Iš obelų pūgos išsiveržusi Virvytė, kaip ir prieš amžius, tyvuliavo plačioje lagūnoje, o jos vandenų veidrodiniame atspindyje, tarsi gulbės, raibuliavo baltos langinės, už kurių buvo girdėti vaikų klegesys ir graži daininga žemaitiška šnekta. Virš centrinio balkono oriai plaikstėsi Lietuvos ir Žemaitijos vėliavos. O buvo taip…
Gegužės 24-osios rytą takeliai į Biržuvėnų dvarą suvedė Luokės, Janapolės, Pavandenės mokyklų ir Platelių gimnazijos moksleivius bei mokytojus, kad čia galėtų laisvai „pasirokouti“ žemaitiškai, didžiuodamiesi savo kalba, jausmingai paminėti Tarmių metus.
Varnių regioninio parko direkcija, skatindama žemaičių tarmės vartojimą, jos autentiškumo puoselėjimą ir mokinių kūrybiškumą, nuo 2005 m. kasmet organizuoja žemaitiškos kūrybos konkursą „Rokoukimies i korkem žemaitiškā“. Šiais metais jau devintą kartą susirinkę Varnių regioninio parko teritorijoje gyvenantys moksleiviai Biržuvėnų dvaro menėse prabilo eilėmis, dainomis ir apysakomis – pačių sukurtomis, išjaustomis ir išgyventomis, paveldėtomis iš savo tėvų bei senolių.
Gražaus ir kilnaus renginio organizatorius bei konkurso „Rokoukimies i korkem žemaitiškā“ kuratorius Varnių regioninio parko vyr. specialistas (kultūrologas) Linas Šedvilas, rankoje laikydamas žymių lietuvių kalbininkų Alekso Girdenio ir Juozo Pabrėžos išleistą knygelę „Žemaičių rašyba“, dėkojo moksleiviams už jų entuziazmą ir meilę gimtajai kalbai, už drąsą kurti ir kalbėti savo protėvių šneka.
Neperdėtai šventę Biržuvėnuose galima pavadinti „Žemaitėškos poezijos pavasariu-2013“, nes kaip tik čia ir dabar buvo pristatytas LR kultūros rėmimo fondo paremtas 40 psl. rinkinėlis „Žemaitėška kūryba vakū lūpomis“. Tarytum pavasarinius žiedlapius, surankiojęs Varnių regioninio parko teritorijoje gyvenančių kūrybingų moksleivių „deimančiukus“, L. Šedvilas pateikė gražią dovaną Žemaičių kraštui Tarmių metų proga ir išreiškė viltį, jog kiekvienas suprasime, kad tarmė yra vertybė, kurią būtina išsaugoti ir puoselėti.
Renginyje dalyvavęs Žemaičių kultūros draugijos pirmininkas Stanislovas Kasparavičius, pasveikinęs ir pagyręs atkaklius žemaičius už tautiškai svarbią moksleivių bei Varnių regioninio parko specialistų misiją, „dėkavones“ ir suvenyrus įteikė dideliam būriui literatų. Stanislovas nepraleido progos įteikti žemaičio pasą garbingiausiai ir „truopniausiai“ žemaitei, Luokės vidurinės mokyklos direktorei Renatai Buivydienei.
Šventei pasibaigus, kartu su grupele Platelių gimnazijos gimnazisčių ir mokytojų užkopėme į Šatrijos kalną pasiklausyti gražios pavasarinės šventės aido ir dar kartą mintimis padėkoti nuoširdžioms Biržuvėnų dvaro šeimininkėms Ingridai ir Aidai už šilumą bei jaukumą.