplankėme Gyvolių piliakalnį, kiek pailsėjome ir grįžome prie Viekšnių malūno. Čia užkūrėme laužą ir žygio dalyvius supažindinome su mūsų skautiška veikla, aptarėme žygio rezultatus“, – sakė „Žemynos“ draugovės draugininkas, skautas vytis Viktoras Jakimavičius.
Anot jo, net laužo užkūrimas buvo skautiškas – nenaudojant degtukų. Laužui įsiliepsnojus ant ugnies buvo kepama skautiška duona, vaišinamasi arbata.
Vasara – stovyklavimo metas
Oficialiai skautais gali tapti vaikai, sulaukę aštuonerių metų, o daugiau jokio kito amžiaus limito nėra. Dalyvių amžiaus limito nebuvo ir žygyje „Upių krantais“. Jame drauge žygiavo nuo dešimties metų vaiko iki šešiasdešimtmetį atšventusio žygeivio.
„Manau, kad žygis pavyko – ir oras tinkamas pasitaikė, ir gražia gamta pasidžiaugėme, ir žmonės galėjo sužinoti, kas tie skautai.
Šiuo žygiu norėjome parodyti, kaip žygiuoja skautai: jeigu viešuose žygiuose žmonės išsisklaido, tai mes visada žengiame bendra vora, nepaliekame atsiliekančiųjų“, – sakė draugininkas.
Vasara – aktyvus skautų stovyklavimo metas, jau birželio 14–16 dienomis „Žemynos“ draugovė rengs stovyklą Renave savo draugovės skautams. Jos metu bus stebima, ko jie išmoko per metus, vyks žinių patikrinimas: vaikai ir jaunimas gyvens palapinėse, jiems bus duodami maisto produktai, iš kurių jie patys privalės gamintis valgį, planuojama įvairių užduočių.
Vėliau taip pat Renave „Žemynos“ draugovė kartu su Žemaitijos skautų organizacija surengs stovyklą „Legendos atgimsta“. Joje dalyvauti kviečiami ne tik skautai, bet visi žmonės, norintys savaitę pabūti miško ir vandens apsuptyje, išsiugdyti arba pasitikrinti išgyvenimo gamtoje įgūdžius.
Liepos mėnesį mažeikiškiams skautams taip pat veiklos neturėtų trūkti – yra numatytas žygis aplink Plinkšių ežerą.
„Žemynos“ draugovė turi kabinetą buvusiame „Oruvos“ administraciniame pastate Ventos gatvėje. Visi kontaktiniai duomenys paskelbti Žemaitijos skautų organizacijos interneto svetainėje, todėl norintieji dalyvauti organizacijos veikloje ar prisijungti prie žygių kviečiami susirasti reikalingą informaciją, susisiekti su jos atstovais ir prisijungti.
Vidas STANKUS
Nuotr. iš draugovės archyvo