Praėjusį ketvirtadienį Telšių rajono savivaldybės taryba po ilgų svarstymų ir ginčų vis dėlto nusprendė leisti perduoti viešosios įstaigos Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro (Telšių rajono PSPC) Greitosios medicinos pagalbos skyriaus dispečerinės funkcijos vykdymą viešajai įstaigai Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stočiai. Esą taip pasielgti verčia sveikatos apsaugos ministro įsakymas, o kurti bendrą Telšių, Plungės, Rietavo greitosios medicinos pagalbos (GMP) dispečerinę be Mažeikių būsią nuostolinga.
Rašėme, kad rugpjūčio 21 d. į Telšių rajono savivaldybės merą Vytautą Kleivą dėl Telšių apskrities dispečerinės veiklos organizavimo ir VšĮ Telšių rajono PSPC Greitosios medicinos pagalbos skyriaus reorganizavimo kreipėsi Telšių rajono PSPC vyr. gydytojas Antanas Gudauskas. Savo rašte A. Gudauskas paprašė leisti reorganizuoti Greitosios medicinos pagalbos skyrių, perduodant GMP pajėgų valdymą (dispečerinės tarnybą) Šiaulių apskrities dispečerinei.
A. Gudausko rašte nurodoma, kad, vadovaujantis LR sveikatos apsaugos ministro įsakymais, Telšių apskrities dispečerinė turėjo apjungti Telšių, Mažeikių, Plungės ir Rietavo GMP dispečerinių valdymą. Iš apskrities GMP dispečerinių Mažeikių ir Plungės GMP stotys jungiasi prie Šiaulių apskrities GMP dispečerinės. Sumažėjus Telšių apskrities GMP dispečerinių aptarnaujamam gyventojų skaičiui, sumažėja Telšių apskrities GMP dispečerinės finansavimas, o jos steigimas tampa finansiškai nuostolingas. Todėl Telšių apskrities GMP dispečerinės steigimas iki 2013 m. lapkričio 1 d. nenumatomas dėl susidariusios ekonominės situacijos.
Klausimas, ar leisti perduoti GMP dispečerinės funkcijų vykdymą Šiaulių apskrities GMP dispečerinei, ar ne – praėjusį ketvirtadienį įvykusiame Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdyje užkaitino ne vieno politiko kraują. Rajono išrinktieji pasidalijo į tris stovyklas: vieni teigė, jog perduoti dispečerinę yra finansiškai naudinga, kiti siūlė šios idėjos atsisakyti, o treti – atidėti sprendimą vėlesniam laikui, per kurį sudaryta darbo grupė išsiaiškintų, ar tikrai nėra kitų kelių nei atiduoti dispečerinės funkcijas Šiauliams.
„Šis klausimas kai kuriems gyventojams ir darbuotojams yra opus, – pristatydama sprendimo projektą kalbėjo Telšių rajono savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė Virginija Vitkauskienė, – komitete vyko įvairių diskusijų. Visų pirma reikia pabrėžti, kad perkeliama bus dispečerinė, o ne GMP. Tad rajono gyventojai nenukentės.“ Pasak V. Vitkauskienės, Telšių apskrities GMP dispečerinei įsteigti ir jai aprūpinti atitinkama įranga, kurios reikalaujama sveikatos apsaugos ministro įsakyme, reikia labai daug lėšų. O VšĮ Telšių rajono PSPC nėra finansiškai pajėgi tai padaryti. Esą iš pradžių buvo tartasi, kad Mažeikiai, Telšiai, Plungė ir Rietavas turės savo atskirą GMP dispečerinę. Tačiau mažeikiškiams apsisprendus jungtis prie Šiaulių, likusios savivaldybės nebebus pajėgios jos išlaikyti. „Todėl pasirinktas geriausias sprendimo variantas – jungtis ir mums prie Šiaulių, nes tai finansiniu atžvilgiu yra patogiausia. Komitetas tam pritarė“, – tvirtino Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė.
Į diskusijas įsitraukė ir Telšių rajono savivaldybės tarybos opozicijoje esantys tvarkiečiai. „Kiek man žinoma – čia yra kuriama tam tikra verslo struktūra Lietuvoje, – kalbėjo Danielius Rupšys. – Manau, reikia susilaikyti nuo šio sprendimo ir nepasiduoti emocijoms. Beje, minėtą įsakymą pasirašė praėjusios Vyriausybės sveikatos apsaugos ministras. Tai gal reikėtų paklausti dabartinės Vyriausybės, ar tebesilaiko šios pozicijos?“ D. Rupšys sakė, kad šis sprendimas turi korupcijos kvapelį: „Kodėl būtent prie Šiaulių? Ar mes, Tarybos nariai, esame garantuoti, kad po šiuo sprendimu nėra nieko pakišta? Ar su Klaipėdos apskrities GMP dispečerine buvo kalbėta apie prisijungimą? Gal jie po savaitės pasiūlys 1 mln. Lt, kad prisijungtume prie jų?!“
Partijos bendražygiui antrino ir Telšių tvarkiečių lyderis Alfredas Balsys: „Pagal ministro įsakymą, nauja dispečerinė turėjo būti Telšiuose. Turėjome išlaikyti savo poziciją. Tačiau kodėl taip nebuvo padaryta? Kieno tai neveiklumas? Darbo birža iškelta į Plungę, „Sodra“ – į Mažeikius, komunalinių mokesčių rinkimas taip pat perduotas Mažeikiams, atplėšta dalis Valstybinės mokesčių inspekcijos, mokinių maitinimas perduotas Kretingai… Dabar ir GMP dispečerinę perduodame Šiauliams! Ar mes patys ką nors sugebame daryti Telšiuose?! Prašyčiau šiam sprendimui nepritarti arba bent jau sudaryti komisiją, kuri išsiaiškintų, ar nėra kitų kelių. Nepriimkime neatsakingo ir skuboto sprendimo, nes atrodo, kad visiškai nebeatstovaujame savo rajono gyventojams.“
A. Balsio pasiūlymui palaukti ir nepriimti skubotų sprendimų iš pradžių pritarė ir Telšių rajono savivaldybės meras Vytautas Kleiva bei Telšių rajono savivaldybės tarybos narė, darbietė Laima Jurytė-Zakarauskienė. Tačiau vėliau, išklausę A. Gudausko kalbą, persigalvojo.
VšĮ Telšių rajono PSPC vadovas Tarybos posėdyje kalbėjo, kad sprendimas paruoštas vadovaujantis buvusio sveikatos apsaugos ministro Raimondo Šukio įsakymu. Esą keletą metų tarp Plungės, Rietavo, Telšių ir Mažeikių GMP tarnybų vyko diskusijos dėl bendros Telšių apskrities GMP dispečerinės įsteigimo ir reikalingos įrangos. Tam būtų prireikę 1,5–2 mln. Lt. „Iš pradžių mes galvojome, kad įstengsime įsteigti Telšių apskrities dispečerinę, tačiau, Mažeikiams nusprendus jungtis prie Šiaulių, mes likome su labai nedideliu gyventojų skaičiumi, – tikino A. Gudauskas, – o GMP dispečerinės finansuojamos iš Ligonių kasų, atsižvelgiant į gyventojų skaičių. Praktiškai mums įsteigus bendrą dispečerinę tik su Rietavu ir Plunge – įstaiga neštų apie 60 tūkst. Lt nuostolį per metus. Todėl atsirado sprendimas jungtis prie Šiaulių GMP dispečerinės. O kadangi mes priklausome Šiaulių teritorinei ligonių kasai – toks prisijungimas būtų logiškas.“
VšĮ Telšių rajono PSPC vadovo teigimu, ligonių kasos pinigų ar investicijų, prisijungiant ar įsirengiant GMP automobiliuose reikalingą įrangą, neskiria. Tai turėtų padaryti pati Telšių GMP tarnyba. Esą po dviejų mėnesių trukusių derybų su Šiaulių apskrities GMP tarnyba gautas pažadas, kad ši skirs lėšų reikalingai įrangai trijuose Telšių GMP tarnybai priklausančiuose automobiliuose (vieno automobilio įrengimas kainuoja apie 80 tūkst. Lt). Į D. Rupšio klausimą, ar su Klaipėdos apskrities GMP nebuvo derėtasi dėl prisijungimo, A. Gudauskas atrėmė, kad Klaipėdos GMP nežadėjo padėti įsirengti GMP automobilių. Tačiau kiek vėliau prisipažino, jog į Klaipėdos GMP tarnybą net nebuvo kreiptasi: „Aš net nesikreipiau, nes žinau, kad Klaipėda iš tikro nepadės, kadangi niekam jie nepadeda. Nesikreipiau, nes priklausome Šiaulių teritorinei ligonių kasai ir su Šiauliais anksčiau buvome pradėję derybas.“
Pasvėrę už ir prieš, Telšių rajono savivaldybės tarybos nariai vis dėlto nusprendė leisti Telšių rajono PSPC GMP dispečerinės funkcijas atiduoti Šiaulių apskrities dispečerinei. Tiesa, jau po balsavimo žodžio paprašė žinomas Telšių verslininkas Gintaras Sabeckis. Tačiau Savivaldybės meras V. Kleiva, argumentuodamas tuo, kad G. Sabeckis posėdžio pradžioje neužregistravo savo noro kalbėti, jam žodžio nesuteikė. Net ir Telšių rajono savivaldybės tarybos nario Egidijaus Kaubrio pasiūlymas leisti kalbėti G. Sabeckiui, atrodo, rajono vadovui praslydo pro ausis.
„Telšių ŽINIOMS“ G. Sabeckis teigė, jog Tarybos posėdžio metu jis norėjęs V. Kleivos paklausti, kaip ketina pažiūrėti atleidžiamiems Telšių GMP dispečerinės darbuotojams į akis: „Man net abejonių nekyla kurti Telšių apskrities GMP ar ne. Tai seniai buvo galima padaryti. Mažeikiai pabėgo į Šiaulius vien dėl A. Gudausko trypčiojimo vietoje. Bet ir su Plunge bei Rietavu Telšių apskrities GMP dispečerinei būtų puikiai pavykę išsilaikyti. Taigi, nuolat deklaruodamas, jog skatins darbo vietų kūrimą, šiandien V. Kleiva gali užsidėti medalį, kad pasiuntė penketą žmonių prie Darbo biržos langelio…“ Anot G. Sabeckio, įsteigus Telšių apskrities GMP dispečerinę, būtų sukurtos mažiausiai 8 darbo vietos.
G. Sabeckio teigimu, VšĮ Telšių rajono PSPC vadovas, vienas pats priimdamas sprendimą nesteigti Telšių apskrities GMP dispečerinės, viršijo savo įgaliojimus. „Ministro įsakymas buvo įkurti Telšių apskrities dispečerinę, – pabrėžė pašnekovas. – Kadangi jis jos neįkūrė – turėjo kreiptis į Telšių rajono savivaldybės tarybą ir klausti, ką daryti, o ne vienam pačiam nuspręsti jungtis prie Šiaulių apskrities GMP dispečerinės. Tai yra politinis ekonominis sprendimas, ir nesitarti su Taryba… tai mažų mažiausiai įgaliojimų viršijimas ir nepagarba jai.“
G. Sabeckis sakė, kad jis po Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdžio kalbėjęs su Plungės, Rietavo ir Mažeikių GMP tarnybų vadovais. Visi jie patikino, jog jokių sutarčių su Šiauliais dar nėra pasirašę. „Taigi, dar ne vėlu viską pakeisti. Tik reikia valios ir noro. Plungiškiai kartu su Rietavo atstovais net teigė, kad jungtųsi prie Telšių apskrities GMP dispečerinės, jei tokia būtų įkurta.“