Mokytojo profesija viena atsakingiausių, nes dirbama su jaunu žmogumi, ieškančiu savo gyvenimo kelio. Vien mokyklinių vadovėlių, įprastų, kasdienių pamokų tam nepakanka. Kasmet organizuojama nepamokinė pažintinė veikla leidžia moksleiviams daug ką sužinoti, plėsti akiratį, sportuoti, kurti, domėtis aktualiomis visuomenės problemomis ir mąstyti apie profesinę karjerą.
Telšių „Džiugo“ vid. mokykla gali pasidžiaugti sėkmingu bendradarbiavimu su įvairiomis rajono institucijomis, kurios suteikia galimybę moksleiviams ir mokytojams iš arčiau susipažinti su svarbiausiomis mūsų miesto gyvenimo sritimis. Jau antrus metus paskutinę pirmojo pusmečio dieną mokiniai į mokyklą renkasi be kuprinių ir dalyvauja pažintinės programos veikloje. Mokyklos administracija pasirūpino, kad įvairios tarnybos ir darbovietės priimtų į svečius smalsiuosius mokinius. Sausio 22 dieną, pasiskirstę klasių grupėmis, vieni klausėsi paskaitų, stebėjo ir aptarė vaizdinę medžiagą, atliko praktines užduotis, kiti skubėjo į susitikimus pas įstaigų, organizacijų darbuotojus. Vėliau visi pasidalijo įspūdžiais.
Pradinukams visą savaitę vyko gamtosauginiai renginiai: viktorina „Gamta – mūsų namai“, buvo gaminamos lesyklėlės, įvairūs meniniai rankdarbiai, išleistas stendas. Penktadienį mokykloje buvo rodomas filmas apie žiemos džiaugsmus ir pavojus, surengtas susitikimas su jaunųjų gamtininkų globėju Alfredu Zavecku.
Penktų klasių mokiniai susitiko su kariškiais ir galėjo patys jais pasijusti: pasidaliję į būrius ir skyrius, dalyvavo estafetėje, susipažino su karine amunicija, maskavimosi būdais, kiekviena klasė turėjo savo šūkį, piešė emblemas, vėliavas, plakatus.
Į Dienos centrą, esantį prie senelių globos namų, atvykusius šeštokus maloniai pasitiko darbuotojos, parodė patalpas, papasakojo, kas čia renkasi, ką veikia. Mokiniai sužinojo, kad vaikai iš sunkiai gyvenančių ar socialiai pažeidžiamų šeimų šiame centre gali praleisti laiką po pamokų. Mažoje virtuvėje neretai vaišinama arbata.
Būrelis 6d klasės mokinių aplankė Telšių krizių centrą. Čia sužinojo apie šios įstaigos paskirtį, maloniai bendravo su psichologais Donatu ir Lidija. Visiems patiko pokalbis su darbuotojais ir įdomūs psichologiniai žaidimai.
Viena septintokų grupė žiūrėjo Lietuvos policijos eismo priežiūros tarnybos sukurtą saugaus eismo filmukų ciklą. Diskusijose, aptariant matytus vaizdus, buvo akcentuota saugos diržų ir atšvaitų reikšmė, apibendrintos žinios apie dviračių eismą, pagalbą nukentėjusiajam per eismo įvykį.
Kita septintokų dalis patraukė į Telšių rajono savivaldybę susitikti su valdžios atstovais, savo akimis pamatyti, kur ir kaip sprendžiami svarbiausi mūsų rajono reikalai. Septintokams ypač patiko rajono vyr. architekto Algirdo Žebrausko pasakojimas apie miesto paveldą ir ateities viziją.
Tą dieną „Džiugo“ mokykloje galėjai išvysti pulkelį uniformuotų skautų. Jie atvyko supažindinti aštuntokų su skautų idėjomis, šūkiu, programa, nuostatais ir kasdiene veikla. Mokiniai žiūrėjo filmuotą medžiagą iš skautų vasaros stovyklos, žaidė jų mėgstamus žaidimus.
Į Telšių vyskupijos jaunimo centrą atvykusius aštuntokus centro kolektyvas, vadovaujamas kunigo Viktoro Daujočio, greitai užkrėtė gera nuotaika ir entuziazmu. Mokiniai išklausė įdomią paskaitą su užduotimis, pamatė filmą apie lietuvių jaunimo dienas, daug sužinojo apie šio centro veiklą.
Daug įdomios informacijos apie vykdomą sveikatos reformą sužinojo devintų klasių mokiniai. Jie su lydinčiomis mokytojomis keliavo į Telšių apskrities ligoninę. Čia buvo maloniai priimti direktorės Almos Vitkienės ir Vaikų ligų skyriaus vedėjos Alinos Storpirštienės. Mokinius sudomino gydytojos, dirbančios su nepilnamečiais, pasakojimas apie alkoholio vartojimo pasekmes, išgelbėtas gyvybes. Didžiausią įspūdį visiems paliko „ekskursija“ po Reanimacijos skyrių.
Ne vienas šešiolikmetis, paklaustas, kuo žada būti, sunkiai atsakytų į šį klausimą. Daugelis tik žino, kad norėtų gero atlyginimo už nesunkų darbą. Todėl pakviesta Darbo biržos atstovė Vitalija Stasiulienė mokyklos dešimtokams paaiškino apie karjeros planavimą, svarbiausius žingsnius renkantis profesiją.
Mokyklos vienuoliktokai ir dvyliktokai tą dieną išklausė tris paskaitas, skirtas saugiam eismui, civilinei saugai ir priešgaisriniam pasiruošimui. Atvykę specialistai iš policijos, Savivaldybės ir gaisrinės rodė vaizdo medžiagą, pasakojo apie eismo ir stichines nelaimes, veiksmus, kurie gali padėti jų išvengti, gebėjimą suteikti pagalbą sau ir kitam. Gaisrinėje moksleiviai apžiūrėjo techniką, įrangą, ugniagesio kostiumą, net sėdo prie vairo, tarsi vyktų į nelaimės vietą.
Šią šaltą žiemą itin aktuali biologijos mokytojų Dainoros Kurlienės ir Audronės Kavalevskienės kasmet organizuojama akcija „Baltajam badui – ne“. Prie šios akcijos prisidėjo ir dauguma miesto mokyklų. Surinktą maistą žvėreliams ir paukšteliams į mišką nugabenti padėjo mokiniai ir gamtos mylėtojas Ričardas Zaleckis.
Turiningą pažintinės veiklos dieną vainikavo 13 val. į mokyklą atvykę garbingi svečiai: LR švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius, LR Seimo vicepirmininkė Virginija Baltraitienė, Seimo narys Valentinas Bukauskas, Švietimo skyriaus vedėja Danutė Mažeikienė ir kiti atsakingi už švietimą asmenys. Buvo kalbama apie naujoves švietimo srityje, ministras atsakė į klausimus, mokyklos direktoriui įteiktos dovanos. Vėliau sporto salėje vyko draugiškos krepšinio varžybos tarp mokyklos mokytojų bei Švietimo ir mokslo ministerijos komandų.
Po geros savaitės, aptarę renginius, jų naudą su mokiniais, klasių vadovai susirinkę pasidalijo savo ir mokinių įspūdžiais, patirtimi. Džiugu, kad mūsų miesto įstaigos ir organizacijos gali taip glaudžiai bendradarbiauti, kad jauną žmogų ugdo, moko, informuoja ne tik mokytojai, bet ir kitų, tikrai reikalingų sričių profesionalai, specialistai.