Atsiminkite patį baisiausią matytą siaubo filmą. Tai va, jis yra niekis palyginti su gruodžio mėnesio sąskaitomis už šildymą… Rašėme, kad baigiantis metams Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija nustatė vos daugiau nei 2 ct mažesnę šilumos kainą. Tačiau minėta Komisija taip pat į kainą rekomendavo įtraukti bemaž 1,2 mln. Lt nepadengtas kuro bei šilumos punktų priežiūros sąnaudas. Taigi, galiausiai šilumos kaina, Telšių rajono savivaldybės tarybai pritarus, mažėtų vos vienu centu – nuo 29,01 ct už kWh (be PVM) iki 28,24 ct už kWh (be PVM). Anot Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Kęstučio Anglicko, reikia džiaugtis tuo, kad tikslas – Telšių mieste šiluma nebrango – pasiektas.
Praėjusią savaitę Telšių rajono savivaldybės tarybos komitetams pateiktas sprendimo projektas dėl šilumos kainos dedamųjų nustatymo UAB „Litesko“ filialui „Telšių šiluma“ pirmiesiems bazinės kainos galiojimo metams. Pasak sprendimą pristačiusio Telšių rajono savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyriaus Statybos poskyrio vyr. specialisto Adomo Bružo, gruodžio mėnesį Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija atmetė UAB „Litesko“ siūlomą šilumos kainą 29,94 ct už kWh bei patvirtino 26,99 ct už kWh (buvo 29,01 ct už kWh). Kaina buvo sumažinta atsižvelgiant į kuro kainos dedamąsias, eksploataciją, amortizaciją bei kt. Tačiau Komisija į ją įtraukė 844,6 tūkst. Lt nepadengtas sąnaudas, susidariusias dėl kuro faktinių bei nustatant šilumos kainas įvertintų kainų skirtumo, ir 554,7 tūkst. Lt nepadengtas šilumos punktų priežiūros sąnaudas.
Telšių rajono savivaldybės tarybai siūloma paskirstyti 24 mėnesių laikotarpiui šilumos kainos dedamųjų galiojimo metu (2009 m. gruodžio 1 d.–2011 m. liepos 31 d.) patirtas, bet nepadengtas sąnaudas, susidariusias dėl faktinių ir į šilumos kainą įskaičiuotų kuro kainų skirtumo (844,6 tūkst. Lt). Tuomet šilumos kaina didėtų 0,67 ct už kWh, o nepadengtos šilumos punktų priežiūros sąnaudos (544,7 tūkst. Lt) šilumą pabrangintų 0,45 ct už kWh. Tačiau šilumos kainą 0,13 ct už kWh sumažintų gautos papildomos šilumos punktų nusidėvėjimo ir normatyvinio pelno pajamos. Galiausiai, Tarybai pritarus siūlomam sprendimo projektui, šiluma Telšių miesto gyventojams pigtų 1,03 ct už kWh. Tokiu atveju, A. Bružo teigimu, vidutiniškai telšiškius pasiektų 15–20 Lt mažesnės sąskaitos už šildymą.
„UAB „Litesko“ Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai pateikė savo skaičiavimus, mes – savo, – „Telšių ŽINIOMS“ pasakojo Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Anglickas. – Šiuo klausimu daug ginčijomės, ir tai, ką Komisija patvirtino, – galutinis variantas. Iš pradžių siūloma šilumos kaina buvo numatyta kur kas didesnė. Džiaugiamės, kad pavyko apriboti šilumos tiekėjo apetitą bei sustabdyti ir netgi truputį sumažinti tendencingai keletą metų didėjusias šilumos, karšto vandens kainas. Aišku, kuro brangimo nesustabdysime, tačiau, sumažinę UAB „Litesko“ siūlomų investicijų intensyvumą, pajutome ženklų rezultatą.“
K. Anglickas tvirtino, kad atliktos investicijos iš karto turi įtakos šilumos kainai: „Pavyzdžiui, didelio skirtumo gyventojai nepajus, jei šilumos tiekėjas pereis nuo vienos kuro rūšies prie kitos. Jį pajus tik pati įmonė.“
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo teigimu, nors Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija ir patvirtino per 2 ct mažesnę šilumos kainą, tačiau taip pat įskaičiavo ir nepadengtas kuro bei šilumos punktų priežiūros sąnaudas. Dėl to gyventojai labai nepajus, kad mažėja šilumos kaina.
„Buvo momentas, kada kuro kaina kilo, o tarifas nemažėjo, – kalbėjo K. Anglickas. – Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija vienu metu buvo paėmusi visos Lietuvos kuro kainų vidurkį. Bet UAB „Litesko“ kurą perka atskirai katilinėms. Be to, negalima lyginti, kiek sunaudoja kuro, tarkime, Vilniaus energija ir kiek UAB „Litesko“ filialas „Telšių šiluma“, nes kuro kaina priklauso nuo to, kiek jo sunaudojama, nuo transportavimo atstumų ir pan. UAB „Litesko“ įrodė, jog negalima vadovautis šalies kuro kainų vidurkiu, kad yra kainų skirtumai ir jie yra nepadengti, todėl turi būti įskaičiuoti į šilumos kainą.“ Telšiams kliuvo nei daug, nei mažai – 844,6 tūkst. Lt skola.
Kitos – nepadengtos šilumos punktų priežiūros – sąnaudos, anot pašnekovo, atsirado, kada, pagal Šilumos įstatymą, buvo negalima į kainą įskaičiuoti šilumos punktų priežiūros. Vėliau tai daryti leista. Tačiau tas laikotarpis, kada į kainą sąnaudos nebuvo įskaičiuotos (2009 m. gruodžio 1 d.–2011 m. gruodžio 31 d.), Telšių šilumos vartotojams atsieis 554,7 tūkst. Lt.
Tačiau iš šilumos kainos išminusuojamos papildomai gautos šilumos punktų nusidėvėjimo normatyvinio pelno pajamos – 160,8 tūkst. Lt. Tai kainą turėtų sumažinti 0,13 ct už kWh.