
Telšių trečiojo amžiaus universitetas (TAU) Lietuvos valstybės atkūrimo dieną paminėjo netradiciškai – vasario 8-ąją keliavo į Aukštaitiją, aplankė Ukmergės rajono Užlėnio kaime esantį Prezidento Antano Smetonos dvarą, kuriame įrengtas muziejus, ir Taujėnų dvarą. Kelionė neprailgo, klausėmės TAU Istorijos fakulteto lektoriaus Vaclovo Vaičekausko pasakojimo apie Lietuvos valstybės atkūrimą, pirmąjį mūsų šalies vadovą A. Smetoną, kurio 150 metų jubiliejų minėsime šiais metais rugpjūčio mėnesį.
Prezidento A. Smetonos dvare mūsų laukė gidė. Jos įtraukus pasakojimas atskleidė įdomių faktų apie Prezidentą, jo šeimą, dvarą, kuris buvo tapęs šeimos rezidencija. 1937 m. vasarą, pastačius gyvenamuosius rūmus, A. Smetona su šeima pirmą kartą vasarojo savo ūkyje. Gidė dalijosi išlikusiais to laikotarpio rūmų aprašymais: „Dviejų aukštų mūriniai rūmai buvo gražūs ir patogūs. Iš lauko pusės juos labai puošė keturios tašyto granito kolonos, pastatytos prieš didžiąsias paradines duris, du antrame aukšte atviri balkonai, baltai dažytos sienos, raudonas čerpių stogas, o pirmame aukšte didelė atvira aikštelė be stogo. Įvestas vandentiekis iš gilaus šulinio, įrengta kanalizacija, vonios, su Kaunu buvo sujungtas telefono ryšys. Sodyba apsodinta vietiniais medžiais ir krūmais, ypač lazdynais, užveistas didokas vaismedžių sodas, įrengti šiltnamiai, gėlynai. Ūkio tvartai ir kiaulidės įrengtos moderniai. Ūkio tvarkymo ir priežiūros darbams vadovavo Antano Smetonos sesuo Julija Smetonaitė. Rūmų vidaus apstatymu ir tvarkymu, gėlynais rūpinosi A. Smetonos žmona Sofija Smetonienė (Chodakauskaitė).“
Dvaras Prezidentui A. Smetonai buvo poilsio ir apmąstymų vieta.
Prezidentas planavo šį ūkį testamentu užrašyti valstybei, kad ateityje jame būtų įrengta žemesnioji žemės ūkio mokykla. 1940 m., okupavus Lietuvą sovietams, Užugirio kiemo dvaras buvo nacionalizuotas, jo savininkas paskelbtas „liaudies priešu Nr. 1“.
Po Antrojo pasaulinio karo 65 ha dvaro žemės ir ūkiniai pastatai atiteko tarybiniam ūkiui, o rūmuose buvo įkurdinta tuberkulioze sergančių vaikų sanatorija.
1954 m. dvaro centras priklausė čia įkurtai Užugirio narkologijos ligoninei, vėliau buvo Naujosios Vilnios psichoneurologijos ligoninės Narkologijos skyrius.
2008 m. dvaras perduotas Ukmergės rajono savivaldybei.
Užugirio krašto muziejaus kompleksą sudaro Prezidento A. Smetonos gimto namo pamatai, 1935 m. Prezidento statyta ir įkurta viena moderniausių Lietuvos pradinių mokyklų, dvaras su žeme. Užugirio muziejuje atnaujinta moderni ekspozicija, skirta Prezidentui A. Smetonai, oficialiai bus atidaryta minint Vasario 16-ąją. Paroda atspindi Prezidento gyvenimo, darbo, poilsio, šeimos akimirkas, surinkta nemažai leidinių, nuotraukų, paveikslų, susijusiu su Lietuvos Prezidento asmenybe.
Sužavėti ir paakinti labiau gilintis į savo krašto istoriją, ja didžiuotis, tęsėme kelionę į Taujėnus. Didikų istorijos niekur nedingo. Taujėnų dvaras – Ukmergės krašto pasididžiavimas.
Susipažinę su dvaro istorija, apžiūrėjome jaukias, prabangias erdves su atkurtais klasikiniais baldais, etnografiniais daiktais ir autentiškais raštais, kur viskas mena Radvilų laikus.
Pasivaikščiojome po dvaro erdves ir istoriją menančiais parko takeliais, aplankėme mini zoologijos sodą, kuriame pamatėme parko didybę, augalų įvairovę bei auginamų gyvūnų, paukščių gausą. Pabuvome Ledo karalystėje, kur ledo skulptūros, sukurtos įvairių pasakų motyvais, įsilieja į bendrą vaizdą su gamta ir dekoracijomis.
Grįždami dalijomės įspūdžiais. TAU direktorė Danutė Juškienė perskaitė rašytojos, žurnalų redaktorės Jurgos Baltrukonytės sudarytą gražiausių komplimentų Lietuvai – mūsų gimtajai žemei, gamtai, istorijai, žmonėms – šimtuką, pasiūlė, kad kiekvienas rastų ir užrašytų savo komplimentus Lietuvai, kad jie niekada nepasibaigtų.
Skambėjo padėka mus lydėjusiam istorikui V. Vaičekauskui, kelionės organizatorei, vairuotojui ir visiems keliavusiems kartu.
Danutė JUŠKIENĖ, Valerija JONUŠIENĖ