Tarp kelių tūkstančių dalyvių, kurie Karinių oro pajėgų aviacijos bazėje Zokniuose bėgimu „Runway Run 23“ paminėjo Lietuvos stojimo į NATO 19-ąsias metines, buvo ir daugiau kaip pusšimtis jaunųjų šaulių iš Mažeikių rajono.
Vyko ir Žemaitijos šaulių rinktinės atstovai
„Runway Run 23“ bėgimas yra unikalus ir vienintelis toks Lietuvoje – bėgama taku, kuriuo paprastai kyla ir leidžiasi Lietuvos karinių oro pajėgų orlaiviai kartu su NATO Baltijos šalių oro policijos misiją vykdančiais sąjungininkų naikintuvais.
Bėgimo distancija – trys kilometrai, atstumą įveikti galima bėgant ar einant, svarbiausia – judėti kartu ir viena kryptimi.
Pirmasis bėgimas lėktuvų kilimo-tūpimo taku buvo surengtas 2013 m. – minint devintąsias Lietuvos įstojimo į Aljansą metines, tada jame dalyvavo tik du šimtai kariškių.
Į šį bėgimą vien iš Mažeikių važiavo daugiau kaip penkiasdešimt jaunųjų šaulių iš Tirkšlių, Gabijos-Sodų, Židikų, Sedos, Kalnėnų šaulių būrių, lydimi Stasio Pauliuko, Stasio Dargio, Gražinos Mitkuvienės ir Rimos Skrodenytės. Dar po tiek pat jaunųjų šaulių Žemaitijos 8-osios šaulių rinktinės suorganizuotais dviem autobusais į Zoknius atvyko iš Telšių ir Plungės.
Pasižymėjo organizuotumu
Gabijos-Sodų šaulių būrio vadovei R. Skrodenytei tai buvo jau trečias bėgimas su jaunaisiais šauliais Zokniuose – pernai ir užpernai dėl pandemijos išvyka į šį renginį nebuvo organizuojama.
„Šiemet organizatoriai bėgimui ypač pasiruošė – kiekvienas dalyvis gavo po atminimo dovanėlę, medalį, Ukrainos ir Lietuvos vėliavėles, buvo pavaišintas bandele, arbata. Renginio metu klausėmės DJ Mamania leidžiamos muzikos, vyko Vido Bareikio koncertas. Labiausiai vaikus sujaudino gausus bėgikų būrys, galimybė įsilieti į šį atmintiną renginį, pabūti su bendraminčiais“, – „Santarvei“ pasakojo būrio vadovė.
Bėgimas truko tik valandą, tačiau vien juo neapsiribota – renginio dalyviai turėjo galimybę susipažinti su Lietuvos Kariuomenės Karinių oro pajėgų naudojamais kariniais orlaiviais, NATO oro policijos misiją vykdančiais Portugalijos ir Rumunijos naikintuvais „F-16“, pamatyti Lietuvos kariuomenės karinę ekspoziciją, ekipuotę, techniką, pabendrauti su kariais.
Jaunieji šauliai išbandė ginkluotę
Penktą kartą šiame bėgime dalyvavęs Tirkšlių ir Kalnėnų šaulių būrio vadas S. Pauliukas taip pat pažymėjo ne tik gerą renginio organizavimą, bet ir jo atmosferą – bėgikus lydėjo geras oras, vien dalyvių būrys nuo starto linijos užpildė apie penkis šimtus metrų bėgimo tako. Takas buvo nuspalvintas tautinėmis spalvomis.
„Svarbu buvo ne varžytis, renginio dalyviai galėjo atstumą arba prabėgti, arba praeiti, tačiau pabūti kartu, pasidžiaugti pavasariu. Kur dar pabūsi tarp kelių tūkstančių karių, moksleivių, šaulių, ugniagesių gelbėtojų, pavienių asmenų, vaikų su paspirtukais? Sutikome kolegų iš Šiaulių, Kupiškio ir kitų šaulių rinktinių“, – pasakojo S. Pauliukas.
Vadovo teigimu, vaikų akys degte degė, kai jie galėjo palaikyti snaiperio šautuvą ar senovinius ginklus, apžiūrėti naują Lietuvos kariuomenės kovinę mašiną „Vilkas“ ir sraigtasparnius, pamatyti naikintuvus, užsidėti ant peties granatsvaidį „Javelin“…
Pagrindinis tikslas – saugumas
Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacija, sutrumpintai NATO, buvo įkurta 1949 m., šią tarptautinę organizaciją sudaro Europos ir Šiaurės Amerikos valstybės, susivienijusios tam, kad politinėmis ir karinėmis priemonėmis užtikrintų visų Aljanso narių laisvę ir saugumą.
Nors NATO buvo kuriamas siekiant apsiginti nuo Sovietų Sąjungos, per daugiau nei 70 gyvavimo metų, kintant saugumo aplinkai ir atsirandant naujoms grėsmėms bei iššūkiams, Aljansas nuolat adaptavosi ir į pasaulinę istoriją įėjo kaip stipriausia ir tvariausia visų laikų gynybinė kolektyvinė organizacija.
NATO sudaro 31 narė. Pagrindinis šios organizacijos tikslas – politinėmis ir karinėmis priemonėmis garantuoti savo narių laisvę ir saugumą. Lietuva, įveikusi ilgą stojimo procesą, prie šios demokratinių šalių draugijos prisijungė 2004 m. – kartu su Bulgarija, Estija, Latvija, Rumunija, Slovakija ir Slovėnija.
R. Skrodenytė ir S. Pauliukas pagrindiniu mūsų šalies tikslu NATO gretose įvardijo saugumą, motyvaciją patiems rūpintis šalies, krašto gynyba, įsitraukti į organizacijos tarptautines misijas ir operacijas, o taip pat tai, kad kitų NATO šalių kariškiai gina mūsų šalies oro erdvę. Tai ypač aktualu pastaraisiais metais, kai Rusijos kariniai veiksmai Sakartvele, Ukrainoje ir kitur verčia galvoti apie kolektyvinę gynybą.
Vidas STANKUS