Artėjant Velykoms Vilniuje, LR Seimo lankytojų centre, atidaryta telšiškės tautodailininkės Jadvygos Mačiūnienės skutinėtų margučių paroda. Eksponuojami net 139 įvairiausiais raštais kruopščiai išmarginti kiaušiniai.
Šiai parodai Jadvyga atsakingai ruošėsi ištisus metus. Vieninteliu įrankiu – peiliuku – išmargino gausybę žąsų, kalakučių, ančių, vištų, putpelių ir net stručių kiaušinių.
Paroda Vilniuje
Parodos atidaryme dalyvavo ir autorę sveikino LR Seimo nariai Valentinas Bukauskas, Andrius Mazuronis, Vytautas Gapšys, Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas, artimieji, draugai ir kt.
J. Mačiūnienę į parodą Vilniuje atlydėjusi Lietuvos tautodailininkų sąjungos Telšių apskrities pirmininkė Sigita Dacienė ypač šiltai atsiliepė apie telšiškės darbus, begalinį kruopštumą, gyrė jos talentus. Pasak Sigitos, tokių kiaušinių skutinėtojų per visą šalį – vos keletas, o Žemaitijoje Jadvyga tokia bene vienintelė.
Biografija
J. Mačiūnienė gimė 1950 m. spalio 6 d. Šiuparių kaime, Klaipėdos rajone, o šiandien gyvena Ryškėnuose, Telšių rajone. 1971 m. baigė Telšių taikomosios dailės technikume meninio metalo apdirbimo specialybę.
Parodose dalyvauja nuo 1971 m. Lietuvos tautodailininkų sąjungos narė nuo 1975 m. 2022 m. Jadvygai suteiktas meno kūrėjo statusas.
Džiugu, jog tautodailininkė kuria ne tik sau – mielai savo kūryba dalijasi ir su kitais. Ji yra surengusi net 10 autorinių tapybos ir margučių parodų. Moteris aktyviai dalyvauja tautodailės parodose, pleneruose, kūrybinėse stovyklose, edukacijose, respublikiniuose, apskrities ir rajono konkursuose.
2010 m. išėjusi į pensiją pradėjo skutinėti margučius. 2020 m. tapo Pasaulio žemaičių tautodailės parodos laureate ir už margučius apdovanota Laureato ženklu.
Respublikiniuose dailės konkursuose „Aukso vainikas“ J. Mačiūnienės darbai dažnai yra įvertinami diplomais už paprotinio meno puoselėjimą, margučių raštų subtilumą.
Jos tapybos darbų ir margučių yra įsigijęs Žemaičių muziejus „Alka“, Akmenės krašto muziejus ir privatūs asmenys Lietuvoje bei užsienyje.
Telšiškės paveikslai yra išsibarstę visame pasaulyje: JAV, Prancūzijoje, Slovakijoje, Anglijoje ir Lietuvoje.
Velykos ištisus metus
J. Mačiūnienės margučiai – ypatingi, skutinėti su didele meile ir atsidavimu. Šiam pomėgiui menininkė skiria daug valandų kone kasdien ištisus metus. Per dieną prie vieno margučio gali prasėdėti net po keletą valandų, ir jai tai visiškai nėra nuobodu, priešingai, pats maloniausias užsiėmimas. Tik kartais, kai per ilgai užsisėdi, pavargsta akys ir rankos. Jadvyga tvirtino, jog būna ir taip, kad kiti, pamatę jos darbus, negali atsistebėti, jog viskas čia atlikta rankomis, o ne kokiu nors lazeriniu būdu.
Jadvyga šmaikštavo, kad jos namuose Velykos tęsiasi ištisus metus. Mat kiaušinių skutinėjimo menas čia niekada nenutrūksta. Sunkiausiai, sakė pašnekovė, šis darbas einasi žiemą, o jau metams persiritus į naujus, dienoms pašviesėjus, pavasariop pabunda kita nuotaika, darbas einasi daug smagiau.
Visi raštai – galvoje
Jadvygos kiaušiniai išmarginti įvairiausiais raštais, visi skirtingi ir vienas už kitą gražesni. Paklausta, iš kur semiasi tiek idėjų, tautodailininkė juokėsi, jog visi raštai yra jos galvoje: „Pasiimi kiaušinį ir pradedi… Ir niekada nežinai, kokia bus pabaiga. Jokių pavyzdžių, jokių pasibraižymų nėra. Viskas galvoje: taškeliai, kvadratėliai, brūkšneliai. Senais laikais, kai margučius skutinėdavau kartu su savo tėvuku, tokių raštų net nebuvo, nežinojome jų. O dabar, kai plačiau pradėjau domėtis, kiek visko sužinojau, kokia gausybė yra baltiškų, žemaitiškų raštų ir pati aplinka kiek jų daug padiktuoja.“
Margučių spalvai išgauti moteris naudoja tik natūralias gamtines medžiagas: svogūnų lukštus, graikinių riešutų kevalus, ąžuolo žievę, ciberžolę, kavą, mėlynąjį kopūstą ir pan.
Jadvyga atviravo, jog skutinėti jai yra vienas malonumas, bet iki to momento reikia dar daug darbų padirbti, t. y. tinkamai paruošti kiaušinį – ištraukti jo turinį, tinkamai nudažyti.
Dažniausiai pašnekovė skutinėja kalakučių, žąsų ir ančių kiaušinius, nes jie daug tvirtesnio lukšto nei vištų.
Personalinės parodos
1999 m. – tapybos darbų paroda Nevarėnuose.
2000 m. – jubiliejinė tapybos darbų paroda Telšių parodų salėje.
2005 m. – tapybos darbų paroda Žemaitės dramos teatro fojė.
2010 m. – tapybos darbų paroda Ryškėnų kultūros centre.
2016 m. – tapybos darbų ir margučių paroda Kuršėnuose.
2016 m. – Velykų margučiai Akmenės krašto muziejuje.
2017 m. – margučių paroda Žemaitės dramos teatro fojė.
2020 m. – autorinių darbų paroda elektroninėje erdvėje.
2021 m. – tapybos darbų paroda Varnių kultūros centre.
2022 m. – margučių, tapybos darbų paroda Telšių kultūros centre.
Plenerai
2007 m. – respublikinis tapytojų pleneras Šventojoje.
2008 m. – „Akvarelininkų išgyvenimai ir vasaros spalvos“ Telšių parodų salėje.
2012 m. – tarptautinis akvarelės pleneras Prancūzijoje „Meno ekspresas. Saint Egreve – Telšiai“.
2013 m. – respublikinis tapytojų pleneras Kernavėje.
2015 m. – respublikinis pleneras-stovykla „Paprotiniai menai Lietuvos etnografiniuose regionuose“ Varėnos rajone.
2021 m. – apskrities tautodailininkų stovykla Plateliuose.
Apdovanojimai ir margučių įvertinimai
2015 m. – pirmoji vieta respublikinėje dailės parodoje „Aukso vainikas“ Kelmėje.
2016 m. – antroji vieta regioninėje dailės parodoje „Aukso vainikas“ Telšiuose.
2017 m. – antroji vieta regioninėje dailės parodoje „Aukso vainikas“ Telšiuose.
2018 m. – antroji vieta regioninėje dailės parodoje „Aukso vainikas“ Telšiuose.
2019 m. – antroji vieta regioninėje dailės parodoje „Aukso vainikas“ Telšiuose.
2020 m. – trečioji vieta regioninėje dailės parodoje „Aukso vainikas“ Telšiuose.
2020 m. – apdovanojimas Laureato ženklu Pasaulio žemaičių dailės parodoje Telšiuose.
2021 m. – trečioji vieta regioninėje dailės parodoje „Aukso vainikas“ Plateliuose.