Telšių miesto pašonėje, Gadūnavo seniūnijoje, labai gražioje gamtos apsuptoje vietoje stovi šimtmečius skaičiuojantis Siraičių dvaras – didingos istorijos liudininkas.
Aurelija SERVIENĖ
Istorija
Siraičių dvaras iki 1871 m. priklausė grafams Opulskiams. Motiejus Opulskis Siraičius testamentu užrašė savo sūnui Jurgiui Opulskiui. Jurgio sesuo Gertrūda ištekėjo už netoliese gyvenusio (prie Luokės) Kentralių dvarininkaičio Pranciškaus Andrijausko. 1829 m. Kentraliuose jiems gimė sūnus Engelbertas Leopoldas. Jurgis Opulskis Siraičius užrašė sūnėnui Engelbertui Andrijauskui. 1868 m. Engelberto Leopoldo ir Malvinos Andrijauskų šeimoje gimė sūnus Leopoldas Petras Andrijauskas, būsimasis dailininkas ir paskutinysis Siraičių dvarininkas. Studijavo dailę Peterburge, Miunchene, gyveno Paryžiuje, Varšuvoje, o nuo 1907 m. Kentraliuose, dažnai išvykdamas į tėvo namą Palangoje, kur daug tapė. 1910 m. mirus tėvui Leopoldas Petras Andrijauskas persikėlė į tėvo paveldėtą dvarą – Siraičius, kur gyveno iki mirties – 1947 m. Palaidotas Telšių kapinėse (Gėlių g.) šalia tėvų. Leopoldo Andrijausko tapytų peizažų, portretų yra Žemaičių muziejuje „Alka“.
Siraičių dvaro gyventojai
Siraičių dvaras šiandien stovi padalytas į dešimt butų. Vieni jų kol kas tušti, o kituose gyvena šešios šeimos. Dvaro aplinka išpuoselėta, žydi gėlynai, tvarkingai nupjauta veja, soduose noksta obuoliai, dūzgia bitelės.
„Telšių ŽINIAS“ maloniai pasitiko dvaro gyventojai ir palydėjo pas ilgametę namo gyventoją Sigitą Fokiną. Moteris su malonumu pasakojo apie gyvenimą dvare: „1960 m. čia su tėvais atsikėlėme iš Degaičių. Buvome didelė šeima – šeši vaikai. Mūsų butas nedidelis, vos du kambarėliai, bet visi sutilpome. Vėliau teko išvykti iš gimtųjų namų, bet prieš 45 metus, jau su savo vaikais, sugrįžau į dvarą. Taip ir gyvenu iki šių dienų. Nesu vyriausia šio namo gyventoja. Dvare gyvena senyva močiutė, bet jos sveikatėlė prasta.“
S. Fokina per gyvenimą dirbo ūkyje, parduotuvėje, virėja „Germanto“ restorane.
Pasak moters, Siraičių dvaras jau senas, reikia remonto. Kadangi pastatas įtrauktas į paveldą, visko paprastai čia neatliksi. Štai dvare nėra laukutinių durų, norint jas įstatyti reikia rengti projektus, kviestis specialistus, o viskas labai brangiai kainuoja – deja, paramos jokios. Remonto reikia ir stogui, kaminą būtina iki žiemos susitvarkyti…
Ilgametė dvaro gyventoja kalbėjo, jog senais laikais dvaro teritorija buvusi gana apleista, o šiandien džiugu matyti, kaip visi kaimynai susitelkę puošia savo aplinką.
„Gyvenimas dvare šiandien neliūdnas, visi draugiškai sutariame, gražiai tvarkomės. Mano sveikatėlė jau nekokia, mažai ką tepadedu. Turiu savo šiltnamį, kelis avilius, žemės plotelį“, – sakė Sigita.
Vaikštinėjančius po dvaro teritoriją sutinkame ir buvusius dvaro gyventojus Stasį ir Galiną, kurie ilgėdamiesi čia praleistų dienų dažnai atvažiuoja. Turi nediduką sodelį, kuriame auga kelis dešimtmečius skaičiuojantis graikinis riešutas, noksta persikai, putino uogos, obuoliai.