Praėjusią savaitę Lietuvoje lankėsi Švedijos Boksholmo komunos organizacijos „Draugas draugui“ atstovės. Jos neaplenkė ir savo draugų – Židikų kultūros centro darbuotojų kolektyvo.
Židikiškės ir švedės iš Boksholmo komunos susipažino prieš bemaž penkerius metus Plateliuose, Žemaitijos nacionalinio parko tradicinių amatų centre, seminare apie audimą. Šis amatas moteris iš dviejų šalių – Lietuvos ir Švedijos – vienija iki šiol.
Židikuose apsilankė pirmą kartą
Dar 2018 metais Židikų kultūros centre buvo pradėtas kurti ir puoselėti audimo klubas. Organizacija „Draugas draugui“ šiam
klubui yra padovanojusi audimo staklių, įrankių, audinių „skutiniams“ takams austi.
Per tuos penkerius metus, kai centre gyvuoja audimo klubas, židikiškė kultūros centro darbuotoja, audėja Irina Klemenienė, laikinai centro direktoriaus pareigas einanti Vida Abrasonienė ne kartą iš švedžių, gargždiškių, palangiškių, ylakiškių audėjų sėmėsi patirties apie audimo amatą.
Todėl Židikuose viešnių iš Švedijos vizitas buvo lauktas. Šios viešnios čia lankėsi pirmą kartą, o vienas pagrindinių apsilankymo tikslų buvo pamatyti audimo klubą bei tai, kas ir kaip jame nuaudžiama.
Bendrystė tęsiasi ne vienus metus
Prieš penkmetį gavę dovanų – daiktų, reikalingų norint austi, šiandien židikiškiai tęsia jų krašte gyvenusios ir dirbusios labdarės Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos tradicijas: savo žinias ir gebėjimus audimo srityje perteikia žmonėms, susidomėjusiems šiuo amatu.
Moterys dalyvauja įvairiose šventėse ir jose kaip įmanydamos populiarina audimą, norinčiuosius pamoko, kaip tai daroma.
Židikiškės priima lankytojus audimo centre ir suteikia galimybę atsisėsti prie staklių, nusiausti vieną ar kitą dirbinį sau, namams.
„Viešnios labai apsidžiaugė mūsų audiniais ir tuo, kad jų skirta labdara yra įveiklinta ir duoda puikių vaisių atgaivinant seną tradicinį lietuvių amatą – audimą. Susitikimo metu aptarėme tolimesnes gaires, veiklas ir projektus“, –„Santarvei“ sakė V. Abrasonienė.
Susitikimas – lauktas ir reikalingas
Pasak pašnekovės, susitikimas buvo naudingas abiem pusėms: židikiškės liko patenkintos sulaukusios gražių įvertinimų už audimo centro puoselėjimą, veiklą, o viešnios liko patenkintos tuo, kad jų dovanotos staklės ir įrankiai yra aktyviai naudojami, atlieka savo paskirtį.
„Švedai šiuo metu audžia tik audinius tautiniams drabužiams. O mes Židikuose audžiame ir audinius tautiniams drabužiams, ir takus, takelius, rankšluosčius – vadinamuosius abrūsus. Pernai pabandėme austi ir tokius takelius su žolynais – jie nedideli, skirti interjerui, kvepiantys žolynais. Tai mūsų viešnios nustebo, kad ir šitaip galima. Sakė, pabandys ir pas save ką nors panašaus pasidaryti“, – apie gražią ir abiem pusėms naudingą bendrystę kalbėjo pašnekovė.
Drauge tyrinėjo tautinį kostiumą
Švedžių moterų vizitas Lietuvoje nesibaigė vizitu Židikuose. Kitas dvi dienas audėjai ir šiuo amatu besidomintys žmonės iš Raseinių, Kelmės, Mažeikių, Akmenės, Skuodo, Tauragės, Kretingos savivaldybių, Gargždų, Palangos, Vilniaus miestų bei rajonų ir viešnios iš Švedijos dalyvavo seminare „Žemaitijos tautinis kostiumas. Tradicija ir dabartis“.
Seminare Švedijos tautinį kostiumą pristatė Boksholmo komunos ,,Draugas draugui“ atstovės Birgitta ir Kerstin, apie žemaičių tautinio kostiumo įvairovę, audinius, atkūrimą kalbėjo Ramutė Jegnorienė, Zita Paulikienė, Zita Baniulaitytė, Aldona Kuprelytė.
Pynimo brakteliais amatą demonstravo audėja Jadvyga Tamošauskienė ir tautodailininkė, audėja, sertifikuota meistrė Zita Paulikienė. Platelių dvaro sodybos amatų centro audyklą pristatė audėjos Kazė Katkienė ir Galina Švedienė.
Renginio dalyviai lankėsi tradicinius amatus puoselėjančiame Vaivos Jundulaitės-Kosienės ūkyje, Kazio Striaupos tautodailės klėtelėje, susipažino su audimo edukacijomis, tradicine tekstile Telšių kaimo muziejuje, apžiūrėjo atviras saugyklas, tekstilės fondus Šiaulių „Aušros“ muziejuje.
Loreta BUTKUTĖ