Varnių senoliai šviesiai nusiteikę rinkosi į autobusą, žinodami, kad laukia įdomi išvyka į Šiaulius. Kaipgi kitaip – juk bendruomenės pirmininkės Elytės Norvilienės organizuojamos kelionės visada gerai apgalvotos, turiningos, nuteikiančios ne tik naujiems įspūdžiams, bet ir šiltam, džiugiam bendravimui.
Kaip pasakojo ekskursijos gidė, šiauliečiai labai gailisi, kad miestas nebeturi savo senamiesčio – karo metais jis buvo visai sugriautas ir sudegintas. Užtat daroma viskas, kad ir neišvaizdūs sovietmečio statybos pastatai įgautų savo veidą, kad Šiaulių centras būtų įdomus, daug pasakantis apie čia gyvenusius ir gyvenančius kultūros žmones, mylėjusius ir mylinčius savo miestą ir savo kraštą. Einant Vilniaus gatvės atkarpa, virtusia pėsčiųjų alėja – bulvaru, kiekviename žingsnyje stebina vis nauji netikėtumai: skulptūros, fontanai, muziejai, laikrodžiai. Čia Dviračių muziejus, taktilinis žemėlapis „Saulės kelias“, miesto laikrodis „Gaidys“, o netoliese ir fontanas „Pelikanai“, grojantis meninis akcentas „Saulės veidrodis“. Didelį įspūdį visiems paliko baltų kultūros pažinimo centras „Baltų kelias“, moderniomis priemonėmis supažindinantis su žiemgalių, sėlių, žemaičių, aukštaičių, kuršių ir kitų baltų genčių kultūra. Žaismingai nuteikė skulptūros „Trys nykštukai“ ir „Mano batai“, prie kurios visi panoro pasimatuoti milžino klumpes. Matėme garsiąją Didždvario gimnaziją, aplankėme Šv. Ignaco Lojolos bažnytėlę, prie kurios buvo apsistojęs lankydamasis Šiauliuose popiežius Jonas Paulius II, stabtelėjome prie jo paminklo. Gėrėjomės didinga Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedra, kurios aukštas, grakštus baltas bokštas pirmiausia iškyla prieš akis, iš kurios pusės bevažiuotum į Šiaulius. Šią šventovę 1634 metais konsekravo Žemaičių vyskupas Jurgis Tiškevičius, kuriam ta proga pirmasis bažnyčios klebonas meniškos sielos eruditas kunigas Petras Tarvainis sukūrė „Linksmą pasveikinimą…“ – vieną pirmųjų lietuviškų kūrinių mūsų literatūros istorijoje.
Gražūs prisiminimai liko ekskursantams ir iš apsilankymo Venclauskių name-muziejuje.
Argi įmanoma būti Šiauliuose ir neaplankyti „Geležinės lapės“ prie Talkšos ežero, nepasigėrėti garsiuoju saulės laikrodžiu arba „Auksiniu berniuku“, kaip šią nepaprastą skulptūrą vadina šiauliečiai? O paskui dar laukė „Rūtos“ fabriko Šokolado muziejus, kur ne tik susipažinome su ilgaamže šokolado istorija nuo pat majų laikų, bet ir patys išbandėme saldainių gaminimo technologiją. O nuo darbų ir įspūdžių pavargę atsigavome Šiaulių universiteto botanikos sode tarp gausybės gėlynų ir kitų augalų.
Grįžome linksmi, dalydamiesi įspūdžiais ir mintimis apie tai, ką pamatėme ir pajutome, dėkingi išvykos organizatorėms.
Vlada VENGRIENĖ