Tampa tradicija, kad Tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis apie savo pradžią praneša ne tik įspūdingu atidarymo koncertu. Šią klasikinės muzikos šventę paprastai lydi dar vienas meną populiarinantis įvykis – parodos kunigaikščių Oginskių rūmuose atidarymas. Šiųmetė ekspozicija „No filters“ – išties išskirtinė. Ji – ilgai puoselėtos idėjos rezultatas. Taigi plungiškiai ir miesto svečiai turi galimybę išvysti unikalius tapybos darbus, kuriuose dailininkai perteikia žmogaus vizualizacijos temą.
Daiva Gerikienė
„Šiuose rūmuose, kaip ir priimta, mes pristatome geriausius tiek Lietuvos, tiek Europos, tiek viso pasaulio menininkus. Taip buvo kunigaikščių Oginskių laikais, taip yra ir kai čia pradėjo dirbti Žemaičių dailės muziejus. Šiandien atidarome dviejų valstybių, Latvijos ir Lietuvos, sakyčiau, elitinių dailininkų parodą“, – džiaugėsi Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas.
Kad įvykis neeilinis, tikrai buvo galima suprasti: parodos atidarymas sulaukė ypatingo meno gerbėjų dėmesio, rūmų menėje sunkiai tilpo besidomintieji tapyba. A. Bakanauskas pažymėjo, jog paroda „No filters“ į Plungę buvo pristatyta dėka Žemaičių dailės muziejaus ambasadorės Europoje Daivos Balvers, su kuria įstaiga bendradarbiauja ne pirmą kartą (prieš kurį laiką visus žavėjusios Rimvydo Bartkaus meninės instaliacijos buvo vienas to pavyzdžių – aut. past.). Tikimasi, ir ne paskutinį.
Atkreipdamas dėmesį į parodos „No filters“ išskirtinumą ir įdomumą, A. Bakanauskas sakė, jog Žemaičių dailės muziejus, pristatydamas šią elitinių menininkų parodą, išties kelia aukštai kartelę į viršų. „Mes Vakarų Lietuvoje esame ir būsime tie rūmai, iš kurių sklis dailė, muzika, kultūra, švietimas. Mes to trokštame. Ačiū dailininkams, kad sutiko savo kūryba pasidalyti šiose erdvėse, ačiū visiems, kurie prisidėjo prie parodos, nes ji yra nuostabi“, – kalbėjo muziejaus direktorius.
Savo ruožtu parodos kuratorė D. Balvers pabrėžė, kad šiuo metu tapyba išgyvena atgimimą, net didieji pasaulio muziejai pradeda rengti parodas, kuriose dominuoja tapytojų darbai. „Parodos autoriai – fantastiški. Jų darbai suteikia unikalią galimybę susipažinti su žmogaus vaizdavimu tapyboje. Dailininkai nagrinėja tą pačią temą, bet yra skirtingi savo technika, spalvų naudojimu, savo pasakojimo stiliumi. Šie skirtumai ir sudaro parodos stipriąją pusę. Kiekvienas parodos menininkas į žmogaus atvaizdą perkelia savo individualią perspektyvą ir asmeninį pasaulio supratimą“, – dėstė D. Balvers.
Parodos atidarymą lydėjo ir muzikinė gaida – taip visada prasideda oficialieji renginiai kunigaikščių Oginskių rūmuose. Prieš pradedant eksponatų peržiūrą susirinkusiesiems grojo Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro solistės.
Parodoje „No filters“ yra pristatomi šešių garsių šiuolaikinių dailininkų iš Lietuvos ir Latvijos darbai. Žemaičių dailės muziejuje nuo šiol galima pasigrožėti Latvijos dailės akademijos rektoriaus prof. Kristapo Zarinio, dailininko Kalvio Zuterso, Latvijos dailės akademijos Piešimo katedros vadovo, fotografo prof. Normundo Braslinio, dailininko Vilmanto Marcinkevičiaus, Vilniaus dailės akademijos Skulptūros katedros dėstytojo prof. Žygimanto Augustino ir dailininkės Miglės Kosinskaitės kūryba. Visų kūrėjų darbai yra ne kartą eksponuoti įvairiose pasaulio šalyse. Garbė juos šiandien matyti Plungėje.
Tuo, kad turi galimybę eksponuoti savo kūrybą Žemaičių dailės muziejuje, džiaugėsi patys parodos autoriai. „Mes, Baltijos šalys, tarsi iš naujo atrandame viena kitą. Draugiškas kaimyno petys yra labai svarbus šiandienos kontekste“, – akcentavo M. Kosinskaitė.
Paroda „No filters“ Žemaičių dailės muziejuje veiks iki lapkričio 12 dienos.