Gimimo registravimo tvarką Lietuvos Respublikoje nuo 2001 m. liepos 1 d. reglamentuoja LR civilinis kodeksas, patvirtintas 2000 m. liepos 18 d. įstatymu Nr. VIII-1864. Pagal LR CK apie gimimą raštu pareiškia vaiko tėvai ar vienas iš jų, o jeigu tėvai serga, yra mirę ar dėl kitų priežasčių negali to atlikti, pareiškia giminaičiai, kaimynai, medicinos įstaigos, kurioje motina pagimdė vaiką, administracija, taip pat valstybinė vaiko teisių apsaugos institucija.
Gimimas registruojamas vaiko gimimo vietos arba tėvų ar vieno iš jų gyvenamosios vietos civilinės metrikacijos įstaigoje. Apie vaiko gimimą turi būti pareikšta ir vaiko gimimas turi būti įregistruotas per tris mėnesius nuo jo gimimo dienos, o jeigu vaikas gimė negyvas, – per tris paras nuo gimimo laiko. Įregistravus gimimą, išduodamas gimimo liudijimas.
Visa informacija apie gimimą grindžiama gimimo įrašais ir pateiktais asmenų prašymais užregistruoti gimimą ir išduoti gimimo liudijimą.
Vardai – labai plati sąvoka. Jie suteikiami gyvūnams, mylimiausiam žaislui, pastatui, jachtoms, laivams. Tai lyg pavadinimas, kuris įkūnija dvasią to, kuriam yra suteikiamas. Skirtingos kultūros skirtingai ir renka vardus. Mūsų vardai yra įvairios kilmės: lietuviški, prūsiški, latviški, lotyniški, graikiški, germaniški, slaviški. Kiekvienam smalsu žinoti, kokios kilmės ir kokią reikšmę jis yra turėjęs tapdamas vardu. Kokia vieno ar kito vardo atsiradimo istorija ir netgi pačio žodžio reikšmė bei raida. Turbūt dažnas susimąsto apie savo vardo reikšmę ir kilmę, vardo paplitimą pasaulyje ir populiarumą Lietuvoje.
Nemažai žmonių tiki, kad vardas žmogaus gyvenimui turi didelės reikšmės. Daugelis tėvų, dar prieš gimstant naujagimiui, rinkdamiesi vardą, aiškinasi, ką reiškia, kokį likimą išpranašaus tas vardas, kokia jo kilmė.
Surinkus 2002–2012 m. duomenis apie Telšių rajone naujagimiams suteiktus vardus ir apibendrinus gautus rezultatus (žr. 1 lentelę), paaiškėjo, kad per minėtą laikotarpį daugiausia kartų moteriškos giminės naujagimiams buvo suteiktas Kamilės, o vyriškos – Luko vardas.
Berniukams suteikiami įvairesni vardai nei mergaitėms – apie tai galima spręsti iš to, kad per visą 2002–2012 m. laikotarpį populiariausi vardai buvo suteikti 24,12 proc. gimusių berniukų ir 27,21 proc. mergaičių, o nuo 2009 m. vardai iš populiariausių vardų dešimtuko suteikiami 16–22 proc. berniukų, o tuo pačiu laikotarpiu mergaičių vardams šis procentas siekia 22–32.
Kamilės ir Luko vardai po truputį praranda populiarumą (ypač Kamilės), o Urtės vardas nuo visiškai nepopuliaraus 2002 m. pakilo iki pačio populiariausio vardo 2009 ir 2012 m.
Galima daryti išvadą, kad Telšių rajone 2002–2011 m. buvo susiformavusios tam tikros vardų mados, kurios nulėmė tam tikrų vardų didesnį populiarumą. 2012 m. iki tol buvę populiariausi vardai prarado dalį populiarumo ir, išskyrus vardus Urtė ir Lukas, ypatingų lyderių neliko. Tai reiškia, kad Telšių rajono gyventojai pradėjo rinkti įvairesnius, originalesnius vardus, tačiau vardas Lukas, nors ir praradęs 50 proc. populiarumo, tebėra populiariausių vyriškų vardų dešimtuko viršūnėje.