Antradienį įvyko visuotinis daugiabučio namo Respublikos g. 20, Telšiuose, bendrijos susirinkimas. Jo metu namo gyventojai pažėrė įtarimų ilgamečiui bendrijos pirmininkui, Telšių rajono savivaldybės tarybos nariui Kajatonui Šliogeriui, esą jis galimomis finansinėmis aferomis įklampino juos į tūkstantines skolas.
Skola – tarsi perkūnas iš giedro dangaus
Prieš keletą mėnesių, atlikus bendrijoje reviziją, 68 butų namo gyventojai sužinojo, kad jie yra skolingi per 7 000 Lt. Nuogąstavimus dar labiau sustiprino žinia, kad juos vienas skolos išieškotojas yra perdavęs antstoliams, o kitas tai darys netrukus. Skolos velkasi jau beveik dešimtmetį, todėl bendrijos nariai sunerimo, kaip tai galėjo nutikti, nes jie iki šiol mokėję visus mokesčius, atsiskaitę už paimtą paskolą iš banko. Naujiena apie tūkstantines skolas gyventojus užklupo kaip perkūnas iš giedro dangaus.
Namo bendrijos veiklą visus tuos metus vairavo jos pirmininkas, Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Kajatonas Šliogeris, todėl visos per visuotinį susirinkimą paleistos ietys buvo nukreiptos į jį.
Perduoti antstoliams
Respublikos g. 20 namo bendrijos visuotiniam susirinkimui pirmininkavęs Vaclovas Gudauskis teigė, kad, jam pasidomėjus, kiek bendrija yra skolinga bei iš kur tos skolos susidarė, kilo įtarimų, jog su bendrijos finansais galimai nešvarius žaidimus ištisus metus žaidė jos pirmininkas K. Šliogeris. „Antstoliams perduota išieškoti bendrijos skolą (3 063,5 Lt bei sumokėti 653,74 Lt antstoliams vykdymo išlaidas) SĮ Telšių butų ūkiui. Taip pat bendrija skolinga 3 643,43 Lt UAB „Telšių vandenys“, kuri grasina mus irgi perduoti antstoliams. Pastaroji įmonė siuntė net 4 raginamuosius raštus, tiesa, namo gyventojai bendrijos kasai už jos paslaugas pinigus sumokėjo, tačiau jie kažkokiu stebuklingu būdu UAB „Telšių vandenys“ nepasiekė“, – kalbėjo susirinkimo pirmininkas. V. Gudauskis informavo, jog bendrija taip pat dar yra skolinga ir bankui už 2000 metais pasiimtą paskolą 9 daugiabučio namo butų langams keisti, laiptinės langams sandarinti, dažyti bei durims keisti.
Dešimt metų besivelkančios skolos
Bendrija 2000 metais pasiėmė beveik 44 tūkst. Lt dydžio paskolą 9 butų (tarp jų ir Tarybos nario K. Šliogerio) langams keisti, laiptinės langams sandarinti, dažyti bei durims pakeisti.
Viena iš namo gyventojų, atlikusi reviziją prieš kelis mėnesius bendrijoje, tvirtino, kad visos bendrijos skolos susidarė dėl šios pasiimtos iš banko paskolos, kuriai tikėtasi gauti 30 proc. prisidėjimą iš valstybės. Tačiau, atlikus darbus, žadėtų pinigų iš valstybės nesulaukta, dėl to bendrijos balanse bemaž dešimtmetį vilkosi 13 tūkst. Lt skola. Tiesa, nors skola ir vilkosi, 9 butų savininkams, kuriems keisti langai, namo bendrijos buhalterė ir pirmininkas K. Šliogeris išdavė savo parašais patvirtintas pažymas, kad jie už langus atsiskaitę.
Kita skola, kurią bando iš bendrijos išieškoti antstoliai, – tai 3 637,01 Lt skola SĮ Telšių butų ūkiui. Ši skola dar velkasi iš tų laikų, kada namas turėjo savo katilinę, kurią aptarnavo Savivaldybės įmonė. Vėliau dėl prasto šilumos tiekimo bendrija nutarė atsisakyti butų ūkio paslaugų ir prisijungė prie centralizuoto šildymo. Tačiau, atsijungus nuo minėtos įmonės, ne visi gyventojai iki šiol sumokėjo turimas skolas, todėl šiandien bendrijos slenksčius pradėjo minti antstoliai.
Skolas kamšė kitomis skolomis
Susirinkimo metu paaiškėjo, kad visus šiuos metus susidariusios skolos buvo dengiamos kitoms reikmėms skirtais pinigais: namo gyventojams pervedus pinigus už vienus komunalinius patarnavimus – juos už paskolą pasiimdavo bankas, pervedus už kitus komunalinius patarnavimus – jie nukeliaudavo negautiems įsiskolinimams (ankstesnių komunalinių patarnavimų) dengti. Liaudiškai tariant, trumpa antklode buvo stengiamasi užkloti ir galvą, ir kojas.
K. Šliogeris kaimynus tikino, kad jis per visus 10 metų nėra paėmęs nė vieno lito grynais pinigais. „Visi pinigai ėjo per buhalterę, balansai buvo, dokumentai sutvarkyti, – visuotinio susirinkimo metu dėstė Tarybos nario mundurą nešiojantis bendrijos pirmininkas, – visi atsiskaitymai vykdyti per banką.“ Pasak K. Šliogerio, skola SĮ Telšių butų ūkiui susidarė dėl penkių ar šešių namo gyventojų, kurie neatsiskaitė už gautas paslaugas su Savivaldybės įmone. Tačiau paprašytas įvardinti skolingų gyventojų pavardes, bendrijos pirmininkas atsisakė tai padaryti, esą tai būsią nekorektiška jų atžvilgiu.
Kalbėdamas apie paimtą 9 butų paskolą, tarp jų ir savo, langams keisti, daugiabučio namo laiptinėms dažyti, langams sandarinti bei naujoms durims, K. Šliogeris prisipažino tikėjęsis gauti 30 proc. prisidėjimą iš valstybės: „Tuomet tai buvo realu, tačiau, matyt, kažko nepadarėme: neatsakėme į kokį laišką ar nepateikėme informacijos – šiandien negaliu atsiminti. Tai buvo paprasčiausias aplaidumas.“
Prieš bemaž dešimtmetį paimtą paskolą bei vykdytus remonto darbus administravo viena Klaipėdos viešoji įstaiga. Bendrijos narių paklaustas, ar kreipėsi į ją su užklausimu dėl negauto 30 proc. prisidėjimo iš valstybės, K. Šliogeris atsakė teigiamai, tačiau tai atliko tik visai neseniai: „Aš taip pat tik po revizijos sužinojau, kad tų 13 tūkst. Lt prisidėjimo iš valstybės negavome.“ Pastarasis sakinys tarp bendrijos narių sukėlė audrą: ar K. Šliogeris bando apsimesti nieko nežinojęs, o jei ne – kaip galėjo tokios sumos praslysti pro bendrijos pirmininko akis?
Tarp rėmėjų – koalicijos partneriai
Nors K. Šliogeris teigė apie negautus iš valstybės 13 tūkst. Lt nieko nežinojęs, tačiau paklaustas, kaip žada spręsti susiklosčiusią situaciją, atsakė: „Paskola bankui jau yra beveik išmokėta – liko vos 400 Lt. Šiandien ir aš įnešiau 310 Lt. Taip pat įnešė pinigus ir dalis kitų skolingų namo gyventojų. Taip pat prisidėjo rėmėjai.“ Keisčiausia, kad tarp rėmėjų bendrijos skoloms dengti K. Šliogeris įvardijo ir statybomis besiverčiančią UAB „Dovirma“, kuri šiam reikalui skyrė 500 Lt. Minėtos įmonės vadovas – Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Donatas Kaubrys, priklausantis tai pačiai valdančiajai mūsų rajono koalicijai taryboje kaip ir K. Šliogeris. Peršasi prielaida, kad koalicijos partneriai vienas kitą remia daugeliu klausimu, pavyzdžiui, dėl papildomų lėšų skyrimo statybos darbams ir pan.
Dėl dešimtmetį besivelkančios skolos SĮ Telšių butų ūkiui K. Šliogeris teigė raginsiąs atsiskaityti skolingus namo gyventojus. Esą jeigu artimiausiu laiku neatsiskaitysią – įvardins jų pavardes ir ieškos pinigų per teismą.
Bandys taisyti padėtį
„Bendrijos veiklos įstatai – pasenę. Pagal galiojančius įstatymus, visus namo reikalus visuotiniame bendrijos susirinkime turi spręsti išrinkta valdyba, – kalbėjo V. Gudauskis. – Šiandien valdybos nėra, jos jau daugelį metų nebuvo. Pirmininkas sprendė visus klausimus, nors, pagal visus teisės aktus, kad tai galėtų daryti – turėjo gauti iš bendrijos valdybos įgaliojimus. Taip pat kiekvienam bendrijos nariui pirmininkas turėjo teikti informaciją, tačiau jos, kaip matome, visus dešimt metų nebuvo. Rengiami bendrijos susirinkimai gatvėje ar prie laiptinės durų labiau panašėja į mitingus. Per tokius susirinkimus informacijos gauti praktiškai neįmanoma – ir tai labai patogu norint išvengti nepageidautinų klausimų. O jei tokie ir kildavo – K. Šliogeris mokėdavo juos, tiesiogine ta žodžio prasme, užglostyti.“ Anot V. Gudauskio, visi šie išvardinti veiksniai ir turėjo įtakos šioms problemoms kilti, nes per dideles galias savinosi vienas žmogus.
Esą yra tik du sprendimo būdai: arba naikinti bendriją, arba bandyti ją atgaivinti. Tiesa, K. Šliogeris dar susirinkimo pradžioje įteikė savo atsistatydinimo iš bendrijos pirmininko pareigų prašymą, tačiau jo taip greitai gyventojai nepanoro paleisti. Išrinkus bendrijos valdybą, nuspręsta jai pavesti išsiaiškinti finansinę situaciją bei įsiskolinimus ir per atitinkamą terminą patenkinti K. Šliogerio prašymą.