Antradienį Telšių rajono verslininkė Stefanija Kaseliauskienė žiniasklaidos atstovus sukvietė į jau antrą spaudos konferenciją. Paaiškėjus naujiems faktams, moteris bandė įminti Telšių rajono savivaldybės Bendruomenės sveikatos tarybos atliktą Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos priemonių įgyvendinimo projektų finansavimo atranką. Jau rašėme, kad minėtos verslininkės projektą Bendruomenės sveikatos taryba, neįvardijusi konkrečių priežasčių, atmetė kaip netinkamą. Tačiau patvirtino ne vieną projektą, kuris siejamas su Telšių rajono savivaldybės tarybos valdančiųjų daugumai priklausančiais Tarybos nariais.
„Bendruomenės sveikatos taryba, atrinkdama projektus, turi vadovautis 2010 m. Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus patvirtintu Visuomenės sveikatos programų, finansuojamų Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis, atrankos, finansavimo ir kontrolės tvarkos aprašu, – spaudos konferencijoje kalbėjo S. Kaseliauskienei atstovaujantis Alvydas Jokšas. – Šiame apraše numatyta, jog Bendruomenės sveikatos taryba programos paraiškų, jeigu jos pateiktos ne pagal reikalavimus, nevertina.“ Tačiau, anot A. Jokšo, buvo ne tik kad vertintos paraiškos, bet ir patvirtinti projektai tokių paraiškų, kurios toli gražu neatitiko aprašo reikalavimų.
Pateikiamose paraiškose turi būti nurodoma: paraišką teikiančios institucijos pavadinimas ar fizinio asmens vardas, pavardė; institucijos, kuri bus atsakinga už projekto įgyvendinimą, pavadinimas ir adresas; asmuo informacijai, projekto vadovas (projekto rengėjas), pareigos, darbo telefonai, faksas; projekto pavadinimas; projekto tikslai; projekto uždaviniai; projekto įgyvendinimo terminai; projekto sąmatinė vertė.
„Daugelyje paraiškų, kurias Bendruomenės sveikatos taryba patvirtino, nenurodomi uždaviniai, kai kur nėra įstaigos vadovo. Aš nekalbu apie VšĮ „Azzara“ paraišką, kurioje nepateikiamas net lėšų poreikis. Pati komisija nusprendė, kiek skirti. O skyrė 3 300 Lt, – tvirtino A. Jokšas. – Pastarasis projektas išvis kelia daug abejonių, nes viešoji įstaiga registruota Vilniuje, o programos pinigai gali būti skirti tik Telšių rajono gyventojams.“
S. Kaseliauskienei atstovaujantis teisininkas teigė, kad Bendruomenės sveikatos tarybos posėdžio, kuriame buvo atrenkami projektai, protokole nėra nurodyta, kaip kiekvienas minėtos tarybos narys atskirai įvertino projektus balais (to reikalauja aprašas), nepateiktos rekomendacijos, nematyti, kas balsavo, o kas susilaikė ir t. t.: „Padalinta daugiau nei 100 tūkst. Lt mokesčių mokėtojų pinigų, o tame popierėlyje (Bendruomenės sveikatos tarybos posėdžio protokolas, – red.) nieko nesimato. Jis išvis neatitinka 2010 m. patvirtinto Visuomenės sveikatos programų, finansuojamų Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis, atrankos, finansavimo ir kontrolės tvarkos aprašo.“
Anot A. Jokšo, žiūrint į patvirtintų ir atmestų projektų sąrašus, pradeda atsiverti akys. „Atmesti buvo projektai įstaigų, kurios nėra pavaldžios Savivaldybės valdantiesiems, o patvirtinti tų, kurios vienaip ar kitaip yra lojalios valdžiai, – dėstė teisininkas. – Pavyzdžiui, patvirtinti projektai: VšĮ Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro (vadovas Antanas Gudauskas), UAB Žemaitijos psichikos sveikatos centro (direktorius Stasys Naujokas, o jo žmona – projektų atranką vykdžiusios Bendruomenės sveikatos tarybos narė Stefa Naujokienė), Telšių moterų bendrijos „Akvalina“ (siejama taip pat su S. Naujokiene), VšĮ „Soneima“ (direktorius Artūras Zakarauskas, kurio žmona – taip pat Bendruomenės sveikatos tarybos narė Laima Jurytė-Zakarauskienė), VšĮ „ATC Džiugo kalnas“ (vadovas – valdančiajai daugumai priklausantis Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Remigijus Juška) ir t. t. “
A. Jokšas tikino, kad visą surinktą informaciją jis ketina perduoti Specialiųjų tyrimų tarnybai ir žada kreiptis į Korupcijos prevencijos komisiją.
Po spaudos konferencijos pasibeldėme į Bendruomenės sveikatos tarybos pirmininko, Telšių rajono savivaldybės gydytojo Juozo Vengalio kabineto duris ir klausėme, kokiais kriterijais vadovaujantis buvo atrinkti minėti projektai. Pasak J. Vengalio, atrinkdami projektus, Bendruomenės sveikatos tarybos nariai daugiausia triūsia namuose. Šiems asmenims išsiunčiama informacija, pagal kurią jie atrenka projektus, pasiūlo finansuojamos sumos dydį bei parašo savo rekomendaciją ar pastabas. Visiems tarybos nariams apsisprendus – renkamasi į posėdį, kuriame, atsižvelgiant į kiekvieno jų siūlymus, galutinai atrenkami tinkami projektai. „Pirmajame etape mes atmetame tuos projektus, kurie visiškai neatitinka kriterijų – pavyzdžiui, sporto varžybų rėmimą ir pan., – kalbėjo J. Vengalis. – Antrajame etape Bendruomenės sveikatos taryba atmeta tuos projektus, kurių prašomos sumos yra ženkliai per didelės arba norima pinigų kelionėms, ekskursijoms ir t. t. Galiausiai paskutiniame etape likusiems projektams kiekvienas narys pasiūlo, jo nuomone, reikalingą pinigų sumą. Tada išvedamas visų narių pasiūlytų sumų vidurkis. Jis ir pateikiamas Telšių rajono savivaldybės tarybai, kuri patvirtina arba ne.“
Tačiau paklaustas, kodėl Bendruomenės sveikatos tarybos posėdžio protokole nematyti narių vertinimo balais, kaip to reikalauja aprašas, J. Vengalis suglumo. Esą balai surašomi posėdžio metu atskirame popieriaus lape ir nėra protokoluojami. Paprašytas, jog parodytų šiuos popieriaus lapus, Savivaldybės gydytojas atsakė, jog jų neišsaugo.
Ilgai kuitęsis dokumentų krūvose ir kompiuteryje, J. Vengalis taip pat nerado atrinktų ir tarybos patvirtintų projektų sąmatų. Taigi, skiriami mokesčių mokėtojų pinigai, tačiau kam – neaišku. Apie kokią projektų kontrolę gali būti kalba, kada net nėra dokumentų, patvirtinančių, jog skirti pinigai bus išleisti būtent projekte numatytiems uždaviniams įgyvendinti. Anot Savivaldybės gydytojo, ar skirtos lėšos buvo tinkamai panaudotos, paaiškės metų gale, kada projektus įgyvendinančios įstaigos atsiųs ataskaitas ir išlaidas pagrindžiančius dokumentus.
J. Vengalis negalėjo pateikti įrodymų, jog Bendruomenės sveikatos tarybos narės S. Naujokienė ir L. Jurytė-Zakarauskienė nebalsavo už jų sutuoktinių įstaigų pateiktus projektus. Gydytojas tvirtino, jog sveikas protas neleidžia manyti, kad narės galėjo proteguoti privačių ir viešų interesų kelią perbėgusius projektus, bei žodžiu patikino, jog abi narės nuo jas liečiančių projektų vertinimo nusišalino.
Tiesa, Telšių rajono savivaldybės tarybai tvirtinant sprendimo projektą, pagal kurį buvo skirtos lėšos Visuomenės sveikatos programoms, abi Tarybos narės – S. Naujokienė ir L. Jurytė-Zakarauskienė – nebalsavo. Šiuo klausimu ne juokais įrūgo tik Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Remigijus Juška. Jis, pakėlęs ranką už sprendimo projektą ir taip paskirdamas lėšas savo projektui, galimai pažeidė viešuosius ir privačius interesus. Tačiau apie tai – kitame laikraščio numeryje.