Ant gražuolio Masčio ežero didžiosios prieplaukos pastatytas modernus statinys, pagal paskirtį restoranas, taip ir nepraveria klientams durų. Atrodo, šią vasarą nei telšiškiams, nei miesto svečiams gali netekti jame pasėdėti ir išgerti kavos – dėl šio objekto daug nesusipratimų ir net vyksta teisiniai procesai.
Giedra AKAVICKIENĖ
Brangi investicija – dovana miestui?
Iš Telšių rajono savivaldybės prieplauką ir pontoninį tiltą prieš dešimtmetį išsinuomojęs verslininkas Vidas Kolesinskis sutartyje įsipareigojo pastatyti pastatą. Pagal sutartį pagerinimai atiduodami Savivaldybei.
Sakysime, nelabai logiška pastatyti už apvalią pinigų sumą restoraną pasakiškoje vietoje ir jį padovanoti miestui, juo labiau kad tokio dosnumo filantropų esant Telšiuose kol kas neteko girdėti, bet toks susitarimas esą buvo surašytas juodu ant balto. Tiesa, nors prašėme nuasmenintos nuomos sutarties, iš Savivaldybės atstovo spaudai, deja, taip jos ir negavome, kaip ir paaiškinimo, kodėl nuo visuomenės slepiama sutartis.
Tiesa, buvo parodyta tipinė Savivaldybės sutartis, šiuo atveju nieko nereiškianti. Suprask – gyventojams, mokesčių mokėtojams, nereikia visko žinoti, ką ir kaip susitarė politikai su verslininku.
Prieš dešimtį metų, 2014 metais, rajonui vadovavo jau amžinatilsį meras Vytautas Kleiva, o Administracijos direktoriumi dirbo Saulius Urbonas, kuris ir pasirašė minėtą nuomos sutartį su Telšiuose gerai žinomu verslininku.
Ginčas dėl teisinės pastato registracijos
Kreipėmės į Telšių rajono savivaldybę, norėdami sužinoti, kokia situacija su restoranu ant prieplaukos, kuris taip ir nepradėjo veikti, stovi užrakintas. Žadėtas ir pagal sutartį privalomai pastatytas viešasis tualetas, sublokuotas prie pastato, irgi tebėra užrakintas.
Kaip žinome, Telšių rajono savivaldybei nuosavybės teise priklausanti pontoninė prieplauka ir tiltas 2014 metais buvo išnuomoti 10 metų laikotarpiui. Nuomos sutarties sąlygose buvo numatyta, kad nuomininkas ant didžiosios prieplaukos turi pastatyti pastatą – kavinę. Tai jis ir padarė. Tačiau kilo ginčas dėl teisinės pastato registracijos. Registrų centras atsisako registruoti pastatą, kuris yra pastatytas ant jau registruotos Savivaldybei nuosavybės teise priklausančios prieplaukos. Šiuo metu vyksta teisiniai procesai“, – gautas atsakymas iš Savivaldybės.
Paprašę patikslinti, kokie teisiniai ginčai vyksta, iš Telšių rajono savivaldybės administracijos Teisės ir administravimo skyriaus gavome komentarą, kad teisminis procesas vyksta Šiaulių apygardos teisme dėl statybą leidžiančio dokumento panaikinimo. Teismų karuselė įsisuko restoraną pastačiusio verslininko iniciatyva.
Išsiųstas raštas grąžinti turtą
Gegužės 13-ąją tarp Savivaldybės ir verslininko sudaryta sutartis baigė galioti. Kas vyks pasibaigus šiai sutarčiai? Kokių veiksmų imsis Savivaldybė?
Telšių rajono savivaldybės administracijos Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus vedėja Neringa Staponkienė „Telšių ŽINIOMS“ atsakė, kad iš tiesų sutartiniai santykiai baigėsi šių metų gegužės 13 dieną. Tad buvusiam nuomininkui išsiųstas raštas grąžinti turtą pagal sutarties sąlygas.
Pagal sutartį ant Masčio ežero prieplaukos, ant esamų polinių pamatų, turėjo būti pastatytas vieno aukšto pastatas su mansarda pasirenkant lengvas sienų konstrukcijas ir atsižvelgiant į galimą sezono įtaką.
Sutartyje nurodyta, kad pasibaigus nuomai nuomininkas privalo perduoti pagal aktą tvarkingas patalpas. Tad valdininkai buvusiam nuomininkui išsiuntė raštą perduoti Savivaldybei prieplaukos nuomos sutartyje ir žemės nuomos sutartyje nurodytą nuomos objektą su visais atliktais pertvarkymais, neatskiriamais nuo nuomos objekto. „Telšių ŽINIŲ“ duomenimis, kol kas Savivaldybė raktų tebelaukia.
Statybos leidimą išdavė Savivaldybė
Kadangi prieplaukos nuomininkas ir kartu restorano statytojas kreipėsi į teismą dėl statybą leidžiančio dokumento panaikinimo, pasidomėjome, kas išdavė minėtą dokumentą ir ar jis gali būti neteisėtas.
Telšių rajono savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyriaus Statybos poskyrio vyriausioji specialistė Dalia Jonylienė atsakė, kad 2016 m. rugsėjo 23 d. Telšių rajono savivaldybės administracija išdavė statybą leidžiantį dokumentą maitinimo paskirties pastato – kavinės naujai statybai adresu: Telšės g. 16, Telšių m.
Projektas buvo parengtas vadovaujantis 2008 m. kovo 27 d. Telšių rajono savivaldybės tarybos sprendimu Nr. T1-114 „Dėl teritorijos tarp Telšės g., Respublikos g., Turgaus a., Laivų g. ir Masčio ežero, Telšių mieste, detaliojo plano patvirtinimo“ patvirtinto detaliojo plano sprendiniais, projektiniais pasiūlymais, specialiaisiais architektūriniais ir paveldosaugos reikalavimais.
Projekto atitiktį teisės aktų nuostatoms tikrino begalė institucijų: tai AB „Energijos skirstymo operatorius“ Elektros tinklo projektų valdymo grupė, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Telšių teritorinis padalinys, Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacija, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Telšių departamentas, Telšių apskrities priešgaisrinė gelbėjimo valdyba, Telšių rajono savivaldybės administracijos Architektūros skyrius ir Aplinkos ir civilinės saugos poskyris, UAB „Telšių vandenys“, Valstybinės darbo inspekcijos Telšių skyrius ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Telšių departamentas.
O svarbiausia – 2016 m. gruodžio 9 d. Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos Vakarų Lietuvos statybos valstybinės priežiūros departamentas patikrino statybą leidžiančio dokumento išdavimo teisėtumą, prisijungimo sąlygų ir specialiųjų reikalavimų išdavimo terminų laikymąsi ir pateikė išvadą, kad statybą leidžiantis dokumentas išduotas teisėtai ir nepažeidžiant teisės aktų nuostatų.
Kompensacija – 1 mln. 300 tūkst. eurų
Telefonu susisiekę su pagrindiniu istorijos herojumi – iš Savivaldybės prieplauką ir tiltą išsinuomojusiu ir restoraną pastačiusiu V. Kolesinskiu, išgirdome, jog verslininkas neturėjo jokių planų statyti tam, kad po to statinį dovanotų miestui ar Savivaldybei. Jo nuomone, jeigu sutartyje parašyta, kad turi pastatyti restoraną, vadinasi, jį stato sau; jeigu jam išduotas statybos leidimas, vadinasi, stato irgi sau, o ne kažkam kitam.
Paklausus apie pasibaigusią sutartį ir jam išsiųstą valdininkų raštą, raginantį grąžinti pastato raktus, nustebo: „Jokio rašto negavau ir jokių raktų neduosiu. Tegul pasiima tai, ką išnuomojo.“ Be to, verslininkas stebėjosi, kaip galima reikalauti perduoti neįteisintus pagerinimus.
„Kaip galima perduoti statinį, kurio Savivaldybė neleidžia įteisinti, užregistruoti? Tai reketas“, – konstatavo jis.
Neeiline situacija pavadinęs nutikusią istoriją V. Kolesinskis paaiškino, kad problemos prasidėjo Registrų centrui atsisakius įteisinti pastatą, nes nebuvo patikslinti kadastriniai matavimai, kuriuos Savivaldybė atsisakė patikslinti.
V. Kolesinskis atskleidė tikintis, kad teisme pavyks įrodyti teisybę, nes gyvena teisinėje valstybėje. Teisme verslininkas reikalauja, kad Savivaldybė sumokėtų kompensaciją – 1,3 milijono eurų turtinę žalą. Į šią sumą įeina negautos pajamos, pastato projektavimo ir statybos darbai.
„Telšių ŽINIOMS“ V. Kolesinskis priminė, kaip 2021 metais buvo puolamas, kad vis dar nepastatė restorano, o vietoj jo ant tilto veikė laikina kavinukė. Iki sutarties pabaigos buvo likę treji metai ir verslininkas suskubo statyti restoraną- kavinę, o šiandien priverstas samdyti advokatus ir savo teises ginti teisme.
Beje, dabartinis Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus 2016 metais dirbo Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos Telšių teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vyriausiuoju specialistu. V. Kolesinskio teigimu, T. Katkus tuomet pasirašė statybą leidžiančio dokumento išdavimo teisėtumo, prisijungimo sąlygų ir specialiųjų reikalavimų išdavimo terminų laikymosi patikrinimo aktą. „O dabar to paties T. Katkaus vadovaujama Savivaldybė vilkina naujojo pastato įteisinimą, pusantrų metų esame apgaudinėjami, matyt, laukiant, kol baigsis nuomos sutartis“, – kalbėjo rajono valdžia nusivylęs verslininkas. Pasak jo, restoranas galėjo jau būti atidarytas maždaug prieš metus laiko, buvo supirkti net baldai. Dabar patirti ne tik ekonominiai praradimai, bet ir moralinė nuoskauda, koks požiūris į verslą Žemaitijos sostinėje.