„Gerbiama redakcija, teko skaityti, kad priešpensinio amžiaus žmonių negalima atleisti iš darbo. Deja, žmonės yra metami į gatvę tiek iš įstaigų, tiek iš įmonių. Prašau parašyti, kokie yra įstatymai dėl pensininkų atleidimo iš darbo.“ Pagarbiai – Stasė.
Į skaitytojos klausimą atsako Telšių r. savivaldybės administracijos Juridinio ir personalo skyriaus vedėjas Edmundas Vaitkevičius:
– Kiek supratau, kreipėsi žmonės, kurie dirba pagal darbo sutartis, tai ir aptarsiu ypatumus tokių darbuotojų, dirbančių būtent pagal darbo sutartis.
Teiginys, kad priešpensinio amžiaus žmonių negalima atleisti iš darbo, nėra teisingas. Tik jie turi tam tikrų garantijų, kurių pagrindines aptarsiu.
Pirma:
Lietuvos Respublikos darbo kodekso (toliau tekste – DK) 129 str. 4 d. nustatyta:
4. Darbo sutartis su darbuotojais, kuriems iki teisės gauti visą senatvės pensiją liko ne daugiau kaip penkeri metai (kolektyvinėje sutartyje gali būti sulygta, kad šis apribojimas taikomas darbuotojams, kuriems iki teisės gauti visą senatvės pensiją liko ne daugiau kaip treji metai), asmenimis iki aštuoniolikos metų, neįgaliaisiais, darbuotojais, auginančiais vaikų iki keturiolikos metų, gali būti nutraukiama tik ypatingais atvejais, jeigu darbuotojo palikimas darbe iš esmės pažeistų darbdavio interesus.
Taigi, kaip matome, kad aukščiau minimos kategorijos darbuotojus galima atleisti iš darbo tik tada, jei jų palikimas iš esmės pažeistų darbdavio interesus.
Jei darbdavys visgi nuspręstų atleisti darbuotoją, kuriam iki teisės gauti visą senatvės pensiją liko ne daugiau kaip penkeri metai (su sąlyga, kad tokio darbuotojo palikimas darbe iš esmės pažeistų darbdavio interesus), toks darbuotojas (kaip ir kiti darbuotojai, nurodyti DK 129 str. 4 d.) apie atleidimą iš darbo, vadovaujantis DK 130 str. 1 d., turi būti įspėtas prieš 4 mėnesius.
DK 130 str. 1 d.
1. Darbdavys turi teisę nutraukti darbo sutartį raštu pasirašytinai įspėjęs darbuotoją prieš du mėnesius (nustačius kolektyvinėje sutartyje – ne vėliau kaip prieš vieną mėnesį). Darbuotojai, nurodyti šio Kodekso 129 straipsnio 4 dalyje, apie atleidimą iš darbo turi būti įspėti ne vėliau kaip prieš keturis mėnesius (nustačius kolektyvinėje sutartyje – ne vėliau kaip prieš du mėnesius).
Antra:
Darbuotojai, kuriems iki senatvės pensijos liko ne daugiau kaip treji metai, turi tam tikrą teisę būti palikti dirbti, kai mažinamas darbuotojų skaičius (DK 135 str.).
DK 135 str. Pirmenybės teisė būti paliktam dirbti, kai mažinamas darbuotojų skaičius:
1. Kai dėl ekonominių ar technologinių priežasčių arba dėl darbovietės struktūrinių pertvarkymų mažinamas darbuotojų skaičius, pirmenybės teisę būti palikti dirbti turi darbuotojai:
1. kurie toje darbovietėje buvo sužaloti arba susirgo profesine liga;
2. kurie vieni augina vaikus (įvaikius) iki šešiolikos metų arba prižiūri kitus šeimos narius, kuriems nustatytas sunkaus ar vidutinio neįgalumo lygis.
3. kurie turi ne mažiau kaip dešimties metų nepertraukiamąjį darbo stažą toje darbovietėje, išskyrus darbuotojus, įgijusius teisę į visą senatvės pensiją arba ją gaunančius;
4. kuriems iki senatvės pensijos liko ne daugiau kaip treji metai;
5. kuriems tokia teisė nustatyta kolektyvinėje sutartyje;
6. kurie yra išrinkti į darbuotojų atstovaujamuosius organus (Kodekso 19 straipsnis).
2. Šio straipsnio 1 dalies 2, 3, 4 ir 5 punktuose nustatyta pirmenybė likti darbe taikoma tik tiems darbuotojams, kurių kvalifikacija nėra žemesnė už kitų tos pačios specialybės darbuotojų, dirbančių toje įmonėje, įstaigoje, organizacijoje, kvalifikaciją.
Trečia:
Dar vienas ypatumas nurodytas DK 127 str. 2 d., kai darbo sutartis nutraukiama darbuotojo pareiškimu:
2. Darbuotojas turi teisę nutraukti neterminuotą, taip pat ir terminuotą darbo sutartį iki jos termino pabaigos, apie tai įspėjęs darbdavį ne vėliau kaip prieš tris darbo dienas nuo prašymo padavimo dienos, jei reikalavimas nutraukti darbo sutartį pagrįstas darbuotojo liga ar neįgalumu, trukdančiu tinkamai atlikti darbą, arba kitomis svarbiomis priežastimis, nustatytomis kolektyvinėje sutartyje, arba jei darbdavys nevykdo įsipareigojimų pagal darbo sutartį, pažeidžia įstatymus ar kolektyvinę sutartį. Darbuotojas turi teisę nutraukti neterminuotą darbo sutartį, apie tai įspėjęs darbdavį ne vėliau kaip prieš tris darbo dienas, jeigu jis įgijo teisę į visą senatvės pensiją dirbdamas toje įmonėje, įstaigoje, organizacijoje. Darbo sutartis tokiais atvejais turi būti nutraukiama nuo darbuotojo prašyme nurodytos dienos.
Pagal DK 127 str. 2 d., atleistam darbuotojui išmokama jo dviejų mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka, jeigu įstatymai ar kolektyvinės sutartys nenustato kitaip (DK 140 str. 2 d.).
Ketvirta:
Pensinio amžiaus darbuotojai atleidžiami bendra tvarka. Pats faktas, kad darbuotojas sulaukia pensinio amžiaus, nėra pagrindas atleisti darbuotoją iš darbo.