Žemaitijos kolegijos Telšių fakulteto studentės pagal „Erasmus“ mainų programą keturis mėnesius studijavo Turkijos Karadenizo technikos universitete. Iš svečios šalies merginos parsivežė didelį žinių bagažą, būdamos svetur, praplėtė akiratį, susirado draugų iš įvairių pasaulio kampelių ir puikiai praleido laiką.
Žavi Žemaitijos kolegijos Telšių fakulteto trijulė – Dailės ir technologijų pedagogiką studijuojančios Ieva Altaravičiūtė, Irma Rimvydaitė ir Alina Burinskaitė – iki šiol gyvena kelionių įspūdžiais. Jų tiek daug, kad vargiai sutalpintum į keletą laikraščio puslapių!
Lietuvaitėms vertėjavo studentai
Pirmiausia atvykusias į Turkiją ir apsigyvenusias bendrabutyje merginas nustebino studentų kontrolė: jaunuoliai atidžiai stebimi ir apie jų vėlavimus, nederamą elgesį pranešama tėvams.
Nemenku dėmesiu buvo apgaubtos ir pačios lietuvaitės: joms talkino ne tik dėstytojai, bet ir kiti studentai. Dauguma dėstytojų nekalbėjo angliškai arba mokėjo vos kelis žodžius, tad merginoms turkų kalba dėstomas paskaitas versdavo suolo draugai.
Karadenizo universitete, be Irmos, Ievos ir Alinos, pagal „Erasmus“ programą studijavo dar keletas lietuvaičių, atvykusių iš Žemaitijos kolegijos Rietavo fakulteto, Vilniaus aukštosios mokyklos.
Nustebino eismas keliuose
Keturis mėnesius svetur mokslus krimtusios Irma, Ieva ir Alina pasakojo, jog Turkijoje žmonės labai atsipalaidavę. „Jiems laikas tarsi neegzistuoja. Laukiame sutartu laiku, o ateina po dviejų valandų“, – prisiminė merginos.
Per paskaitas lietuvės taip pat jautėsi nevaržomos. Dėstytojai skirdavo užduotį, po kelių valandų grįždavo apžiūrėti molbertų, pasakydavo pastabas.
Studentes Turkijoje nustebino vairavimo kultūra. Anot merginų, vairuotojai nesilaiko net elementarių Kelių eismo taisyklių, važiuoja kaip nori. Į taksi automobilius susėda ir po septynis keleivius. Nepaisant to, lietuvaitės pastebėjo, kad vairuotojai gerbia vieni kitus kelyje ir avarijos ne tokios dažnos kaip Lietuvoje.
Irmą, Ievą ir Aliną nustebino nepagarba silpnosios lyties atstovėms: teko regėti moterį, nešančią triskart už save didesnius nešulius ir greta jos su grėbliu rankose žingsniuojantį vyrą.
Turkai savo tikėjimo nebruko
Žemaitijos kolegijos studenčių atmintyje Turkija liko kontrastų šalimi: skurdas susimaišęs su prabanga, greta kelio augančios daržovės…
Per keturis studijų Turkijoje mėnesius merginos susipažino su turkų religinio tikėjimo ypatumais. Kartą žvarbiu oru į paltus susisupusioms Ievai, Irmai ir Alinai lankantis mečetėje, turkai plovėsi kojas. Maldai daug dėmesio skiriantys užsieniečiai nepiršo lietuvėms savo tikėjimo.
Studentės pastebėjo, kad turkai labai nori ištrūkti iš savo šalies, išvykti studijuoti svetur. Štai viena Karadenizo universitete sutikta turkė pagal mainų programą atvyksta į Klaipėdos universitetą.
Kelionė į užsienį merginoms suteikė puikią galimybę pažinti Turkijos šalies kultūrą, susirasti draugų, įgyti vertingų žinių, tad studentės sakė nedvejodamos užsienin vyktų kad ir šiandien.
Žemaitijos kolegijos Telšių fakulteto prodekanės Jurgitos Venclovienės teigimu, studentams suteikiama galimybė studijuoti, o dėstytojams – vesti paskaitas svetur naudinga visai įstaigos bendruomenei: svečių šalių patirtis prisideda prie spartaus Žemaitijos kolegijos modernėjimo.