Praėjusių metų pabaigoje kompanijos „Apple“ organizuotuose „App Store Awards“ apdovanojimuose nugalėtoja tapo lietuvių „Pixelmator Team“ komanda. Jų sukurta su populiaria nuotraukų redagavimo programa „Lightroom“ lyginama nuotraukų redagavimo aplikacija „Photomator“ buvo pripažinta geriausia praėjusių metų „Mac“ kompiuterio programa. Šio produkto jaunesnioji vadovė iš Telšių kilusi Samanta Sadauskytė teigia, kad gautas pasaulinio lygio apdovanojimas – įrodymas, jog ir lietuviai gali būti lyderiai kuriant programas.
Monika GIRDVAINĖ
Jau daugiau nei dešimtmetį kiekvienų metų pabaigoje technologijų milžinė „Apple“ pagerbia inovacijas, išradingumą ir kūrėjus paskelbdama geriausias programas ir žaidimus įvairiose kategorijose. Per metus sukuriami milijonai programų – tiek korporacijų, turinčių milijardinę vertę, tiek mažų komandų. Paskutiniame praėjusių metų „App Store Awards“ apdovanojimų etape buvo atrinkta apie 40 finalininkų dešimtyje kategorijų. „Mac“ metų programos“ kategorijoje „Photomator“ varžėsi su anglų produktyvumui puoselėti skirta programa „Portal“ ir vokiečių vektorine piešimo programa „Linearity Curve“, kuri 2021-aisiais pritraukė per 25 mln. dolerių investicijų, rašoma „Pixelmator Team“ pranešime spaudai.
Lietuvių programuotojų brolių įmonei „Pixelmator Team“ sukurtai komercinei nuotraukų redagavimo programai „Photomator“ suteiktas geriausios „Mac“ kompiuterio programos vardas – didelis įvertinimas. Įmonė vienintelė Lietuvoje ir Baltijos šalyse pelnė tokį apdovanojimą.
Plačiau apie lietuvių sukurtą programą ir jos galimybes, darbą informacinių technologijų srityje bei ateities planus kalbėjomės su kraštiete Samanta Sadauskyte.
– Ką Jums ir visai komandai reiškia šis įvertinimas ir apskritai dalyvavimas tokio lygio apdovanojimuose?
– Mums, kaip kompanijai, kuri kuria produktus tik „Apple“ įrenginiams, tai yra aukščiausio lygio apdovanojimas. „Photomator“ programą „Mac“ kompiuteriams išleidome tik 2023 metų pavasarį, o geriausios „Mac“ aplikacijos apdovanojimą „Apple“ mums įteikė jau 2023 metų rudenį. Su komanda tai priimame kaip gerą ženklą, jog judame tinkama linkme. „Apple App Store“ komanda renkasi aplikacijas iš daugiau nei 2 milijonų aplikacijų, tad tai taip pat puikus įrodymas, jog lietuviškos programos yra ir gali būti geriausios pasaulyje.
– Kiek žmonių ir kiek laiko dirbo prie šio projekto?
– Ties „Photomator“ jau dirbame apie penkerius metus: programa pirmiausia pasirodė „iPad“ planšetėse, paskui – „iPhone“ telefonuose ir galiausiai – 2023 metais „Mac“ kompiuteriuose. Kadangi prie komandos prisijungiau ne taip ir seniai, pati asmeniškai daugiausia prisidėjau būtent prie „Photomator“ paleidimo „Mac“ kompiuteriuose. Prieš paleisdami programą kartu su komanda sprendėme, kaip programa apskritai turėtų atrodyti ir kokias funkcijas atlikti – kryptį, kuria judės produktas, pas mus daugiau ar mažiau sprendžia visa komanda, apie 20 žmonių. Didžioji dalis komandos dirba ties programavimu, nemaža dalis dirba ties dizainu ir dar keli žmonės dirba ties komunikacija. Didžiąją laiko dalį man būtent ir teko dirbti ties komunikacija ir reprezentuoti „Photomator“ spaudoje. Taip pat, jau sukūrus produktą, visa komanda, o kartu ir aš, jį testavome ir tikrinome kiekvieną įmanomą scenarijų, kad įsitikintume, jog programa veikia nepriekaištingai.
– Trumpai pristatykite, kuo išskirtinė „Mac“ kompiuteriui skirta „Photomator“ programa? Kokie pagrindiniai jos privalumai?
– Vienas didžiausių privalumų yra dirbtinio intelekto panaudojimas redaguojant nuotraukas. Vieno mygtuko paspaudimu vartotojai gali pagerinti nuotraukų kokybę, paryškinti spalvas ar pašalinti iš nuotraukų objektus. Taip pat, palyginus su kitomis nuotraukų redagavimo programomis, „Photomator“, kaip profesionaliems fotografams skirta programa, yra tikrai lengva naudotis. Tie, kurie jau naudojasi „Mac“ kompiuteriais, greitai įpranta dirbti su „Photomator“. Dar išskirčiau programos greitį – pavyzdžiui, automatiškai pagerinti nuotraukos kokybę naudojantis naujesniais „Mac“ kompiuteriais užtrunka sekundę.
Programa yra nuolatos tobulinama, tai nesibaigiantis procesas – net ir nuotraukų redagavime vyrauja tam tikros tendencijos, atsiranda naujų technologijų, keičiasi ir tai, kaip žmonės dirba su nuotraukų redagavimo programomis, ir mums reikia prie šių pokyčių prisitaikyti.
– Kaip Jūs atsidūrėte „Pixelmator Team“ įmonėje? Kuo žavi šis darbas?
– Praėjusiame darbe dabartinės kompanijos vadovas buvo mano verslo klientas. Išėjusi iš tuometinio darbo greitai gavau pasiūlymą prisijungti prie „Photomator” komandos. Su „Photomator“ komanda esu nepilnus dvejus metus – iš pradžių dirbau ties komunikacija, dabar esu jaunesnioji produkto vadovė, bet vis dar tenka dirbti ir ties komunikacija.
Labiausiai mane šiame darbe žavi pati industrija, kuri nuolatos keičiasi. Dėl to niekada nėra nuobodu, kasdien galima labai daug išmokti. Man tai didelis prioritetas.
Praėjusiais metais pasirodęs generatyvusis dirbtinis intelektas („Generative AI“) vėl visiškai keičia nuotraukų redagavimą, leisdamas nuo nulio sukurti nuotraukas ar prikurti nuotraukos dalis. Mes jau galvojame, ką panašaus galėtume pasiūlyti savo produktuose, ir šis ieškojimo procesas man yra labai įdomus.
– Trumpai papasakokite apie save. Kur šiuo metu esate įsikūrusi, kokią specialybę esate įgijusi? Kaip turimas išsilavinimas susijęs su dabartinėmis veiklomis?
– Man 26-eri. Šiuo metu gyvenu Prahoje, Čekijoje („Photomator“ kuriame Vilniuje, prie jo dirbu nuotoliniu būdu). Studijavau Vilniaus universitete filosofiją ir prancūzų kalbą. Norėjau įgyti kuo platesnį išsilavinimą, tad pasirinkau studijuoti filosofiją ir naują užsienio kalbą. Su dabartine veikla studijos nėra tiesiogiai susijusios, bet bendri problemų sprendimo ir mokslinio tyrimo įgūdžiai padeda bet kuriame darbe. Manau, kad bent jau Lietuvoje į išsilavinimą yra žiūrima ganėtinai lanksčiai, daug svarbesnė darbo patirtis.
Niekada neturėjau konkretaus plano dirbti informacinių technologijų srityje. Smalsumo vedama priėmiau šį darbo pasiūlymą ir labai džiaugiuosi, jog leidau sau tiesiog pabandyti ir pažiūrėti, ar darbas patiks.
– Kokie Jūsų ryšiai su Telšiais? Gal yra kokių planų vykdyti projektus ar kitokią veiklą gimtajame mieste?
– Telšiuose gimiau ir užaugau, čia visa giminė. Gera grįžti visų aplankyti ir pasidžiaugti gražia gamta. Kol kas darbinės veiklos neplanuoju Telšiuose, dar turiu daug ko išmokti iš kitų sėkmingų verslų ir žmonių Lietuvoje ir už Lietuvos ribų.
– Ką mėgstate veikti laisvalaikiu ir kas Jums teikia didžiausią laimę?
– Daug laimės teikia gamta ir kelionės. Taip pat labai mėgstu meną: skaityti knygas, lankytis galerijose, fotografuoti.