Prabėgo daugiau nei du dabartinės Telšių rajono savivaldybės tarybos kadencijos metai. Gyventojai su savo išrinktaisiais turi galimybę susisiekti tiek telefonu, tiek elektroniniu paštu. Pastarųjų kontaktai yra paskelbti Savivaldybės interneto svetainėje.
„Telšių ŽINIOS“, siekdamos išsiaiškinti, ar visi mūsų rajono Tarybos nariai naudojasi iš Savivaldybės gautais nešiojamaisiais kompiuteriais, ar sulaukia iš gyventojų elektroninių laiškų ir kaip dažnai jie tikrina savo elektroninius paštus, atliko tyrimą. Rezultatas glumina: į redakcijos siųstą laišką iš 27 Tarybos narių atsakė vos 10!
Apklausa
Rugpjūčio 7 d. visiems Telšių rajono savivaldybės tarybos nariams išsiuntėme laišką, kuriame klausėme, ar dažnai politikai naudojasi jiems suteiktu Tarybos nario elektroniniu paštu, kiek kartų per mėnesį ir kur jį tikrina, ar dažnai sulaukia laiškų iš gyventojų, ar naudojasi iš Savivaldybės gautais nešiojamaisiais kompiuteriais. Tą pačią dieną atsakymų sulaukėme iš Alfredos Tamoševičienės, Vilijos Bačionienės, Petro Kuizino, Vytauto Barsteigos ir Irenos Skernevičiūtės.
Praėjus trims dienoms į laišką atrašė Remigijus Juška. Dar po trijų dienų atsiliepė ir Adomas Domarkas. Paskutiniai iš dešimties į laišką atsakiusių politikų – Rasas Gofmanas, Daiva Ragauskienė ir Vytautas Rakickas.
„Nepatogi apklausa“
Į redakcijos laišką atsiliepusių politikų dešimtukas tvirtino, kad Tarybos nario elektroninį paštą tikrinasi bent kartą per savaitę, kai kurie – po keletą kartų per dieną. D. Ragauskienė nurodė, kad paštą įsijungia kelis kartus per savaitę, o V. Rakickas – kas savaitę. Paštą visi politikai tikrina namie, rečiau – darbo metu.
Į „Telšių ŽINIŲ“ laišką atsiliepę Tarybos nariai tvirtino, kad dirbdami naudojasi iš Savivaldybės gautais nešiojamaisiais kompiuteriais.
Vieni kasdien, kiti – ruošdamiesi artėjantiems Tarybos posėdžiams.
Tiesa, V. Barsteiga savo laiške užsiminė, kad geriau politikams būtų nupirkti planšetiniai, o ne nešiojamieji kompiuteriai. Jie, anot politiko, būtų ir patogesni, ir pigesni. Beje, pastarasis Tarybos narys savo laiške užsiminė, kad „Telšių ŽINIŲ“ apklausa „labai nepatogi“. Apgailestaujame, tačiau mes – ne siuvėjai ir „patogių“ apklausų nesiuvame…
2 iš 10 apklaustų Tarybos narių gyventojai laiškų nerašo
Džiugu tai, jog Tarybos nariai laiškų iš gyventojų vis dar sulaukia. Štai I. Skernevičiūtė teigia gaunanti po 3–4 elektroninius laiškus per mėnesį, po 2–3 per mėnesį sulaukia R. Gofmanas ir A. Domarkas. Gyventojai rašo ir V. Barsteigai, R. Juškai, D. Ragauskienei.
„Iš gyventojų el. laiškus gaunu ne periodiškai – būna dažniau, būna rečiau, – savo atsakyme rašo Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotojas P. Kuizinas. – Į visus atsakau arba aš pats, arba pavedu specialistams ir pakontroliuoju, ar atsakė. Specialistai atsakymus derina su manimi.“
Iš studentų daugiausia laiškų sulaukia Tarybos narė A. Tamoševičienė. Politikė teigia, kad į visus juos stengiasi atsakyti. Dažniausiai gautų laiškų turinys būna susijęs su studentų atliekamais tyrimais, apklausomis, kursiniais darbais.
Du Tarybos nariai – V. Bačionienė ir V. Rakickas – teigė, kad per dvejus šios kadencijos metus iš gyventojų nesulaukė nė vieno laiško.
Ar politikai girdi gyventojus
Apklausos rezultatai atskleidė liūdną statistiką – į mūsų laišką atsakė tik 10 iš 27 Tarybos narių. Todėl galime daryti prielaidą, kad daugiau nei pusė rajono išrinktųjų nesinaudoja jiems suteiktu el. paštu.
Gyventojai, kurie kreipėsi į savo rinktus politikus, prašydami pagalbos, greičiausiai, taip ir liko neišgirsti. Be to, kyla klausimas, kaip šie 17 į laišką nesureagavusių rajono išrinktųjų ruošiasi komitetams ir Tarybos posėdžiams – juk visa susijusi medžiaga jiems yra išsiunčiama elektroniniu būdu?
Toje pačioje Savivaldybės interneto svetainėje, kur skelbiami Tarybos narių el. pašto adresai, yra nurodyti ir jų telefonų numeriai. Belieka susisiekti telefonu su elektroniškai nebendraujančiais politikais bei pasiteirauti, dėl kokių priežasčių jie neatsakė į mūsų laišką.
Priežastys: nuo pamesto slaptažodžio iki taisomo kompiuterio
Reikia pasidžiaugti, kad politikai į skambučius atsakinėjo žymiai aktyviau nei į elektroninius laiškus. Tačiau ar priežastys, dėl kurių jie netikrino pašto, pakankamai svarios, nuspręs pats skaitytojas. O jų buvo tikrai įvairių.
Dauguma rajono išrinktųjų teisinosi, kad Tarybos posėdžio medžiagą iš Savivaldybės administracijos jie gauna į kitą – asmeninį arba darbo – el. paštą, o jiems skirtą Tarybos nario paštą tikrina retai.
Į klausimą, o ką daryti gyventojams, kurie kreipiasi elektroniniu būdu ir tikisi sulaukti atsakymų iš savo rinktų politikų, nuoširdžiausiai atsakė Rimantas Adomaitis: „Apie gyventojus – nepagalvojau…“ Taip pat retai tikrinantys Tarybos nariui suteiktą el. paštą prisipažino Albertas Kojelė, Sigitas Motuzas, Danielius Rupšys. Tiesa, pastarasis pasipiktino, kodėl Savivaldybės administracija, žinodama kitą el. pašto adresą, kurį naudoja politikai, jo nepaskelbė savo svetainėje.
Kiti Tarybos nariai, kuriems pavyko prisiskambinti, teigė el. paštą tikrinantys bent vieną kartą per savaitę. Tačiau kodėl negavo, o gal gavo, bet „nematė“ redakcijos siųsto laiško? Čia pasipylė įvairiausios versijos. Viena iš pagrindinių – atostogos. Jos gyventojų interesams atstovauti sutrukdė ir Telšių rajono savivaldybės merui Vytautui Kleivai. Tačiau tuo metu, kai meras atostogauja – gyventojų išrinktas politikas toliau dirba rinkėjams. Deja, „Telšių ŽINIŲ“ pakalbintas rajono vadovas teigė, kad atostogų metu savo el. pašto įsijungęs nebuvo… Poilsis nuo rajono rūpesčių atitolino ir Zenoną Mockų bei Sigitą Motuzą.
Kitos politikų įvardytos priežastys buvo įvairios: Stanislovas Čekanauskas buvo išvykęs į seminarą, Virginija Vitkauskienė dalyvavo konferencijoje, Birutė Pocienė pametė savo el. pašto slaptažodį, Stefos Naujokienės paštas buvo perpildytas, todėl naujų laiškų negavo, o Egidijus Kaubrys ir Valdemaras Ramšas buvo atidavę kompiuterius taisyti.
Pasitaikė techninių kliūčių ir „be ryšio“ zonų
Tarybos narės Laimos Jurytės-Zakarauskienės telefonu paklausus, kodėl netikrina savo el. pašto, ši nustebo. Politikės teigimu, ji laišką su apklausa iš redakcijos gavo ir į jį atsakė jau kitą dieną. Tačiau darbietės atsakymas „Telšių ŽINIŲ“ nepasiekė. Tarybos narė pabandė dar kartą persiųsti savo atsakymus, tačiau paaiškėjo, kad dėl neaiškių priežasčių iš L. Jurytės-Zakarauskienės gaunama korespondencija yra blokuojama. Moteris teigė, kad tokios problemos, atsakant į gyventojų laiškus, neiškyla, nes su kiekvienu iš jų ji stengiasi susisiekti telefonu arba susitikti.
Kiek kitokia istorija atsitiko su Valdu Zyku. Šį kartą ne mes, bet Tarybos narys negavo siųsto el. laiško. „Apie Jūsų vykdomą apklausą girdėjau, tačiau jokio laiško negavau, – telefonu kalbėjo politikas. – Pasirodė keista. Tikrai jos nebūčiau ignoravęs.“
Laišką matė, bet į jį atsakyti nespėjo Alfredas Balsys. „Atsakymus žadėjau atvežti Jums į redakciją, – telefonu kalbėjo politikas. – Daug darbų – nebespėjau.“ Paklausus, kodėl laiško neatsiuntė el. būdu, Tarybos narys atsakė, kad už Telšių miesto ribų dingsta belaidis interneto ryšys, kurį naudoja Savivaldybės duoti nešiojamieji kompiuteriai: „Nors imk ir siuntinėk laiškus atsistojęs prie Mažosios bažnytėlės… Tie nešiojamieji kompiuteriai – tai atgyvenęs reikalas. Ketinu nusipirkti sau planšetinį, ir nebebus vargo, nes dabar tampaisi tuos griozdus…“
Panašioje situacijoje kaip ir A. Balsys atsidūrė Jadzė Tarvainienė. Politikė teigė, kad Pavandenėje, kur ji gyvena, iš Savivaldybės gautas kompiuteris „nepagauna“ interneto ryšio. Tad, norint pasitikrinti elektroninį paštą, tenka važiuoti į Telšius. O nuo rugpjūčio pradžios moteris to nedarė.