Naujam gyvenimui prikeltas istorinis Telšių pastatas, buvęs kalėjimas, balandžio 6-ąją atšventė įkurtuves. Atidarymo juostelę perkirpo iš Jungtinių Amerikos Valstijų specialiai į šventę atskridusi Daiva Malūkienė ir jos brolis telšiškis Alvydas Jasevičius.
Giedra AKAVICKIENĖ
Su sveikinimais, linkėjimais susirinko gausus būrys artimųjų ir svečių. Patalpas pašventinęs kanauninkas Vygintas Gudeliūnas, Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Telšių-Tauragės teritorinio skyriaus vedėja Aurelija Ričkuvienė, statybos darbus atlikusios UAB „Telšių meistras“ atstovai ir kiti tarė sveikinimo žodį.
Susirinkusiesiems A. Jasevičius surengė ekskursiją po pastatą, papasakojo jo istoriją. Su užsidegimu renkantis šio pastato istorinę medžiagą telšiškis artimiausiu laiku žada įrėminti ir eksponuoti rastas nuotraukas ant patalpų sienų.
Turimais duomenimis, po 1908 m. gaisro raudonų plytų pastatą pastatė privatus asmuo – turtingas žydas Neimanas. Jis sutarė su okupacine carine valdžia, kad pastatą pastatys per gaisrą sudegusio apskrities policijos valdybos pastato paskirčiai pagal valdžios nurodytas sąlygas, o po to jį nuomos valdžiai. Vėliau pastatas buvo pritaikytas Telšių apskrities kalėjimui. Kaip kalėjimas jis naudotas ir nepriklausomos Lietuvos laikais, iki XX a. penktojo dešimtmečio, sovietų okupacijos pradžioje. Daugelis telšiškių pamena, kad vėliau čia įsikūrė Telšių muzikos mokykla, veikusi iki 1994 m.
Kultūros paveldosaugininkė A. Ričkuvienė pasidžiaugė, kad pastatui sugrąžinta buvusi puošni išorė. Pasirodo, sovietiniais metais siekiant šį pastatą suvienodinti su šalia pastatytu restoranu, visi iškilūs elementai, bokšteliai buvo nugriauti.
Pertvarkius pastatą įrengtos administracinės ir viešbučio patalpos. Rekonstrukcijos metu patalpos perplanuotos išsaugant koridorinę sistemą, laiptinių aikštelėse specialiai kai kur paliktos senos grindų lentos.
Pastatas sutvarkytas nuo skliautuotų rūsių iki mielus langelius turinčios pastogės. Pačiame viršuje įrengtame penkių kambarių viešbutyje pro langus atsiveria Masčio ežero panorama, miesto vaizdai ir retos architektūros Katedros bokštas.
Aprodžiusi jaukų retro stiliumi įrengtą viešbutį D. Malūkienė pasidžiaugė, kad jos penki anūkai, ąžuoliukai, atvykę į protėvių žemę, galės apsistoti senelių pastangomis atgaivinto istorinio pastato viešbutyje, kurio patogumus pirmoji jau išbandė pati Daiva.
Administracinės patalpos išdėstytos pirmame ir antrame aukštuose, dalyje jų jau įsikūrė logistikos įmonės, priklausančios D. Malūkienės šeimai, biuro darbuotojai, o kitoje dalyje bus teikiamos grožio paslaugos. Autentiškų raudonų plytų rūsyje darbuotojų laukia poilsio patalpos su virtuvėle.
Imtis rekonstrukcijos Telšiuose D. Malūkienę įkalbėjo brolis Alvydas. Amerikoje gyvenanti Daiva papasakojo, kad buvo atvykusi apžiūrėti griuvėsius primenančio pastato ir sunkiai galėjo patikėti, kad iš jo galima padaryti tai, ką dabar visi matome.
Tiesa, rekonstruojamas pastatas prikaustė ir telšiškių dėmesį, daugelis stebėjo, kaip jis kasdien gražėjo, fotografavo, nuotraukomis dalijosi socialiniuose tinkluose ir negailėjo pagyrų.
Kaip sakė A. Jasevičius, jis rūpinosi, kad sklandžiai vyktų projektavimas ir rekonstrukcija, o darbus finansavo jo sesuo Daiva, kuriai Amerikoje puikiai sekasi vystyti verslą. D. Malūkienės šeima JAV gerai žinoma tarp lietuvių ir laikoma pasiekusi amerikietišką svajonę – Dalia su vyru Henriku pradėjo nuo paprastų darbų ir tapo milijonieriais.
Šventėje rajono meras T. Katkus kalbėjo, jog labai malonu, kad tokie entuziastai atsirado, kurie ieškojo, kaip sutvarkyti šį pastatą, kaip jį prikelti. Dėkojo jiems, kad papuošė mūsų miestą. Rajono vadovas išreiškė viltį, kad šis pastatas bus puikus pavyzdys kaimyninių pastatų savininkams ir kitiems, kaip reikia tvarkyti senamiesčio pastatus.
Yra ką veikti tokį pastatą rekonstruoti. Matomai brolis neturėjo laisvų vakarų, nei savaitgalių, nes pilnų etatu dirba Plungės vandenys direktoriumi, o ten darbo irgi netrūksta.