Telšių rajono Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazija gyvena laukimu, kada prasidės vidaus patalpų remonto darbai. Beje, labiausiai remonto reikalauja nuo metų naštos pavargę tualetai, neatitinkantys šiuolaikinių reikalavimų.
Giedra AKAVICKIENĖ
Laukia remonto
Gegužės 16 dieną Telšių rajono savivaldybės administracija paskelbė mažos vertės pirkimą „Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazijos pastato vidaus patalpų remonto darbai“. Jis vykdytas apklausos būdu.
Rangovų pasiūlymai ar prašymai dalyvauti buvo priimami iki gegužės 22 d. 9 val.
Kaip sužinojome iš Savivaldybės, pasiūlymus pateikė penki tiekėjai. Du tiekėjai pasiūlė per didelę kainą. Trijų tiekėjų pasiūlyta kaina neviršijo sumos, nustatytos prieš pradedant pirkimo procedūras. Šiuo metu vyksta pasiūlymų vertinimas. Dar nėra nustatyta pasiūlymų eilė, todėl kas laimėjo, kol kas neaišku.
Remonto darbų kaina turėjo neviršyti 30 000 eurų su PVM.
Už tokią sumą numatyti švietimo įstaigos pirmame ir trečiame aukštuose dviejų klasių grindų dangos remonto darbai ir sanitarinių mazgų remonto darbai trijuose aukštuose.
Šiuo metu apverktinos būklės tualetuose planuojama sumontuoti naujus klozetus su bakeliais, unitazus su nuplovimo bakeliais, praustuvus su vandens maišytuvais, išklijuoti plyteles ir t. t.
Darbus rangovas turės atlikti per tris mėnesius nuo sutarties pasirašymo dienos. Esant reikalui, sutarties pratęsimas numatomas vieną kartą vienam mėnesiui.
Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazijos direktorius Egidijus Stonys „Telšių ŽINIOMS“ teigė, jog gimnazija veikia 1961 metais pastatytame pastate, nuo to laiko nėra darytas kapitalinis remontas.
Gimnazijoje mokosi 360 vaikų, pagal higienos normas jų skaičiui per mažai tualetų. O turbūt baisiausia tai, kad dalis tualetų yra tupyklos, likusios iš sovietinių laikų. Senos pertvaros tokios būklės, kad jau neberemontuojamos. Jas būtina keisti naujomis.
„Visuose aukštuose esantys tualetai neatitinka higienos normų, o trečiame aukšte iš viso uždaryti. Tad prispyrus reikalui iš trečio aukšto reikia bėgti į antrą. Dėl to pirmo ir antro aukštų tualetuose per didelės apkrovos“, – sakė direktorius E. Stonys, kartu patikindamas, kad tualetai yra prižiūrimi, švarūs, vanduo nusileidžia.
Savivaldybė kasmet po truputį skiria lėšų gimnazijai, taip pat prisideda pati gimnazija iš pajamų mokesčio dalies (1,2 proc.) gautos paramos lėšų. Jei šiemet, kaip ruošiamasi, bus
sutvarkytos klasių grindys, pati gimnazija ir tėvai pasirūpins sienomis.
„Germanto“ progimnazijoje tualetinio popieriaus nerasta
Ar iki šių laikų dar išlikusiomis sovietinėmis ketinėmis tupyklomis leidžiama naudotis mokyklose ir gimnazijose, teiravomės Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos.
Pasirodo, taip. Leidžiama. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kokybės vadybos ir komunikacijos skyriaus visuomenės informavimo specialistė Vilda Bajoriūnienė atsakė, kad Lietuvos higienos norma „Mokykla, vykdanti bendrojo ugdymo programas. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ nereglamentuoja bendrojo ugdymo įstaigose įrengtų unitazų dydžio ir formos.
Deja, su tualetais prasta padėtis ir miesto mokyklose. Pagal moksleivio mamos iškvietimą apsilankėme Telšių „Germanto“ progimnazijoje, kurioje, pasirodo, tualetai yra tik pirmame aukšte. Klasės įrengtos rūsyje ir trijuose aukštuose, tad suskambėjus pertraukos skambučiui moksleivis iš, pavyzdžiui, trečio aukšto turi lėkti kaip kulka tik į pirmame aukšte esantį tualetą.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Telšių departamento Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Dalia Norvaišienė informavo, kad pagal reikalavimus mokyklų ir gimnazijų tualetams kiekviename aukšte turi būti įrengti tualetai, atskirai mergaitėms ir berniukams. Tualetų išorinės durys neturi būti priešais mokymo klasių ir mokymo kabinetų duris.
Tualeto patalpoje turi būti praustuvas ir asmens higienos priemonės: tualetinio popieriaus, skysto muilo, uždara vienkartinių rankšluosčių dėtuvė ir vienkartinių rankšluosčių ar rankų džiovintuvas, šiukšlių dėžė.
Sanitarinių įrenginių skaičius skaičiuojamas pagal planuojamą mokinių skaičių ir turi būti ne mažesnis kaip: praustuvas trisdešimčiai mokinių; unitazas dvidešimčiai mokinių (trisdešimčiai vyrų gali būti įrengiamas 1 unitazas ir 1 pisuaras).
Visi sanitariniai įrenginiai turi būti veikiantys ir techniškai tvarkingi.
Deja, Telšių „Germanto“ progimnazijoje ne viskas gerai su tualetais. Apžiūros metu radome klozetą su nulaužtu dangčiu arba, tiksliau, be dangčio, niekur nebuvo tualetinio popieriaus ir net jam laikiklių. Vadinasi, tualetinis popierius šioje ugdymo įstaigoje – deficitas, o vaikams jį reikia atsinešti iš namų ir turėti kuprinėje.
Labai keista, tačiau Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja D. Norvaišienė patikino, kad vykdant valstybinę visuomenės sveikatos saugos kontrolę 2022–2024 metais Telšių rajono ugdymo įstaigose pažeidimų dėl tualetų įrengimo nenustatyta. Ar nevertėtų visuomenės sveikatos saugos kontrolieriams dar kartą apsilankyti visose mokyklose, gimnazijose ir apeiti tualetus?
Kad būtų tvarka švietimo įstaigose, kur mokosi visų mūsų vaikai, anūkai, atsakinga Telšių rajono savivaldybė, kuri akivaizdžiai neskiria tam reikiamo dėmesio ir lėšų.