Daugiau nei 20 metų darbo patirties skubiosios ir neatidėliotinos pagalbos srityje turintis specialistas, Greitosios medicinos pagalbos (GMP) skyriaus vedėjas Linaras Vaitkus kartu su kolektyvu užtikrina savalaikes ir kokybiškas paslaugas. Jaučia prasmę ir yra atsidavęs darbui.
Išskirtinis interviu su neseniai 48-tą gimtadienį pasitikusiu Telšių rajono GMP skyriaus vedėju L. Vaitkumi apie tai, kodėl pasirinko darbą greitosios medicinos pagalbos skyriuje, apie reformą, motyvaciją bei su kokia realybe susiduria medikai.
Meida GAIŽAUSKAITĖ
– Papasakokite apie save. Kodėl būtent pasirinkote šią profesiją?
– Medicina kaip sritis, į kurią noriu nuolat gilintis, traukė jau vaikystėje. Mokykloje puikiai sekėsi humanitariniai mokslai. Mokyklą baigiau 1991 m., tuo metu buvusioje šeštoje Telšių vidurinėje mokykloje. Biologijos egzaminą išlaikiau aukščiausiu įvertinimu.
Baigęs mokyklą bandžiau stoti į Kauno medicinos akademiją, bet neįstojau, pritrūko balų. Kadangi nepavyko, tai pasirinkau Šiaulių medicinos aukštąją mokyklą. Ją baigiau puikiai, tuo metu kursinių darbų dar nebūdavo, reikėjo laikyti tik egzaminus, teorines ir praktines užduotis, už kurias gavau 10 balų įvertinimą. Buvau vienintelis gavęs aukščiausią įvertinimą – tuo labai džiaugiausi.
Greitosios medicinos pagalbos darbas man atrodė prasmingas bei įdomus, todėl jį ir pasirinkau.
– Kokių savybių reikia jūsų profesijai?
– Pajuokausiu sakydamas, kad reikia būti šiek tiek ,,maniaku“, t.y. būti labai atsidavusiu šiam darbui. Iš tikrųjų reikia mėgti greitąją pagalbą, turi ,,skaudėti“ už tą žmogų, turi jausti norą padėti žmonėms. Be abejonės, labai svarbu profesionalumas, turi ateiti į darbo vietą norėdamas dirbti, o ne tik pasėdėti ir gauti atlyginimą. Šiuo metu pats dirbu 1,5 etato.
Darbas GMP yra labai sunkus ir atsakingas, bet be galo įdomus, jame daug adrenalino. Brigados Telšiuose dirbame taip: vienas vairuotojas-paramedikas, kitas – skubiosios pagalbos slaugos specialistas. Į iškvietimus vykstame dviese. Visokių būna situacijų, kartais reikėtų papildomos pagalbos, bet jeigu nėra kam dar atvažiuoti, nes iškvietimų yra tikrai daug, privalome patys greitai priimti savarankiškus ir teisingus sprendimus.
Skubioji medicina sparčiai keičiasi: atnaujinama įranga, keičiasi gaivinimo algoritmai, teisės aktai ir daug kitų dalykų. Todėl šiame darbe reikia nuolat mokytis.
– Kas labiausiai motyvuoja šiame darbe?
– Savirealizacija, kai jauti, kad šiame darbe daug prasmės. Šiais metais dar neskaičiavau, bet 2021-aisiais per metus atlikome 30–40 gaivinimų, vienu metu turėjome gaivinti 8 žmones! Patikėkite, kaip tie atgaivinti žmonės motyvuoja, kai matai juos sveikus ir gyvus gatvėje. Todėl labiausiai šiame darbe įkvepia išgelbėtos gyvybės.
– Kokios patirtys labiausiai įstrigo atmintyje?
– Labiausiai įstringa atmintyje gimdymai, ypač pirmieji, nes buvo labai baisu. Juokais pasakysiu, tada ,,prakeikiau“ savo mamą, kad mane pagimdė, o vėliau ,,prakeikiau“ save, jog pasirinkau tokią profesiją. Na, bet juokas juokais, baimė yra tada, kai viskas nauja, kai nežinai ką daryti, kada pirmas kartas. Įgijus praktikos, kada jau žinai kaip elgtis, nebelieka baimės, nes paprasčiausiai nebelieka ir laiko bijoti.
Per ilgametę patirtį tikrai iškvietimų buvo įvairiausių, kada reikia gelbėti nuo utėlių, blakių ar išmatų. Tikrai yra buvę ir kuriozinių situacijų, pavojingų iškvietimų, pvz., viena situacija, kai pilietis į mus sviedė kirvį. Tenka vykti pas psichinėmis ligomis sergančius ligonius, kurie yra agresyvūs ir pikti.
Visuomenė dabar apskritai yra pikta, aplink daug negatyvo ir agresijos. Prieš daug metų, kada pradėjau dirbti, to tikrai nebuvo, į greitosios medicinos pagalbos darbuotoją buvo žiūrima su pagarba. Ir pati medicina buvo vertinama palankiau.
– Kokius pokyčius jaučiate po GMP reformos? Dirbate naujose patalpose, papasakokite plačiau.
– Iki reformos Lietuvoje buvo 47 GMP įstaigos: skirtingi vadovai, skirtinga buhalterija, tradicijos, veiklų aprašymai, darbuotojų atlyginimai, nors darbas visur buvo tas pats, ligos – taip pat visur tokios pačios. Mano manymu, seniai reikėjo šios centralizacijos.
Nuo reformos praėjo pusę metų. Ar kažkas labai ženkliai pasikeitė? Tikrai ne. Telšių rajono GMP skyrius dabar priklauso Šiaulių filialui. Mokėjimo tvarka darbuotojams iki 2024 m. sausio 1 d. liko ta pati, kokia buvo. Didieji pokyčiai dar laukia ateityje. Dabar nuo sausio mėnesio visos Lietuvos GMP darbuotojai turėtų gauti vienodus atlyginimus, turėtų būti vienodos apmokėjimo tvarkos. Bus diegiamas Audito centras, kuris vertins darbuotojų darbo kokybę. Ateityje visoje Lietuvoje bus vienodi geltonos spalvos greitosios pagalbos automobiliai.
Pagal Telšių rajono savivaldybės tarybos sprendimą, mūsų GMP skyrius turėjo išsikraustyti iš senų patalpų iki 2024 m. sausio 1 d. Atvykus iš Kauno mūsų generaliniam direktoriui Nerijui Mikelioniui, parodėme keletą pasirinkimų ir jis išrinko šias naujas patalpas. Čia yra daugiau erdvės, kiemas automobiliams pastatyti, yra elektros įvadai, visos sąlygos automobilių įrangai įkrauti. Persikėlimo į naujas patalpas tikslas ir buvo, kad nebūtų blogiau, nes praeityje ilgą laiką dirbome daug prastesnėmis sąlygomis. Dabar tikrai galime pasigirti: turime erdvias, šiltas, naujas patalpas, kuriose turime net salę, kurią ketiname pritaikyti mokymams. Tiesa, naujosios patalpos nėra miesto centre, bet labai svarbu pabrėžti, jog dabar ypač patogu išvykti į Varnių, Rainių, Degaičių, Ubiškės, Pavandenės pusę, nebereikia vykti per miestą. Mums svarbiausias dalykas yra operatyvumas, todėl iš šios vietos mažiau reikia važiuoti per miestą, kuriame labiausiai nukenčiame laiko atžvilgiu.
– Su kokiais sunkumais susiduriate darbe?
– Pagrindinė problema šiandien yra tai, kad trūksta darbuotojų. Ypatingai jaunų darbuotojų, kadangi tai atsakingas ir sunkus darbas. Be to, reikia sveikatos: pavyzdžiui, su visa įranga užbėgti į daugiabučio penktą aukštą, o vien defibriliatorius sveria 20 kilogramų! Fiziškai sunkus darbas yra ir dėl to, jog mes dirbame paromis. Mano nuomone, paromis dirbti yra labai sunku, tai kenkia darbuotojų sveikatai. Taip pat didelė bėda – žmonių sukurti mitai, esą jeigu moku mokesčius, galiu kviesti greitąją pagalbą tada, kada tik noriu, net ir be reikalo. Pas šeimos gydytojus – itin ilgos eilės, todėl reikia kviesti greitąją pagalbą. Dar: atvykus į ligoninę su greitąją esą iškart suteikiama geresnė ir greitesnė pagalba. Be to, pagalba teikiama pagal sunkumo kategoriją. GMP turi 2 kategorijas: pirmąją ir antrąją. Neretai žmonės pameluoja, kad GMP greičiau atvažiuotų. Todėl noriu paminėti, jog GMP reikia kviesti tada, kada tikrai jos reikia, nes iškvietimų turime tikrai labai daug.
– Kaip, jūsų nuomone, būtų galima pritraukti medicinos darbuotojų dirbti Telšių rajono GMP?
– Geriausia motyvacija būtų, jog atsirastų savanorių, kuriuos galėtume apmokyti ir motyvuoti. Turime puikų pavyzdį: jauna slaugytoja atliko praktiką, įžvelgėme joje potencialą – mergina yra gabi, nebijo ir turi noro dirbti tokį darbą. Motyvacija nenuėjo veltui – ši mergina jau treti metai dirba GMP kolektyve.
– Kiek žinoma, Telšiuose dirba 3 pažangaus gyvybės palaikymo GMP brigados, yra 5 automobiliai. Ar pakanka? Ar visur suspėjate?
– Turime 5 automobilius. Nuolat eksploatuojame tris, du yra rezerviniai. Automobiliai yra 2018, 2019 m. Per metus nuvažiuojame apie 70 tūkst. kilometrų. Ateityje yra planuojama pirkti naujus automobilius.
Kaip ir minėjau, trūksta darbuotojų. Dabar iš Telšiuose nuolat dirbančių 3 brigadų, kartais dirba tik 2. Pagal seną skaičiavimą, 10 tūkst. gyventojų priklauso viena brigada. Telšių rajone gyvena 30 tūkst. gyventojų, tai visada turėtų būti 3 brigados. Kai tiek dirba, spėjame tikrai, kai 2 – yra sunkiau. Didelė bėda yra ir pervežimai, jie atima daug laiko. Iš Telšių ligoninės mes vežame ligonius dažniausiai į Klaipėdą arba Šiaulius. Regioninėje Telšių ligoninėje nebėra Psichiatrijos skyriaus, todėl iš Telšių asmenis, sergančius psichinėmis ligomis, kartu su policijos palyda, vežame į Šiaulių ligoninės Psichiatrijos skyrių. Taip pat sudėtingas teritorinis Telšių rajono išdėstymas, miestas yra rajono teritorijos kampe, todėl yra dideli tarprajoniniai atstumai. Nuolat stengiamės operatyvumą gerinti, kartais padirbėti į Telšius atvyksta GMP brigada iš Plungės.
Labai superiniai komentarai. Vadovams kaip pvz realus.