Klaipėdos jaunimo teatras (KJT) Telšių rajone birželio 24 dieną pristatys vieną naujausių ir didžiausių darbų iš savo repertuaro – draminį spektaklį „Miškelis“. Spektaklis vyks unikalioje vietoje – Rainių miške, prie Kančios koplyčios, kur iš tiesų ir įvyko spektaklyje atspindimi įvykiai. „Miškelis“ – tai istorija apie 1941-ųjų birželio 24-osios žudynes Rainiuose ir vienos šeimos gyvenimą po jų.
Spektaklio dramaturgas Mindaugas Nastaravičius už pjesę „Miškelis“ šiemet buvo apdovanotas Auksiniu scenos kryžiumi, spektaklio eskizas laimėjo ir Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių konkurse. Tai jau ne pirmas sėkmingas M. Nastaravičiaus ir režisieriaus Valentino Masalskio kūrybinis tandemas teatro scenoje. Pasak V. Masalskio, „Miškelis“ – tai giesmė apie atmintį, prisimenant Rainių aukas ir mėginant atsargiai prisiliesti prie XX a. tragedijų temos.
„Tai istorija iš mūsų visų, mūsų senelių ir tėvų atminties. Istorija, kuri nesibaigė ir mumyse vis dar tęsiasi. „Miškelyje“ mes girdime daugybę balsų, tarp jų klaidžiojame, kol pagaliau išgristame tą vieną, apie kurį gieda visi aplinkui – apie nužudytą ir palaidotą žmogų, sugrįžusį namo“, – sako spektaklio režisierius V. Masalskis.
Spektaklis scenoje suburia kelias dešimtis jaunosios kartos aktorių ir pasakoja tikrus istorinius įvykius, realių žmonių biografijas. Pirmosios sovietų okupacijos paskutinę savaitę – 1941 metų birželio 22–28 dienomis – Lietuvoje nužudyta daugiau kaip 1000 kalinių ir civilių gyventojų. Traukdamiesi iš Lietuvos, Raudonosios armijos kariai kartu su vietiniais kolaborantais rengė masines žudynes. Žiaurumu išsiskyrė įvykiai Telšių kalėjime – birželio 24-osios naktį 76 politiniai kaliniai atvežti į netoli esantį Rainių miškelį, kuriame buvo nužudyti ir paskubomis užkasti.
Sovietų valdžia, norėdama uždangstyti žiaurius įvykius liudijančią vietą, iškirto Rainių miškelį ir nugriovė pradėtą statyti koplyčią. Tačiau vietiniai istorijos nepamiršo – atgavus nepriklausomybę Rainiuose pašventinta nauja Kančios koplyčia, kurios lubas puošia dailininko Antano Kmieliausko freskos. Jose nutapyti Rainių kankiniai.
Ilgą laiką manyta, kad Rainių istorija neturi nė vieno gyvo liudytojo, tačiau vėliau paaiškėjo, kad iš žiaurių žudynių vietos pavyko pabėgti vienam žmogui – Jonui Šapalui. Sovietmečiu bijojęs pasekmių, apie Rainių įvykius ir išsigelbėjimą jis niekam neprasitarė. Tačiau 1988-aisiais, išgirdęs apie specialiąją komisiją Rainių žudynėms tirti, laiške Lietuvos Aukščiausiajai Tarybai jis papasakojo tos nakties aplinkybes.
Dramaturgas M. Nastaravičius pjesę „Miškelis“ pradėjo rašyti atradęs to meto prisiminimų apie kelis kalinius, po Rainių įvykių netikėtai sugrįžusius namo.
„Tokie atvejai buvo aiškinami paprastai: Telšių kalėjimo politinius kalinius nužudžius, o kalėjimą palikus be priežiūros, tuo pat metu kalėję kriminaliniai kaliniai iš kalėjimo nekliudomai išėjo. Skaitydamas prisiminimus ir bandydamas atsekti tuos kelis žmones, kurių Rainių miškelyje nebuvo, tačiau artimieji klaidingai atpažino jų palaikus, suradau dar vieną liudijimą vyro, kuris tvirtino iš miškelio sugebėjęs pabėgti“, – pasakoja M. Nastaravičius.
Spektaklyje „Miškelis“ vaidina KJT, „Taško teatro“ ir „Æmotion“ teatro grupės aktoriai. Kompozitorė Nijolė Sinkevičiūtė, scenografė Paulė Bocullaitė, šviesų dailininkas Justas Bø.
KJT spektaklis „Miškelis“ Rainių miške prie Kančios koplyčios bus rodomas birželio 24 dieną, 19:30 val. Esant nepalankioms oro sąlygoms spektaklis bus perkeltas į Telšių kultūros centrą. Renginys nemokamas, tačiau būtina registracija per bilietai.lt platformą: https://shorturl.at/tvwES