Telšių Žemaitės gimnazijoje (TŽG) įvyko renginys, skirtas Tekančios Saulės šalies kultūrai. Tai nieko keisto – gimnazija jau daug metų draugauja su Japonijos ambasada, dažnai dėka apsilanko ambasadoriai ir kiti ambasados darbuotojai, vyksta įvairūs renginiai.
Miela viešnia gimnazijoje
Šį kartą renginys buvo ypatingas tuo, kad jį vedė TŽG alumnė Agnė Andriuškaitė. Ji šiuo metu dirba Japonijos ambasadoje Lietuvoje. Atvyko kartu su trimis japonėmis – kultūros reikalų vadove Yurika Kakami, diplomate Kei Takahashi bei tikra Žemaitijos sostinės bičiule Haruka Seto.
Agnė pasakojo apie mikoši – nešiojamas maldyklas, kurios yra neatsiejama Japonijos festivalių dalis. Apie šintoizmą, ką reiškia būti bendruomenės dalimi Tekančios Saulės šalyje.
Haruka parodė gimnazistams, kaip reikia apsivilkti kimono – tai ištisas menas. Viešnia ne tik pati apsirengė, bet dar ir gimnazistą Mindaugą aprengė, kad parodytų, kaip atrodo vyriškas kimono.
Gimnazistai išgirdo daugelį įdomių dalykų apie šalies, kurioje pateka saulė, kultūrą. Nihon – šaltinis, iš kurio pakyla saulė – taip vadinasi Japonija.
Agnės kelias
Ilgą laiką TŽG vieną iš pasirenkamų dalykų buvo galima pasirinkti japonų kalbą ir kultūrą. Agnė buvo viena iš tų, kuri beveik prieš aštuonerius metus ją pasirinko. Tai pakeitė jos gyvenimą. Baigusi gimnaziją mergina nedvejodama pasirinko japonologijos studijas Vilniaus universitete. Vėliau dar ketverius metus studijavo Japonijoje. Tapo magistre ir galiausiai įsidarbino Japonijos ambasadoje LR.
Nykus biurokratų sprendimas
Gaila, bet LR švietimo, kultūros ir sporto ministerijai atnaujinus ugdymo turinio programas mokyklose nebeliko vietos tokiems unikaliems pasirenkamiems dalykams kaip lotynų, japonų kalbos ar daugelio kitų užsienio šalių kalbos. Iki šiol įvairios Lietuvos mokyklos turėjo įdomių pasirenkamų dalykų, kartais gana unikalių. Lietuvos klasikų asociacija kreipėsi į ministeriją reikalaudama sugrąžinti lotynų kalbą į gimnaziją, tad kitais metais vėl ji bus dėstoma kaip pasirenkamas dalykas gimnazijoje. Sunku suprasti, kodėl gimnazistas negali rinktis japonų, norvegų, danų ar kitos kalbos, jeigu mokykloje yra specialistas, galintis jos mokyti.
Kostas ANTANAITIS