Kovo 28 dieną Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdžio pabaigoje buvo surengta opozicijos valanda, kurios metu politinė mažuma uždavė klausimus rajono vadovui Tomui Katkui.
Pagal Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymą, sustiprinusį opozicijos teises, Savivaldybės tarybos posėdžio pabaigoje ne rečiau kaip kas pusmetį privalo būti organizuojama mažumos valanda. Jos metu mažumos atstovai gali užduoti klausimus merui, vicemerui, Savivaldybės administracijos direktoriui, komitetų ir komisijų pirmininkams.
Giedra AKAVICKIENĖ
Prisiminė neteisėtą socialdemokrato dukros įdarbinimą
Opozicijoje esančios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė Vilma Rumšienė merui uždavė keletą klausimų. Vienas iš jų – apie seną ir kartu neseną istoriją, kaip socialdemokrato Sigito Motuzo dukra buvo įdarbinta valdiškoje įstaigoje psichologe, neturėdama tam tinkamo išsilavinimo ir licencijos.
V. Rumšienė Tarybos posėdyje per opozicijos valandą kalbėjo, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija merui buvo pateikusi prašymą pateikti informaciją dėl neteisėto psichologo įdarbinimo Telšių socialinių paslaugų centre. Pasak politikės, tai tęsėsi nuo 2020 metų.
„Beveik visus tuos ketverius metus buvo įrodinėjama, kad mes („valstiečiai“ – red. past.) neteisingai darome. Įrodinėjama, kad visi teismai bus laimėti ir kad mes, „valstiečiai“, išsigalvojome“, – sakė V. Rumšienė.
Pagaliau teismų maratonas baigėsi ir minėtu klausimu priimta nutartis. V. Rumšienės teigimu, ir pati Savivaldybės administracija nebeginčija fakto, kad Inga Motuzaitė dirbo projekte neturėdama tinkamos kvalifikacijos. Todėl šios išlaidos projekte yra patirtos netinkamai ir turi būti grąžintos. Be to, opozicijoje esančios Tarybos narės tvirtinimu, teismo nutartyje net nurodoma, kad dalyvaudama ginče Savivaldybės administracija iškraipo tam tikrus faktus.
V. Rumšienė mero klausė, kokie toliau bus atlikti veiksmai šiuo klausimu ir kokia bus ir ar bus nustatyta Telšių socialinių paslaugų centro direktorės Rasos Gustienės atsakomybė.
Rajono meras T. Katkus pranešėjos prašė patikslinti, kokius faktus Administracija iškraipė, tačiau V. Rumšienė neatsakė. Taip susirinkusiesiems Savivaldybės salėje ir liko neaiškus šis klausimas.
„Jūs sakote, kad Administracija, jūsų nuomone, teismui melavo. Nieko panašaus nėra“, – patikino meras.
T. Katkaus tvirtinimu, teismai vyko ir Lietuvos apeliacinis teismas jau pasisakė, kurio nutartis neskundžiama, kad I. Motuzaitė negalėjo būti įdarbinta. Įstaigos vadovė spręs klausimą dėl lėšų grąžinimo, turės pateikti planą, kaip jas sugrąžinti ir kokių veiksmų bus imamasi. Tačiau apie Socialinių paslaugų centro direktorės R. Gustienės atsakomybę meras taip ir neatsakė.
Bus keičiami komunistinių veikėjų gatvių pavadinimai
Begalę klausimų uždavė opozicijos lyderis Algirdas Bacevičius, Tautos ir teisingumo frakcijos seniūnas.
Politikas prisiminė, kaip, pasak jo, Telšių Žemaitės gimnazijos kieme, kur yra Antrojo pasaulinio karo rusų karių kapai, tyliai buvo pašalintos kareivių skulptūros. „Teisingai, reikėjo pašalinti komunistinę atributiką“, – teigė A. Bacevičius.
Pasak Tarybos nario, dabar laikas pakeisti komunistinių veikėjų gatvių pavadinimus, dėl to daug kartų jau kreipėsi į Savivaldybę, bet tas klausimas iki šiol neišspręstas.
Salomėjos Nėries, Liudo Giros, Petro Cvirkos – pas mus tebėra tokios gatvės, nors Lietuvoje jau mažai kur berasi.
„Nemetame jų kūrybos į krūvas, bet jie yra Tėvynės išdavikai ir jų vardais vadinti gatvių nedera, didvyrių vardais turi būti pavadintos gatvės“, – kalbėjo opozicijos lyderis, klausdamas mero, kada bus inicijuotas minėtų gatvių pavadinimų keitimas.
Meras T. Katkus atsakė visiškai sutinkantis, kad minėti gatvių pavadinimai privalo būti pašalinti, pakeisti kitais. Be to, viena rinkimų apylinkė buvo Petro Cvirkos, tai, anot mero, jau pakeista. Gatvių keitimo procesas, mero žiniomis, vyksta Kultūros meno taryboje, kuri turi duoti sutikimus, suderinimus. Tikrai bus keičiami šių gatvių pavadinimai.
Vicemerė Agnė Jakavičiutė-Miliauskienė pridūrė, kad yra darbo grupė, dirbanti šiuo klausimu. Štai dėl P. Cvirkos gatvės pavadinimo yra pateikti trys pasiūlymai, juos yra apsvarsčiusi Kultūros meno taryba, po švenčių taryba dirbs su kitų gatvių pasiūlymais, tad procesai vyksta.
Telšių aeroklubo reikalai kol kas niekur nejuda
A. Bacevičių domino ir Telšių aeroklubo reikalai. „Neįsteigėme įstaigos, nepradėjome renovacijos darbų, nevykdome europinių projektų. Reikia remontuoti pastatus, viskas baigia nugriūti“, – išvardijo problemas politikas.
Į klausimą, kokie planai dėl Telšių aeroklubo, meras T. Katkus atsakė, kad europiniai projektai bent jau kol kas negali būti vykdomi. Pasirodo, norėta visą teritoriją, pastatus įtraukti į Telšių regiono plėtros planą, tačiau sklandytuvai pripažįstami kaip taršus transportas ir Europos Sąjunga bent šią dieną neleidžia daryti investicijų.
Mero teigimu, tebegalioja Tarybos sprendimas, kad turi būti įkurta viešoji įstaiga. Dalininke negali būti asociacija, kuri šiuo metu veikia aeroklube. Jei Savivaldybė įsteigtų viešąją įstaigą, tada tektų ieškoti tos įstaigos vadovo, tiesa, buhalterija būtų centralizuota. T. Katkaus nuomone, šią dieną toks sprendimas būtų nelogiškas. Telšių aeroklubo klausimas bus sprendžiamas toliau.
„Su Telšių aeroklubo atstovais buvome nuvažiavę į Krašto apsaugos ministeriją, pasiūlėme savo reikmėms naudoti mūsų aeroklubą, tačiau kol kas jo neprireikė. Kol nėra parengto NATO gynybos plano, Lietuvos poreikiams Krašto apsaugos ministerija nenori mūsų aerouosto, nes turi kitus, kurie yra jų poligonų teritorijose“, – nuveiktus darbus pristatė meras T. Katkus.
Beje, pusiau juokais, pusiau rimtai rajono meras užsiminė, jog pristatė ir Varnių aerouostą, kurio, pasak jo, irgi kol kas krašto apsaugai nereikia.
Skaitytojams priminsime, kad Varnių aerouostas, vieno hektaro asfaltuotas sklypas, yra įrašytas į parduodamo nekilnojamojo turto sąrašą. Taip nubalsavo Telšių rajono savivaldybės taryba.
Savivaldybės opozicijos lyderis A. Bacevičius anksčiau yra pasipriešinęs šio objekto pardavimui sakydamas, kad tai strateginis objektas, kurio vieną dieną gali prireikti kariškiams.