Šiais metais Telšių rajono Janapolės mokykla mini 200 metų sukaktį. Ta proga birželio mėnesį „Telšių ŽINIOS“ kalbins buvusius mokytojus, mokinius, ilgamečius janapoliškius ir spausdins jų prisiminimus. Viską vainikuos liepos mėnesį Janapolėje vyksianti iškilminga šventė.
Šįkart svečiuojamės ilgametės mokytojos Irenos Kumžienės namuose, taip pat kalbiname buvusią mokyklos mokinę Adelę Servienę ir daug metų mokytoja dirbusią Genovaitę Karnuševičienę.
Aurelija SERVIENĖ
Mokykla – pirmoji ir vienintelė darbovietė
Mokytoja I. Kumžienė Janapolės mokyklą mini šilčiausiais žodžiais, gražiai atsiliepia apie savo mokinius: „Mokinių buvo įvairių, tačiau nesutikau nė vieno blogo – visi mano atmintyje išliko labai geri.“
Irena Janapolės mokykloje dirbo nuo 1965-ųjų, tai buvo pirmoji ir vienintelė jos darbovietė. Pedagogė buvo pradinių klasių mokytoja, o darbo pabaigoje jai teko dėstyti tikybą.
„Metai bėgo – veidai keitėsi, buvę mano mokiniai į mokyklą atvedė savo vaikus. Tuometinė mokykla buvo didelė, o joje mokėsi apie 300 vaikų. Janapolės mokyklą baigė ir mano trys sūnūs“, – pasakojo pašnekovė.
Paklausta, kodėl pasirinko mokytojos kelią, Irena tikino, jog sunku atsakyti į šį klausimą: „Nuo mažumės žavėjausi mokytojo profesija. Mokykloje mokėjau labai gerai skaityti, buvau puiki skaitovė.“
Šiandien Janapolės mokyklos nebėra, tačiau jos durys neužvertos. Šiame pastate veikia biblioteka, medicinos punktas, etnomuziejus. Mokytoja apgailestauja prisiminusi dieną, kai buvo nuspręsta uždaryti miestelio mokyklą: „Man buvo gaila pačios Janapolės… Uždarė mokyklą, paštą, kultūrą“. Todėl artėjančio 200 metų jubiliejaus proga mokytoja siunčia tokį palinkėjimą: „Kad Janapolė atgimtų ir vėl atsirastų galinčių mokytis mokykloje, kad neitų viskas į užmarštį.“
Irena– kūrybinga asmenybė
Dažnai savo pirmąją mokytoją I. Kumžienę aplankanti Janapolės bibliotekininkė Dalia Martinkienė apie pedagogę sako: „Mūsų mokytoja buvo griežta, bet visada teisinga. Todėl mokiniai ją gerbė ir mylėjo.“
Dalia kaskart lankydama mokytoją atveža jai knygų, kurių, tikino, vis sunkiau atrasti, mat dauguma jos jau perskaitytos. Už tai mokytoja labai dėkinga savo mokinei: „Buvo laikas, kada aš jai padėdavau raidę pažinti, o dabar ji į mano namus atneša šviesą.“
Šiandien mokytoja, žvelgdama į šiuolaikinius mokinius, tikina, jog jau nebemokėtų dirbti mokykloje: „Mano laikais buvo kitaip… Šiandien mokiniams duota laisvė, duotos teisės, o pareigų neduota. Čia būtų toks mano priekaištas šiuolaikinei mokyklai. Man mokytojas visada buvo šventas žmogus“, – sakė pašnekovė.
Irena – labai kūrybinga asmenybė, ilgą laiką vadovavusi Janapolės „Bočiams“ ir įvairiomis progomis džiuginusi savo sukurtomis eilėmis. Jos eilėraščiai – iš širdies, skirti įvairiems gyvenimo įvykiams aprašyti, dedikuoti įvairioms progoms. Irena net yra parašiusi himną Janapolės bendruomenei.
Atmintyje liko mokykloje išmokti eilėraščiai
Janapolės mokykloje teko mokytis Irenos draugei Adelei Servienei. Paklausta apie ten praleistus metus moteris juokėsi, jog neturi ko papasakoti, mat mokytis ji labai nenorėjo. Labiau mėgo sportuoti, žaidė krepšinį, tinklinį.
„Buvo toks nutikimas, jog eidama į lietuvių egzaminą susitikau turistų grupę, kuri ruošėsi į kelionę, tad daug nesvarsčiusi iškeliavau su ja į Anykščių šilelį“, – prisiminė Adelė. Puikią atmintį išsaugojusi senolė iki šių dienų pamena mokyklos laikais išmoktus eilėraščius.
Du dešimtmečiai
Ilgametė Janapolės mokyklos mokytoja Genovaitė Karnuševičienė čia išdirbo du dešimtmečius ir šią šveitimo įstaigą atsimena tik geruoju. Prieš tai pedagogė dirbo Kuršų mokykloje ir kaskart pravažiuodama Janapolę gėrėjosi čia tarp aukštų medžių stovinčia mokykla, kurioje ji netrukus ir įsidarbino.
Mokytojos atmintyje išlikęs miestelyje stovėjęs Vyskupo namas, į kurį mokiniai ir mokytojai iš mokyklos eidavo į valgyklą pavalgyti. Mokykla buvo sena, pamokos vykdavo antrame aukšte, dažnai pro lubas vanduo bėgdavo į ant stalų pastatytus dubenėlius. Viduje tualeto nebuvo, reikėdavo eiti į lauką. Geriamo vandens taip pat nebuvo, jo parūpindavo valytoja, kuri pastatydavo mokykloje kibirą su vandeniu. Mokykla buvo apšildoma kūrenama krosnimi, klasės įšildavo iki 10 laipsnių, todėl vaikams buvo šalta. Kad mokiniai sušiltų, būdavo organizuojamos mankštelės. Tik vėliau buvo pastatytas mokyklos priestatas.
Abu Genovaitės vaikai – sūnus ir dukra – baigė Janapolės mokyklą. Pati mokytoja kilusi iš Raseinių rajono, mokėsi Kaune. Su drauge gavusios laišką, jog tuometiniame Varnių rajone yra laisvų darbo vietų, kaip mat susiruošė į Žemaitiją. Autobusai tada nevažiavo, todėl dalį kelio įveikė pėsčiomis, tik kartais kas pavežėdavo arkliuku ar kolūkio sunkvežimiu, pieninės mašina – taip nelengvai pasiekė Varnių švietimo skyrių ir gavo darbą.
Šiuo metu mokytoja gyvena pas vaikus Elektrėnuose, o kartais ir Kaune. Janapolėje liko tik prisiminimai ir retai lankoma jų sodyba.