Praeities tyrimų instituto darbuotojai, Telšių centre atlikdami detaliuosius archeologinius tyrimus, aptiko tiltelį. Manoma, kad tai XVIII amžiaus palikimas. Aptikta ir kitų radinių, įrodančių, kad Turgaus aikštės centre galėjo būti upelio atšaka ar šaltiniuota vieta.
Monika GIRDVAINĖ
Vykstant Telšių Turgaus aikštės rekonstravimo darbams, Praeities tyrimų instituto darbuotojai miesto centre ir toliau ieško vertingų radinių. Praėjusią savaitę Turgaus aikštės gatvėje, viduryje tarp Iždinės ir Sinagogos gatvių, archeologo ir jo asistentų komanda aptiko netikėtą radinį – rąstų tiltelį, preliminariai datuojamą XVIII amžiumi. Medinis tiltelis atkastas apie 1,5 metro gylyje nuo dabartinio paviršiaus.
„Tiltelio tokioje vietoje tikrai nesitikėjome rasti. Tai naujas puslapis Telšių istorijoje. Yra žinoma, kad Telšės upelis buvo kiek žemiau, prie miesto laikrodžio, tačiau panašu, kad čia galėjo būti maža upės atšaka ar tiesiog šaltiniuota vieta. Dar architektai, užsiimantys tokiais tyrimais, pasakys savo galutinį žodį apie radinį“, – „Telšių ŽINIOMS“ sakė archeologas Jurgis Sadauskas.
Specialistas pažymėjo, kad tyrinėjamoje vietoje vyrauja molingas gruntas, o ties tiltelio vieta yra duobė su suplautomis smėlio sąnašomis. Prielaidą, kad Turgaus aikštės dalyje galėjo būti upelio atšaka arba vandens telkinys, taip pat patvirtina netoli tiltelio rastas žvejybinis kabliukas ir tinklo svarelis.
Praeities tyrimų instituto darbuotojų manymu, pagal matomą konstrukciją tiltelis buvo tokio ilgio, koks ir atkastas – išilgai per visą dabartinę Turgaus aikštės gatvę. Jo ilgis – apie 10 metrų, plotis – 2 metrai.
Archeologas, paklaustas, kokia ateitis laukia tiltelio, teigė, kad jis greičiausiai bus iškastas ir sunaikintas.
„Gatvės sankasai medis nėra tinkamas. Didelė tikimybė, kad medis, gavęs oro, po kurio laiko subliūkš ir toje gatvės vietoje atsiras duobė. Kiek teko kalbėti, remonto darbus atliekantys „Tiltos“ atstovai nenorėtų jo palikti gatvėje, o tiltą kokiu nors būdu eksponuoti būtų labai brangu“, – svarstė J. Sadauskas.
Tyrinėtojai informavo apie kitus įdomesnius radinius Turgaus aikštės ir Iždinės gatvės sankryžoje.
Rasta lietuviškos valiutos – lito moneta, nukaldinta 1925 m., žiedas iš vario lydinio, preliminariai datuojamas XVII–XVIII amžiais, gintarinė papuošalo dalis bei daugelis kitų smulkesnių radinių.
Atlikus tyrimus, radiniai bus eksponuojami Žemaičių muziejuje „Alka“.
Paveldosaugos ekspertas, architektas Algirdas Žebrauskas – apie radinį Telšių senamiestyje: „Išties Turgaus aikštės viduryje, gerokai aukščiau istorinio Telšės upelio vandens paviršiaus, rasti tiltą – didelė staigmena. Nė vienas šiandien žinomas (pirmieji siekia XVIII a. pab.) Telšių žemėlapis upelio vagos Turgaus aikštėje nerodo. 1908 m. Telšių miesto dalies žemėlapis – pirmasis, kuriame matome pažymėtus Telšės upelio fragmentus ir du medinius tiltus Kęstučio ir Birutės bei Birutės ir Respublikos gatvių sankirtose, žemiausioje Telšių senamiesčio dalyje. 1834 m. Telšių miesto žemėlapyje pirmą kartą matome pažymėtą Telšės upelio mieste vagą ir jo ištakas – užpelkėjusią, durpingą, šaltiniuotą teritoriją tarp Gėlių, S. Daukanto ir Laisvės gatvių (ties „Moki-veži“ parduotuve). Tai, kad beveik visas Turgaus aikštės ankstyvasis posluoksnis tankiai išklotas žabais, rodo (nepaisant kylančio Turgaus aikštės reljefo) teritoriją buvus gana šlapią ir šaltiniuotą. Tad žabų posluoksnis atliko tikslinę aikštės paviršiaus drenažo funkciją.
Aikštės viduryje atrastas medinis tiltas, prie tilto aptikti archeologiniai radiniai leidžia daryti prielaidą, kad aikštę kirto Telšės upelio atšaka arba kitas upelis, ištekantis iš tos pačios pelkėtos vietos kaip ir Telšės upelis. Matyt, jo būta vandeningo, nes upelio vagai uždengti buvo pastatytas archeologų atrastas stambių rąstų tiltas. Upelis tekėjo per Turgaus aikštę, dabartinę Pakalnės gatvę iki jungties su Telšės upeliu, kurio ištaką į Masčio ežerą pavyko atidengti dar 2012 m.
Kitą savaitę kaip atestuotas paveldosaugos ekspertas susitiksiu su vykdomo projekto architektais ir aptarsime, kaip ir kokiomis medžiagomis galėtume gatvės dangoje įprasminti šį unikalų miestui archeologinį radinį. Vienas pasiūlymų – specialiai paruoštos medinės užvažiuojamos dangos (tilto plote) įrengimas asfalto dangoje. Toks sprendinys būtų išties unikalus ir išskirtinis, Lietuvoje taikytas pirmą kartą.“