Rugsėjo 15 dieną Europos paveldo dienų vėliava Rietavo savivaldybėje suplevėsavo jau 25-ąjį kartą. Nuostabi saulėta rudens diena, jubiliejinis renginys ir ypatingos sukaktys subūrė jaunimą, savo krašto istorijai neabejingus rietaviškius ir svečius, kurie tapo svarbių mūsų miesto istorijai įvykių liudininkais. Tądien, po 80 metų pertraukos, Maloningosios Viešpaties Motinos Marijos altorinis paveikslas sugrįžo į kunigaikščių Oginskių koplyčią-mauzoliejų, o baltas angelas vėl „nutūpė“ ant Irenėjui Oginskiui skirto juodo obelisko.
Rita Stančiukienė
Europos paveldo dienų programa šiemet – neeilinė – juk šitiek sukakčių! Prie visų jų norisi prisiliesti. Rietavas, kažkada medinių namukų miestelis, kurį kunigaikščių Oginskių giminė per keletą dešimtmečių pavertė europiniu miestu, švenčia 770 metų jubiliejų. Taip pat sukanka 150 metų nuo Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios pastatymo. Tai puikios progos prisiminti žmones, padėjusius pamatus šiandieniniam savivaldybės centrui, sukūrusiems paveldo vertybes, kuriomis didžiuojamės.
Kad galėtume nusilenkti jų atminimui, būtina žinoti istoriją. Rietavo praeities svarbiausius įvykius iš archyvų ir žmonių lūpų su istorikų pagalba atkūrė ir saugo muziejininkai. Todėl nenuostabu, kad patys gražiausi dėkingumo žodžiai ištarti Savivaldybės mero Antano Černeckio ir svečių Žemaičių dailės muziejaus direktoriaus Alvido Bakanausko, Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos vadovo Gintaro Abaravičiaus skriejo muziejininkų ir jų vado, sveikintojų žodžiais tariant, nepakartojamos asmenybės Vyto Rutkausko pusėn. Už pakvietimą dalyvauti renginyje vyriausiajam muziejininkui dėkojo Lenkijos valstybės ir visuomenės veikėjas Jacekas Michalovskis.
Po sveikinimo kalbų meras A. Černeckis ir Rietavo savivaldybės administracijos Architektūros skyriaus vyresn. specialistė Kristina Ligutienė apdovanojo Rietavo paveldo puoselėtojų piešinių ir fotografijų konkurso „Rietavo kultūros paveldas“ laimėtoją Elvyrą Papievienę.
Kiekviena karta kuria savo istoriją ir palieka savo ženklą joje. Šiųmetę rugsėjo 15-ąją taip pat vyko svarbūs įvykiai. Vienas jų – po 80 metų į savo pirmąją paskirties vietą – Oginskių koplyčią-mauzoliejų buvo sugrąžintas altorinis paveikslas „Maloningoji Viešpaties Motina Marija“.
Prieš klebonui Antanui Gutkauskui pašventinant šį atvaizdą, V. Rutkauskas papasakojo sovietų laikais bandytos sunaikinti koplyčios istoriją, Maloningosios Viešpaties Motinos Marijos paveikslo išvežimo iš koplyčios ir išsaugojimo Rietavo ir Spraudės bažnyčiose aplinkybes. Vyriausiasis muziejininkas dėkojo klebonui A. Gutkauskui už sprendimą atstatyti istorinį teisingumą ir grąžinti paveikslą į mauzoliejų.
Tądien žengtas ir dar vienas istorinis žingsnis – atidengtas ir pašventintas restauruotas paminklas kunigaikščiui Irenėjui Oginskiui. Simboliška, kad ant juodo marmuro baltas angelas „nutūpė“ minint šios Rietavui daug davusios asmenybės 160-ąsias mirties metines.
Europos paveldo dienų vedliai – Rietavo skautai. Jie renginio dalyvius pakvietė į Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus kiemelį. Sustojus prie atminimo lentos, vėliavų nuleidimu ir tylos minute pagerbti 1863 m. sukilimo dalyviai, žuvę už Tėvynės laisvę.
Iki pietų apžiūrėję visas parodas ir lauko ekspozicijas, antroje dienos pusėje Europos paveldo dienų dalyviai pakviesti į tarptautinę mokslinę konferenciją „Rietavas: istorija ir paveldas“. Pranešimus apie Rietavo kraštą, jo paminėjimą skirtinguose istoriniuose kontekstuose skaitė doc. dr. Vacys Vaivada, istorikė Janina Bucevičė, dr. Olga Mastianica-Stankevič, prof. dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė, doc. dr. Rasa Butvilaitė, Gintaras Abaravičius. Apie bažnyčios statybos organizavimo darbus kalbėjo V. Rutkauskas, svečias iš Lenkijos J. Michalovskis, Giliogirio dvaro puoselėtojas Sauliaus Kaveckas.