Temperatūros matavimas yra vienas iš pagrindinių elektroninių sistemų uždavinių – su juo susiduriame ir labai paprastus, ir sudėtingus procesus valdančiose sistemose.
Temperatūros jutiklių galima rasti beveik kiekviename elektroniniame įrenginyje – nuo paprasčiausių mikroprocesorinių sistemų iki didelių sistemų, kontroliuojančių sudėtingus, svarbius procesus. Jie ypač svarbūs pramonėje, pavyzdžiui, maisto ir gėrimų, chemijos, naftos, kasybos ir automobilių pramonės srityse. Dėl plataus taikymo sričių spektro reikia naudoti įvairių tipų jutiklius, priklausomai nuo taikymo srities poreikių – variklio temperatūrai stebėti naudojamos kitokios sistemos nei, pavyzdžiui, oro kondicionavimo valdymo sistemoje.
Temperatūros jutiklių tipai
Temperatūros jutikliai skirstomi į keletą tipų. Šį skirstymą lemia jų konstrukcija ir veikimo principas. Pagrindiniai tipai yra varžinis jutiklis, dar vadinamas varžos jutikliu, ir termoelektrinis jutiklis arba termopora. Temperatūros jutiklius ir jų panaudojimo galimybes galima rasti pardavėjo internetinėje svetainėje.
Varžos jutikliai
Rezistyvinis temperatūros jutiklis naudoja medžiagos – tam tikrų fizikinių savybių turinčio metalo – varžą (rezistyvumą). Iš jo pagaminto rezistoriaus varža taip pat kinta kintant temperatūrai. Taip atsitinka dėl padidėjusios atomų branduolių virpesių amplitudės. Todėl padidėja laisvųjų elektronų ir jonų susidūrimų tikimybė.
Varžos jutiklis turi būti pagamintas iš metalo, turinčio aukštą lydymosi temperatūrą, didelį varžos pokyčio koeficientą ir didelę varžą, taip pat atsparaus korozijai, patvaraus ir pasižyminčio fizikinių savybių pastovumu.
Termoelektriniai jutikliai
Antroji jutiklių grupė yra vadinamieji termoporiniai modeliai. Šiuo metu tai labai populiarūs temperatūros jutikliai. Termoporos veikimo principas pagrįstas dviejų tarpusavyje sujungtų puslaidininkių, kurie skirtingai reaguoja į aplinkos temperatūros pokyčius, skirtingomis savybėmis. Dėl to jų sandūroje susidaro elektromagnetinė jėga (vadinamasis Seebecko reiškinys).
Funkcija ir paskirtis
Jų funkcija yra ne tik matuoti, bet ir sukelti atitinkamą reakciją, kuri palaikytų tam tikras pageidaujamas aplinkos sąlygas. Pavyzdžiui, varžos jutiklis yra atsakingas už krosnies ar centrinio šildymo sistemos temperatūros palaikymą.
Naudojant tokį komponentą, perkaitimo ir įrenginio sugadinimo rizika sumažinama iki minimumo. Temperatūros matavimo jutikliai yra skirtingos konstrukcijos ir paskirties. Jie lemia jų naudojimą konkrečiomis technologinėmis sąlygomis arba buitiniuose prietaisuose ir įrenginiuose. Vienas svarbiausių parametrų yra darbinės temperatūros diapazonas. Tai gali būti, pavyzdžiui, nuo -50 laipsnių C iki +400 laipsnių C, taip pat nuo -196 laipsnių C iki 850 laipsnių C.