Telšių apylinkės teismo Telšių rūmuose dalyvaujant ekspertams Rūtai Švėgždaitei, Mykolui Ridikui, nukentėjusiajai D. V. neviešame teisiamajame posėdyje išnagrinėta baudžiamoji byla dėl priverčiamųjų medicinos priemonių taikymo jau teistam pensininkui A. V. Metus užsitęsus bylai, kol buvo paskelbta nutartis, ilgą laiką kentėjusi moteris pagaliau išsiskyrė ir paliko smurtautoją.
Giedra AKAVICKIENĖ
Žmonai sulaužė šonkaulį
Bylos duomenimis, 2023 m. kovo 23 d., apie 22.30 val., namuose A. V. tyčia sužalojo savo žmoną D. V. Kumščiu taip smarkiai vožė, kad sumušė krūtinės ląstą ir sulaužė šonkaulį.
Apklausiamas ikiteisminio tyrimo metu smurtautojas prisipažino sudavęs sutuoktinei kumščiu į šoną, bet daugiau detalių pateikti negalėjo ir kalbėti nebenorėjo. Teisiamajame posėdyje vyras sakė suprantantis, dėl ko vyksta teismo procesas, tačiau aplinkybių, apie kurias yra klausiamas, neprisiminė.
Nukentėjusioji D. V. teisme teigė, kad su A. V. santuoką yra nutraukusi, gyvena atskirai.
Moteris pasakojo, kad buvo sužalota be jokios priežasties. Vyras nuėjo į tualetą. Ji pamatė, kad sutuoktinis vynioja tualetinio popieriaus ritinėlį, nors popieriaus jau nebuvo. Tad atnešė naują ritinėlį. Po to sulaukė smurto atakos – išėjęs iš tualeto vyras smogė jai kumščiu į šoną.
Tą naktį D. V. nesikreipė į medikus, nors kentėjo didelius skausmus. Rytą jau neišlipo iš lovos, todėl nori ar nenori teko vykti į polikliniką. Ten nustatė, kad sulaužytas šonkaulis.
Gydymo įstaiga apie nukentėjusiąją pranešė policijai.
Vyras smurtavo 15–20 metų
Šis smurto išpuolis buvo paskutinis lašas moters kantrybės taurėje. Pagaliau telšiškė ryžosi skyryboms, nutraukė santuoką ir pernai lapkričio mėnesį išsikraustė iš namų. Pasirodo, vyras smurtavo apie 15–20 metų.
D. V. atskleidė savo sudėtingo gyvenimo istoriją: jau šiuo metu buvęs sutuoktinis serga, lankydavosi pas psichiatrą, vartodavo paskirtus vaistus, tačiau kartu gerdavo ir alkoholį.
Gydosi apie ketverius metus, kai užeidavo priepuoliai, griūdavo ant žemės. Blogiausia, kad prieš ištinkant priepuoliui vyriškis tampa agresyvus, o po priepuolio būna nervingas.
Moters nuomone, jei vyras mažiau gertų, viskas būtų gerai. Savaitę pageria, sustoja, po mėnesio vėl geria. Kas tris mėnesius jį ištinka priepuoliai.
Iš Nakvynės namų buvo išprašytas
Liudytoja tapusi dukra R. Ž. papasakojo, kad tą naktį, kai motina buvo sumušta, buvo ką tik grįžusi iš darbo. Jai paskambinusi mama pasakė, kad tėvas smurtavo. Pasiguodė, kad skauda šoną. Dukra pasiūlė vykti į ligoninę, bet mama atsisakė.
Dukros teigimu, su tėčiu buvo ne kartą kalbėta, tačiau viskas kaip žirniai į sieną. Tėvas smurtauja, kiek R. Ž. atsimena, nuo vaikystės. Sakydavo, kad mama pati prisiprašė.
Žino, kad jis serga, tačiau kurį laiką nesigydė, nors reikėjo gydytis. Nuo vasaros pradėjo labiau gydytis. Kai buvo Nakvynės namuose, jį privertė eiti pas gydytojus. Nakvynės namuose jam paduodavo vaistus, tačiau jis ten nebegalėjo būti, nes buvo agresyvus ir kėlė pavojų kitiems žmonėms.
Kaip sakė dukra, su tėčiu palaiko kontaktą, kartais nuvyksta arba paskambinusi paklausia, ar geria vaistus, ar užsiregistravo pas gydytoją.
Negalėjo suprasti savo veiksmų
Pagal Valstybinės teismo medicinos tarnybos Šiaulių skyriaus specialisto išvadą nukentėjusiajai D. V. nustatytas krūtinės ląstos sumušimas, pasireiškęs poodine kraujosruva krūtinės kairėje ir kairės pusės X šonkaulio lūžiu. Sužalojimas kvalifikuojamas kaip nesunkus sveikatos sutrikdymas, kadangi dėl šonkaulio lūžio sveikata sutrikdoma ilgesniam negu 10 dienų laikotarpiui.
Teismo psichiatrijos-psichologijos ekspertizės metu nustatyta, kad, užpuolant sutuoktinę, vyrui buvo organiniai asmenybės ir elgesio sutrikimai dėl galvos smegenų ligos, pažeidimo ir disfunkcijos, todėl jam inkriminuojamos veikos padarymo metu jis negalėjo suprasti savo veiksmų esmės ir jų valdyti.
Šiuo metu teisiamasis gali suprasti savo veiksmų esmę ir juos valdyti. Rekomenduojama taikyti priverčiamąją medicinos priemonę – ambulatorinį stebėjimą pirminės psichikos sveikatos priežiūros įstaigoje. Vyras gali dalyvauti teismo posėdyje, tačiau dėl tiriamos nusikalstamos veikos metu buvusio laikino sąmonės sutrikimo negali atkurti įvykio faktinių aplinkybių.
Alkoholis paaštrina ligą
Teismo posėdyje teismo psichiatrė ekspertė R. Švėgždaitė patvirtino ekspertizės akto išvadas. Nurodė, kad pagal gautus medicininius duomenis 2013 metais A. V. nustatyta smegenų hematoma. Vaistus vartojo nereguliariai, kas kiek laiko lankėsi pas gydytojus. Ekspertė įvertino ir sutuoktinės parodymus: prieš priepuolį vyras daro keistus dalykus. Tai panašu į automatizmą, t. y. nekontroliuojami veiksmai, o vėliau pasireiškia visiška amnezija.
Dėl tuomet buvusios amnezijos teisiamasis negali komentuoti įvykio aplinkybių. Jam inkriminuojamos veikos metu nustatyti organiniai asmenybės ir elgesio sutrikimai dėl galvos smegenų ligos, pažeidimo ir disfunkcijos, todėl jis negalėjo suprasti savo veiksmų esmės ir jų valdyti.
Teismo psichiatrė ekspertė R. Švėgždaitė rekomendavo ambulatorinį stebėjimą. Liga nepagydoma, bet kontroliuoti ją galima. Asmuo negali vartoti alkoholio, nes tai paaštrina simptomus.
Teismo posėdyje teismo psichologas ekspertas M. Ridikas patvirtino ekspertizės akto išvadas. Paaiškino, jog nėra taip, kad teisiamasis nieko negali atsiminti. Jis galėjo „amnezuoti“ būtent tą epizodą. Yra pakitęs reagavimas į aplinką. Padidėjęs dirglumas, pasireiškiantis agresija. Bet koks dirgiklis gali būti susietas su patirtais išgyvenimais.
Teismas pripažino nepakaltinamu
Nors teisiamasis padarė baudžiamuoju įstatymu uždraustą veiką, tačiau veikos padarymo metu ir šiuo metu serga liga, apie kurią duomenys neskelbiami.
Teismo psichiatrijos-psichologijos ekspertizės aktu ir ekspertės psichiatrės R. Švėgždaitės paaiškinimu nustatyta, jog A. V. inkriminuojamos nusikalstamos veikos padarymo metu dėl savo psichikos būsenos negalėjo suprasti savo veiksmų esmės ir jų valdyti.
Iš nukentėjusiosios ir liudytojos parodymų matyti, jog A. V. dažnai piktnaudžiauja alkoholiniais gėrimais, pasidaro agresyvus, todėl jam reikalinga laikytis nustatyto gydymo režimo, nuolat vartoti paskirtus vaistus.
Teismo psichiatrijos-psichologijos ekspertizės akto išvados patvirtina, kad A. V. yra reikalingas priverstinis gydymas, nes reguliariai nevartojant vaistų jis kelia realų pavojų sau ir visuomenei, todėl, pripažinus vyriškį nepakaltinamu, jam taikytina priverčiamoji medicinos priemonė: ambulatorinis stebėjimas pirminės psichikos sveikatos priežiūros įstaigoje.
2024 m. balandžio 11 d. teismas nutarė A. V. pripažinti nepakaltinamu ir taikyti priverčiamąją medicinos priemonę – ambulatorinį stebėjimą pirminės psichikos sveikatos priežiūros įstaigoje.