Energinga, veikli, kupina įvairiausių idėjų bei nuolat besišypsanti Jolita Stanevičienė Telšiuose ne vienam žinoma kaip sveikatingumo trenerė, dirbanti su didžiuliu atsidavimu. Motyvacijos ir veržlumo 41-ąjį gimtadienį neseniai atšventusiai moteriai galėtų pavydėti ne vienas jaunuolis, tačiau pati Jolita įsitikinusi, kad gyventi sveikiau, jaustis energingiau, būti laimingesniems nėra trukdžių nei jaunam, nei senam, lieknam ar apkūnesniam. Tiesiog reikia norėti ir daryti.
Su J. Stanevičiene kalbėjomės apie sveiko gyvenimo būdo dėsnius, motyvuojančius dalykus bei apie įgimtą norą nuolat tobulėti ir pokyčiams įkvėpti kitus.
Monika GIRDVAINĖ
– Kaip apibūdintumėte sveiką gyvenseną? Kokie pagrindiniai sveiko gyvenimo būdo dėsniai?
– Sveika gyvensena nėra kažkoks konkretus veiksmas ar veikimas, tai tiesiog visuma mūsų kasdienių įpročių, tokių kaip mankšta, pabuvimas lauke, poilsis, grūdinimasis, vandens gėrimas, vertingo maisto pasirinkimas ir panašiai. Nėra vienos taisyklės, kaip atrodo sveika gyvensena. Manau, mes kiekvienas turime atrasti savo būdą, laiką, metodus. Šiomis dienomis šia tema tiek daug informacijos, kad tikrai nėra sunku atrasti savo sveikos gyvensenos kelią, bet reikia tik vienintelio dalyko – tai mūsų pačių NORO. Dažnai sakau moterims, jog tai, kas paduodama „ant lėkštutės“, nėra vertinga, todėl stengiuosi nuolat dalytis patarimais ir pamokymais, o jau jos pačios atsirenka, kas joms tinka, o kas ne.
– Minėjote vertingo maisto pasirinkimo svarbą. Ką būtina įtraukti į savo racioną ir ko atsisakyti norint maitintis sveikiau?
– Nesu mitybos specialistė, bet natūralu, kad dirbdama savo darbą turiu domėtis ir nuolat domiuosi mityba. Čia lygiai taip pat kaip ir kalbant apie sveiką gyvenseną – vienos taisyklės nėra, nes mūsų organizmai nors ir atrodo panašūs, tačiau jie visi yra skirtingi. Bet, žinoma, yra kriterijai, kuriais gali vadovautis visi:
1) Kasdien gerti pakankamai vandens. Kūno 1 kilogramui reikia 30 ml vandens. Pvz., jei žmogus sveria 60 kg, tai rekomenduojama dienos norma būtų apie 1,8 l vandens. Aišku, šiltą dieną reikėtų daugiau, nes skysčiai ne tik šalinasi iš mūsų kūno, bet ir išgaruoja. Svarbu paminėti, kad vanduo nėra kava, sultys, sriuba ir panašiai. Vanduo yra vanduo.
2) Daug daržovių – kuo mažiau apdorotos daržovės, tuo vertingiau. Asmeniškai aš pati mėgstu rinktis pagal sezoną: šiuo metu valgau daug kopūstų, burokų, brokolių, morkų, šparaginių pupelių ir panašiai. Bet jei jums tinka ir patinka kitos, valgykite kasdien ir su kiekvienu valgiu.
3) Mėsa, žuvis, kiaušiniai – tie produktai, kurie mums duoda sotumo jausmą. Geriau du gabalėliai mėsos nei vienas su daug padažo.
4) Vaisiai – jų tikrai nereikia valgyti be saiko, bet nereikia ir atsisakyti. Vaisiai rekomenduojami pirmoje dienos pusėje.
5) Riešutai. Kad ir kiek sveiki ir vertingi, tačiau jų per dieną užtenka vos saujelės. Tai gali būti puikus užkandis tarp pietų ir vakarienės.
6) Visada rekomenduoju maistą gamintis namuose, bet tikrai žinau, kad niekada nebus, jog visi taip darys. Tiems, kurie valgo kavinėse, tarp jų ir aš pati, visada siūlau rinktis sriubą be grietinės, antrąjį patiekalą be padažo, o jei valgote ir sriubą, ir antrąjį patiekalą, tai siūlymas rinktis tik pusę sriubos, o antrąjį patiekalą – be garnyro, tik mėsa ar žuvis, ir visada galima paprašyti daugiau daržovių.
7) Greitasis maistas – skanu, bet nulis vertės. Suvokiu, kad niekada nebus taip, kad žmonės jo atsisakys, tačiau tai tikrai turi būti labai retas svečias mūsų skrandyje.
8) Teorija, kad reikia valgyti penkis kartus per dieną. Čia vėlgi individualu: vienam tai gali būti ženkliai per daug, kitam gal ir mažai. Turime stebėti savo kūną ir visada atsakyti, ar tikrai esu alkanas. Svarbu prisiminti, kada valgėme paskutinį kartą, ar tikrai kūnas jau spėjo išalkti, gal tiesiog jis nori stiklinės vandens.
9) Visiems, mėgstantiems skaičius, siūlau apsiskaičiuoti savo dienos kalorijų poreikį pagal šią formulę:
HARRIS-BENEDICT LYGTIS
• PMA (vyrams) = 66,473 + 13,751 x (kūno svoris) + 5,0033 x (ūgis) – 6,755 x (amžius)
• PMA (moterims) = 655,0955 + 9,463 x (kūno svoris) + 1,8496 x (ūgis) – 4,6756 x (amžius)
• Kūno svoris (kg); ūgis (cm); amžius (metai)
– Sveikatingumo srityje dirbate 14 metų. Ar pastebite pokyčius visuomenėje?
– Pokyčiai yra dideli, ypač judėjimo, sporto srityje. Žmonės tikrai rūpinasi savo sveikata ir nemažai sportuoja, apie mitybą taip pat labai daug kas išmano. Tik dar dažnai pasitaiko „nuslydimų“, vartojama nemažai greitojo maisto, dar manoma, kad vertingas maistas nėra skanus, bet taip tikrai nėra. Svarbu atrasti savo formulę, savo principą ir atsirinkti sau tinkamus produktus ir patiekalus, bet ir vėl – reikia noro tą daryti, o dauguma rezultato nori čia ir dabar.
– Neretai dėl savo amžiaus ar įsitikinimų žmonės nesiryžta pokyčiams, nors galbūt apie sveikesnę gyvenseną ir pagalvoja. Ką galėtumėte patarti dvejojantiems? Ar siekiantiems gyventi sveikiau yra kokių nors trukdžių?
– Niekam nėra amžiaus limito – nei judėti, nei maitintis tinkamai, nei gyventi visavertį gyvenimą. Viskas prasideda mūsų galvoje, kaip nusiteikiame ir kažko norime. Per visus metus, kiek dirbu, sutikau labai daug žmonių, kurie pradėjo keisti savo gyvenimo įpročius vyresniame amžiuje ir šiandien tuo tiesiog mėgaujasi. Visada galime rasti priežasčių nedaryti, nepradėti, bet linkiu visiems rasti priežastis – pradėti. Pats paprasčiausias ir nieko nekainuojantis veiksmas pradėti keistis – eiti pasivaikščioti kasdien.
– Visų gerai žinomas ir dažnai girdimas pasakymas „Sveikame kūne – sveika siela“. Sutinkate su tuo?
– Tikrai taip. Mūsų vidinė būsena, vidinė ramybė, nervų sistemos stabilumas ir vidinis pasitenkinimas yra vienas svarbiausių faktorių einant geresnio ir sveikesnio gyvenimo keliu. Kartais gali užtekti paskaityti gerą knygą, pakvėpuoti grynu oru, išgerti puodelį kavos su mylima drauge, pasivaikščioti gamtoje, pasiklausyti geros mėgstamos muzikos, užsiimti kvėpavimo pratimais – meditacija, skirti laiko savo mėgstamai veiklai ir tik sau.
– Esate baigusi teisės, viešojo administravimo studijas, įgijusi trenerio kvalifikaciją, baigėte fizinio aktyvumo ir sporto magistrantūrą ir šiuo metu dar mokotės kineziterapijos. Savęs tobulinimas, noras ko nors išmokti ir informacija dalytis su kitais – viena svarbių Jūsų gyvenimo sudedamųjų dalių?
– Taip išėjo, kad mano gyvenime niekas nevyksta taip, kaip nustatyta, sakykim, pagal visuomenės normas. Pirmos studijos prasidėjo susilaukus pirmo vaiko, man tada buvo 22 metai. 23-ejų įstojau į teisę ir ties tuo niekas nesibaigė – iki šiol tebesimokau. Kadangi dirbu su žmonėmis, jiems padedu, juos mokau, tai kitaip gyventi net negalėčiau. Visada negerai jaučiuosi, kai gaunu klausimą ir nežinau atsakymo, – tai mane ir veda į nuolatinį savęs auginimą. Be galo džiugina, kai matau, kaip keičiasi žmonės, kaip keičiasi jų gyvenimas, kaip jie atranda naujas veiklas ir pradeda save mylėti. Pati vadovaujuosi tokia taisykle: esi gyvas, kol sužinai ką nors naujo. Linkiu visiems nuolat domėtis ir ieškoti.
– Ką kiekvienas galime padaryti jau šiandien, kad jaustumėmės geriau, būtume žvalesni ir laimingesni rytoj?
– Kaip ir minėjau, jau užtenka vien pradėti vaikščioti, ryte, tik atsikėlus, išgerti stiklinę vandens, padaryti mankštą, pasigaminti vertingus pusryčius, prisiminti veiklas, kurios mus džiugina, ir jas pradėti daryti. Mūsų kasdienė rutina ir savijauta priklauso tik nuo mūsų pačių noro ir nusiteikimo. Visada rasime ką apkaltinti ir dėl ko būti nelaimingi, bet gyvenime tik mes patys esame atsakingi už save ir savo savijautą. Linkiu visiems pradėti savimi rūpintis, save mylėti ir savimi didžiuotis.
Jeigu kalorijas pagal HARRIS-BENEDICT LYGTį
PMA (vyrams) = 66,473 + 13,751 x (kūno svoris) + 5,0033 x (ūgis) – 6,755 x (amžius)
reikia skaičiuoti iki 4 skaičių po kablelio tikslumu, tai tada kokiu tikslumu reikia sverti maistą?
Gal reikia sverti ne gramų, o miligramų tikslumu, ar dar tiksliau?
Būtų malonu gauti išsamų atsakymą.
Iš anksto dėkoju.