Šiemet teatras Telšiuose mini jubiliejinius – 115-uosius – gyvavimo metus. Ta proga šiame sezone žiūrovų laukia ypatinga programa, kupina įvairių žanrų renginių, spektaklių, premjerų!
Pasak Žemaitės dramos teatro direktoriaus Deivido Rajunčiaus, sezonas pamažu įsisiūbuoja, jau parodyta keletas spektaklių ir judama link tradicinių festivalių, kuriuose telšiškiai ir miesto svečiai bus lepinami premjeromis, baletu, profesionalių ir mėgėjų teatrų pasirodymais.
Aurelija SERVIENĖ
Geras startas
Žemaitės dramos teatras šį sezoną pradėjo rugsėjo 11 dieną partnerių iš Lenkijos atvežtu spektakliu „Kriaučius Motiejus“. Kadangi teatras yra fondo „Telšiai su Ukraina“ socialinis partneris, spektaklio metu surinktos lėšos buvo paaukotos ukrainiečių šeimoms, gyvenančioms Telšiuose. Nors D. Rajunčius apgailestauja, kad žiūrovų į šį vaidinimą susirinko nedaug, tačiau džiugina tai, kad kitas parodytas spektaklis „Dialogai“ sutraukė per 100 žmonių.
„Kaip rugsėjo pradžiai tai geras startas!“ – teigė direktorius.
Rugsėjo 21 dieną naujame sezone startavo ir telšiškiai – miestelėnams buvo parodytas Žemaitės dramos teatro repertuarinis spektaklis „Velniškas pasiūlymas“ (rež. Badri Tserediani).
Į Švediją
Džiugu pranešti, jog rugsėjo 22 dieną režisierius Donatas Žilinskas, administratorė Aistė Korkadinovaitė-Šiaudkulienė, garso režisierius Mindaugas Drimba, šviesų dailininkas Sergėj Simonenko ir keturi teatro aktoriai išvyko į tarptautinį festivalį Švedijoje, kur pristatė spektaklį „Vaižgantas“.
Kadangi teatras priklauso Mėgėjų teatro sąjungai, tad ji šiais metais rekomendavo Telšius reprezentuoti Lietuvą ir užmegzti tarptautinius bendradarbiavimo ryšius. Tai, D. Rajunčiaus teigimu, geri pamatai ateities perspektyvoms: „Man, kaip vadovui, yra labai džiugu, kad žmonės, ilgus metus atidavę teatrui ir dirbantys jame savanoriškais pagrindais, savo talentą atiduoda būtent Telšių kultūrai. Ši kelionė viltingai nuteikia į gražų sezoną, ateities planus ir perspektyvas.“
Taip pat direktorius labai džiaugėsi, jog Telšių rajono savivaldybė skyrė lėšų ir šiais metais į gastroles Prancūzijoje suteikė galimybę išvykti režisierei Laimutei Pocevičienei ir jos studijos „Savi“ aktoriams. Šios kelionės metu režisierei išvydus Antuano de Sent Egziuperi vardu pavadintą oro uostą kilo viena idėja, bet apie tai truputį vėliau…
Kūrybinius planus dėlioja ir kitas Žemaitės dramos teatro režisierius Badri Tserediani. Jis jau pradėjo naujo spektaklio pagal D. Čerčilio kūrinį „Dekoratorius“ kūrimo procesą.
Spektaklyje vaidins trys nauji jauni profesionalūs aktoriai.
„TEATradimai 2022“
Žemaitės dramos teatras rugsėjo mėnesio paskutiniosiomis dienomis kviečia į III tarptautinį teatrų festivalį „TEATRadimai 2022“, kurio sumanytojas ir iniciatorius – režisierius D. Žilinskas. Festivalis truks 10 dienų, bus parodyta 13 spektaklių, kuriuos pristatys 12 teatrų. Jo šūkis: „Kviečiame atrasti teatrą, o jį atradus ieškoti naujų teatro formų“.
Festivalis „TEATRadimai“ Telšiuose organizuojamas nuo 2018 metų. Jis skirtas suaugusiesiems ir užgimė kaip atsvara režisierės L. Pocevičienės organizuojamam jaunimo festivaliui „Teatras – tautos sparnai“.
Festivalis prasidės mėgėjų teatrų spektakliais. Paskui pasirodys profesionalūs teatrai: Klaipėdos pilies teatras, Valstybinis Šiaulių dramos teatras, Klaipėdos jaunimo teatras, Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatras.
Šiais metais festivalyje atsiranda tarptautiškumo kryptis. Matysime svečių iš Latvijos spektaklių. Atvyks gruzinų delegacija (16 žmonių), kurių pasirodymas vainikuos festivalį. „Svečių iš Mestijos spektaklyje mažai teksto, viskas paremta muzika ir judesiu“, – sakė direktorius.
Premjera!
Labai svarbu paminėti, jog festivalio „TEATRadimai“ metu – rugsėjo 30 dieną – režisierius D. Žilinskas pristatys premjerą K. Harding „Dvi seserys“.
Kaip sakė D. Žilinskas, šio spektaklio atsiradimas labai netikėtas, nes šįkart ne režisierius aktoriams pasiūlė pjesę, o atvirkščiai. Ją atnešė ilgametė aktorė Julija Kneitienė, šiais metais švenčianti gražią jubiliejinę sukaktį.
„Spektaklyje „Dvi seserys“ vaidina dvi aktorės – J. Kneitienė ir Rasa Stanevičiūtė. Įdomus faktas, jog pjesė buvo parašyta anglų kalba, o į lietuvių kalbą ją išvertė Julijos dukra. Ir jei dar toliau keliautume – Lietuvoje toks spektaklis nėra pastatytas. Ir šiaip pjesės autorė labai įdomi asmenybė. Anglijoje suvaidinusi keliuose žinomuose filmuose, kaip dramaturgė ji nėra populiari ir savo asmenybę labai slepia“, – pasakojo D. Žilinskas.
Spektaklis „Dvi seserys“ bus minimalistinis, vaidins tik du aktoriai, todėl visas dėmesys aktoriniam meistriškumui. Kodėl verta ateiti į šitą spektaklį? Režisierius atsako: „Kaip būtų, jei jūsų namuose atsirastų tai, ko visiškai nesitikite, nes mes kiekvienas turime įvairių baimių…“
Į Telšius atvyks baletas
Tik pasibaigus „TEATRadimų“ festivaliui po savaitės iškart startuos II profesionalaus šokio festivalis „ŠOKAS Telšiai 2022“, kurio sumanytoja – choreografė Ina Levickienė.
Festivalio idėją pristato jo iniciatorė: „Tai jauniausias mūsų teatro festivalis. Norėjome atvežti baletą į Telšius, o projekto idėja – „Nuo romantizmo iki šių dienų“, tad žiūrovai galės pamatyti baletą nuo tikros klasikos iki modernizmo.“
Festivalis prasidės spalio 19 dieną ir tęsis iki lapkričio 6 dienos. Jo repertuaras gana platus, skirtas vaikams, jaunimui, šeimoms ir suaugusiesiems.
Choreografė džiaugiasi, jog festivalio metu jos studiją lankantys šokėjai turės galimybę dalyvauti šokių dirbtuvėse. Beje, pirmosios dirbtuvės jau įvyko, jas vedė balerina Kristina Tarasevičiūtė, su kuria šokėjai dar susitiks. „Turime vieną idėją – pristatyti mūsų studijos vaikų choreografinį spektaklį-miniatiūrą, kurią galbūt jau galėsime parodyti festivalio metu. O ateityje šį spektaklį galėtume įtraukti į teatro repertuarą“, – pasakojo Ina.
I. Levickienė ragina dalyvauti festivalio renginiuose ir pasinaudoti puikia proga išvysti Baltijos baleto teatro baletą „Vaivos juosta“. O spalio 28 dieną mylintys šokį telšiškiai kviečiami registruotis ir dalyvauti šiuolaikinio šokio dirbtuvėse visuomenei.
Apie ribotas galimybes
Pasak D. Rajunčiaus, nors teatras ir gyvena šventinėmis nuotaikomis, tačiau juos kamuoja ir keletas skaudulių: „Reikia pripažinti, jog esame regionas ir norėdami čia pasikviesti didžiuosius Lietuvos teatrus mes turime turėti didžiulį biudžetą, kad galėtume parodyti jų spektaklius. Gal kartais kitiems ir sunku suprasti, kodėl vienas ar kitas renginys nevyksta mūsų mieste, bet tai yra dėl to, kad mūsų techninės galimybės visada ribotos ir mes negalime žiūrovams pasiūlyti naujausių geriausių ir gražiausių pasirodymų. Tad labai viltingai žiūrime į Telšių kultūros centro atidarymą, gal ten bus galima tai padaryti.“
Kitas, anot direktoriaus, opus dalykas: „Jei strategija yra tokia, kad iki 2030 m. Žemaitės dramos teatras turi tapti profesionalus, reikėtų jau galvoti apie biudžetą ir planuotis. Vieno profesionalaus kūrinio atvežimas ir parodymas rajono gyventojams kainuoja kelis tūkstančius. Tad jei mes norime būti nors kiek konkurencingi Lietuvos kultūros rinkoje, visi turi suvokti, kad biudžetas yra traukiamas ne iš kepurės ir nesugalvojamas tikslais pasipinigauti – tai diktuoja mūsų rinka. Ir mes, derindamiesi prie jos, sakome, kad mums reikia tokių ir tokių finansų“, – tvirtino direktorius.
Sezonas baigsis anksčiau
D. Rajunčius teigė, kad šis Žemaitės dramos teatro sezonas turėtų užsibaigti truputėlį anksčiau – Telšių rajono savivaldybė skyrė lėšų scenos mechanizmams atnaujinti.
„Lėšos jau pradėtos naudoti. Paskelbti viešieji pirkimai. Visa reikalinga įranga turėtų būti nupirkta iki šių metų pabaigos. Ir tada jau gegužės–birželio mėnesiais turėtume uždaryti didžiąją salę dviejų ar trijų mėnesių laikotarpiui, kai bus montuojama nauja įranga“, – kalbėjo D. Rajunčius.