Prasidėjo antrasis tarptautinis Mažeikių vargonų muzikos festivalis. Jo metu mažeikiškiai ir miesto svečiai turės galimybę išgirsti garsių Lietuvos ir užsienio šalių vargonininkų atliekamus kūrinius, pagilinti savo žinias apie šį instrumentą konferencijose, dalyvauti atlaiduose.
Festivalio meno vadovė – iš Mažeikių kilusi muzikologė Lukrecija Stonkutė, kviesdama mažeikiškius dalyvauti festivalio renginiuose, intrigavo įdomiais faktais. Pavyzdžiui, viename iš festivalio koncertų dalyvaus atlikėja, turinti reikalų su Holivudu, kitame koncerte skambės instrumentas, vadinamas cinku…
Nuskambėjo atidarymo koncertas
Vakar, Lietuvos karaliaus Mindaugo ir Tautiškos giesmės dieną, Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje įvyko tarptautinio Mažeikių vargonų festivalio atidarymo koncertas „Cantus“.
Jame vargonais improvizacijas atliko vienas ryškiausių šiandienos jaunosios kartos vargonininkų Martin Gregorius iš Vokietijos. Mūsų miesto vargonų festivalyje grojo ir kitas vokietis – nuolat įvairiuose pasaulio kampeliuose koncertuojantis, Sakartvelo orkestro pagrindinis trimitininkas Marc Zwingelberg.
Vakar prasidėjęs vargonų festivalis tęsis iki liepos 13 dienos.
Mažeikiškių ir miesto svečių dar laukia 3 renginiai, kuriuose pasirodys ryškiausi, perspektyviausi Lietuvos ir užsienio vargonininkai, kviesiantys išgirsti ir pasimėgauti ypatingu šio instrumento skambesiu.
Visų renginių lankymas – nemokamas.
Norėtų, kad renginiai vyktų plačiau
Tarptautinio Mažeikių vargonų festivalio meno vadovė L. Stonkutė, bendraudama su „Santarve“, džiaugėsi, kad šis projektas tęsiasi ir sėkmingai gyvuoja antrus metus.
Festivalio organizatoriai siekia kelių tikslų. Be to, kad publika turi galimybę išgirsti aukšto meninio lygio muziką, vykdoma ir švietėjiška misija: žmonės susipažįsta su Mažeikių miesto ir rajono bažnyčiose esančiais vargonais, kurių dalis kasmet suremontuojama, restauruojama, o kiti instrumentai dar vis laukia vargonų meistrų rankų prisilietimo.
„Toks ir yra tikslas, svajonė, kad, bendradarbiaujant kultūros paveldo specialistams, parapijų klebonams, šių instrumentų būtų atnaujinama ir daugiau. Norisi, kad plėstųsi ne tik festivalio tarptautiškumas, bet ir daugėtų vietų, kuriose galėtų vykti koncertai“, – sakė „Santarvės“ pašnekovė.
Šiemet festivalio metu vargonai skambės Mažeikių Šv. Pranciškaus Asyžiečio ir Švč. Jėzaus Širdies, Žemalės Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčiose.
Kiekvienas galės išbandyti instrumentą
Vilniuje gyvenanti ir dirbanti L. Stonkutė pastebėjo, kad vargonus žmonės dar mažai pažįsta, ypač mažesnių šalies miestų ir miestelių gyventojai. Dažnas galvoja, kad šis instrumentas naudojamas vien liturginėse apeigose. „O juk vargonai yra ir puikus koncertinis instrumentas, kuris dera su įvairiais kitais instrumentais, su vokalistais“, – akcentavo muzikologė.
Šiemet, kaip ir pernai, bus tęsiama tradicija, kad po koncertų visi norintieji galės prieiti prie atlikėjų, užduoti rūpimus klausimus, pabandyti pagroti vargonais. Tai – edukacinė tarptautinio Mažeikių vargonų festivalio pusė.
Atlikėjams – viena sąlyga
„Vargonais galima groti ir roką“, – taip neseniai L. Stonkutė atsakė į vieno interneto komentatoriaus repliką, kad Mažeikiuose šiuo metu išgirsi tik folklorą ir vargonais grojamą muziką.
Į „Santarvės“ klausimą, ar festivalyje Mažeikiuose šiemet skambės roko muzika, pašnekovė atsakė, kad šiemet dar ne. Festivalis ir publika dar turi užaugti, tam subręsti.
L. Stonkutės teigimu, šiemet atlikėjų, dalyvausiančių festivalyje, buvo prašoma, kad jie pasirinktų vieną XIX–XX amžiaus ir vieną XXI amžiaus lietuvių autorių kūrinį. Pirmaisiais metais tokios sąlygos nebuvo.
„Neseniai atlikau tyrimą, kuris parodė, kad neretai patys vargonininkai nežino, kad XXI amžiuje lietuvių autoriai yra sukūrę apie 150 kūrinių, skirtų griežti vargonais. O patys vargonininkai dažnai tvirtina: nėra, ką groti. Kai parodau sąrašą, jie nustemba“, – pasakojo muzikologė ir tikino, kad savo tyrimo rezultatus pristatys ir išsamiau pakomentuos festivalio konferencijoje liepos 23 dieną.
Festivalis turi augti
Antrąjį tarptautinį Mažeikių vargonų festivalį, kaip ir pernai, remia Lietuvos kultūros taryba.
Norintiems pretenduoti į finansavimą organizatoriams pirmiausia reikėjo parašyti ir pateikti projektą. Pasak pašnekovės, pats projekto rašymas šiemet jau nebuvo naujiena, sekėsi lengviau nei pirmaisiais metais.
„Šiemet pavyko padidinti festivalio apimtį. Pernai turėjome du koncertus, kuriuose grojo vien vargonininkai, ir du koncertus, kuriuose vargonininkams pritarė dainininkai solistai. Šiemet jau visiems vargonininkams pritars po solistą ar net du dainininkus.
Labai norisi, kad festivalis augtų ir vieną dieną galbūt užaugtų iki to, kad Mažeikiuose grotų kamerinis orkestras ir vargonai… Juolab kad orkestrui ir vargonams yra parašyta labai gražių kūrinių“, – kalbėjo L. Stonkutė.
Atvyks įdomių žmonių
Meno vadovės paprašėme papasakoti apie festivalyje dalyvausiančius muzikantus, atlikėjus. Ji rado gražių žodžių kone apie kiekvieną.
Pavyzdžiui, liepos 23 d. vyksiančiame koncerte gros vargonininkė Diana Jaunzeme-Portnaja iš Latvijos. Ji – Rygos katedros antroji vargonininkė. O groti katedrose priima tikrai ne bet ką, kandidatai turi praeiti atrankas… Kita latvė – dainininkė sopranas Viktorija Pakalniece yra glaudžiai susijusi su Holivudu – ji įdainavo labai daug garso takelių Holivudo filmams, skirtiems suaugusiems žmonėms ir vaikams.
Rugpjūčio 6 d. į Mažeikius atvyksiantys vargonininkė Indrė Gerikaitė ir valtornininkas Paulius Lukauskas – tikri žemaičiai ir, galima sakyti, žemiečiai: I. Gerikaitė yra kilusi iš Mažeikių, kaip muzikantė ji iš pradžių augo po Ričardo Grušo sparneliu. P. Lukauskas, nors ir telšiškis, bet Mažeikiai jam pažįstami, mat čia gyvena jo brolis.
„Rugpjūčio tryliktą dieną vyks senosios – renesanso, ankstyvojo baroko muzikos koncertas. Jame šalia kitų muzikos instrumentų skambės ir cinkas. Neseniai lankiausi radijuje ir manęs klausė, kas tas cinkas. Į klausimą atsakiau pakviesdama žmones ateiti į koncertą ir pamatyti, išgirsti patiems“, – kalbėjo L. Stonkutė.
Nerimauti nėra dėl ko
Viena iš profesionalių muzikologų veiklos sričių – renginių vedimas.
L. Stonkutė vakar vedė festivalio atidarymo koncertą. Prieš vargonų muzika besidominčių mažeikiškių ir miesto svečių auditoriją Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje pašnekovė stos ir dar du kartus.
„Muzikologija – labai plati sritis. Renginių vedimas man yra mylimiausia veikla. Scenoje prieš žmones jaučiuosi labai gerai. Pastebėjau, kad man nejaukiau vesti koncertus, kuriuose mažai žmonių. Tai viliuosi ir laukiu, kad šiemet festivalio koncertuose bus ne ką mažiau žmonių nei pernai. O nerimauti nėra dėl ko: viskas padaryta, viskas atlikta laiku. Atlikėjai gyvi sveiki. Dėl vadybos irgi viskas atlikta gerai“, – pokalbį apibendrino pašnekovė ir pridūrė, kad jaudulys, kuris apima prieš kiekvieną renginį ar pasirodymą, yra lengvas ir malonus, „užkraunantis“, bet ne naikinantis.
Neringa ŠVELNIENĖ