
Praėjusią savaitę Telšių apylinkės teisme lankėsi teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska ir viceministrė Jurga Greičienė. Vizito metu išgirsti Telšių apylinkės teismo pirmininkės Daivos Maneikienės ir Seimo narės Laimos Nagienės lūkesčiai apylinkės teismo statusą priskirti nebe Telšiams, o Mažeikiams.
Mažeikių atstovės dėsto argumentus ir, rodos, yra nusiteikusios pakovoti dėl apylinkės teismo statuso, o Telšių valdžios atstovai kol kas tik stebi situaciją.
Buvusi Telšių apskrities valstybinė mokesčių inspekcija prieš kurį laiką tapo tik Klaipėdos padaliniu, iš buvusios Telšių teritorinės darbo biržos šiuo metu mūsų mieste yra tik Užimtumo tarnybos Šiaulių klientų aptarnavimo departamento skyrius, Telšių „Sodra“ liko tik klientų aptarnavimo skyriumi. Ar po teismų reformos vėl liksime „ant ledo“?
Monika GIRDVAINĖ
Išdėstė argumentus
Vasario 3-iąją Teisingumo ministerijos vadovės atvyko susipažinti su Telšių apylinkės teismo ir jam priklausančių Akmenės, Mažeikių bei Telšių teismo rūmų veikla. E. Dobrovolska ir J. Greičienė susitiko su Telšių apylinkės teismo vadovybe, bendravo su apylinkės teismui priklausančių trejų rūmų darbuotojais, aptarė šių dienų aktualijas ir problemas. Viešnioms taip pat pateikti Telšių apylinkės teismo praėjusių metų veiklos statistikos duomenys, pristatyta ir kartu apžiūrėta teismo rūmų pastatų būklė.
Ministrei besilankant Akmenės, Mažeikių bei Telšių teismo rūmuose organizuoti susitikimai su minėtų savivaldybių valdžios atstovais.
Susitikimo Mažeikių teismo rūmuose metu Telšių apylinkės teismo pirmininkė D. Maneikienė iškėlė idėją, kad vykdant teismų reformą apylinkės teismo statusas būtų priskirtas Mažeikiams. Teismo pirmininkės teigimu, Mažeikių rūmai turi didžiausią, geriausiai pritaikytą teismo veiklai reikalingą infrastruktūrą, atnaujintą pastatą. Teismo Mažeikių rūmuose dirba didžiausias teisėjų skaičius, atitinkamai yra didžiausias bendras darbuotojų skaičius. Išnagrinėtų bylų skaičius tarp trijų apylinkės teismo rūmų taip pat yra didžiausias Mažeikių rajone. Daugiausiai dėl šių priežasčių būtent Mažeikių, o ne Telšių rūmuose yra įsikūrusi apylinkės teismo vadovybė.
D. Maneikienės manymu, kalbant apie apylinkės teismo centrą labai svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad Mažeikiai geografiniu atžvilgiu vienodai nutolę tiek nuo Naujosios Akmenės, tiek nuo Telšių miesto, o tai labai svarbu sprendžiant bylų judėjimą tarp rūmų.
„Telšių apylinkės teisme susidariusi paradoksali situacija, kad Telšių apylinkės teismo centriniai rūmai su registruota buveine „de jure“ yra Telšių rūmuose, o „de facto“ Mažeikių rūmuose. Tokia situacija ne tik klaidina visuomenę, bet ir įneša sumaišties vykdant teismo administravimą.
Kiek realu, kad minimo apylinkės teismo statusas gali būti perduotas Mažeikiams, nedrįsčiau prognozuoti – tai priklausys nuo atitinkamų institucijų sprendimų. O lūkesčiai iš tiesų yra konkretūs ir žemiški: išvengti tos paradoksalios situacijos, kai Telšių apylinkės teismo centriniai rūmai su registruota buveine „de jure“ yra Telšių rūmuose, o „de facto“ Mažeikių rūmuose. Tokia situacija neprisideda prie sklandaus regiono teismų funkcionavimo, klaidina žmones, nėra patogi ir atitinkamas funkcijas vykdantiems teismo darbuotojams“, – savo poziciją „Telšių ŽINIOMS“ dėstė teismo pirmininkė D. Maneikienė.
Apylinkės teismo statusas Telšiams – per klaidą?
Idėją apylinkės teismo statusą suteikti Mažeikiams palaikė ir Seimo narė L. Nagienė. Socialinio tinklo „Facebook“ savo paskyroje politikė rašė:
„Jau ne kartą Mažeikiai ir čia esančios valstybinės įstaigos buvo atsidūrusios keblioje situacijoje sprendžiant jų išlikimą dėl vienos mūsų apskričiai ypatingos aplinkybės – mūsų miestas nors ir yra didžiausias mūsų apskrityje, tačiau apskrities centras yra kur kas mažesnis – Telšių miestas. Žinoma, neneigiu šio miesto istorinės reikšmės ir fakto, kad Telšiai iš tiesų yra istorinė Žemaitijos sostinė. Tačiau priimant sprendimus, susijusius su valstybės įstaigų tinklo efektyvinimu, tai sukelia praktinių, dažnai net kuriozinių keblumų.
Dėl administracinio šalies paskirstymo, kuris mūsų apskrityje buvo susietas tik su istorine Telšių miesto praeitimi, jau teko ilgai ir intensyviai praeityje derėtis dėl „Sodros“ Mažeikių skyriaus išsaugojimo. O visai neseniai didelių pastangų prireikė derybose su Sveikatos apsaugos ministerijos vadovybe dėl Mažeikių ligoninės likimo ir jos regioninio statuso išlaikymo.
2018 metais pradėtoje teismų reformoje vėlgi buvo padaryta analogiška klaida, kai buvo sujungti Mažeikių, Telšių ir Akmenės teismai į vieną – Telšių apylinkės – teismą. Šiuo metu toliau planuojama vykdyti teismų sistemos efektyvinimą. Siekdama, kad šio proceso metu būtų ištaisyta minėta struktūrinė klaida, kviečiau teisingumo ministrę Eveliną Dobrovolską atvykti į Telšių apylinkės teismą. <…> Tikėtina, kad šiandieninis vizitas ir suteikta ministrei informacija apie Telšių apylinkės teismą ir jo veiklą padės priimti teisingus sprendimus.“
L. Nagienės įsitikinimu, anksčiau teismo pirmininkės išdėstytos priežastys yra gana svarios, kad vykdant teismų reformą būtų svarstoma galimybė apylinkės teismo statusą priskirti būtent Mažeikiams. Seimo narė pranešė artimiausiu laiku Telšių apskrities administracinio padalijimo ypatumus planuojanti aptarti susitikusi su vidaus reikalų ministre Agne Bilotaite.
Telšių politikai stebi situaciją
Šiuo metu Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato veikla eksperimentiniam laikotarpiui organizuojama kartu su Šiaulių apskrities vyriausiuoju policijos komisariatu.
Buvusi Telšių apskrities valstybinė mokesčių inspekcija prieš kurį laiką tapo tik Klaipėdos padaliniu, iš buvusios Telšių teritorinės darbo biržos šiuo metu mūsų mieste yra tik Užimtumo tarnybos Šiaulių klientų aptarnavimo departamento skyrius, Telšių „Sodra“ liko tik klientų aptarnavimo skyriumi. Ar po teismų reformos vėl liksime „ant ledo“? Ar toks pat likimas laukia ir Telšių apylinkės teismo?
Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas „Telšių ŽINIOMS“ komentavo, kad teisingumo ministrės vizito Telšiuose metu su juo planai apie Telšių apylinkės teismo juridinio statuso keitimą esą nebuvo aptarti.
„Tokia informacija man nebuvo pristatyta. Kalbant apskritai, dėl galimos ar planuojamos teismų reformos bendrauju su LR Seimo nariu Valentinu Bukausku, tačiau, nesant konkrečių pasiūlymų ar LR Seime svarstomų teisės aktų projektų, jokie veiksmai šiuo metu dar nėra atliekami. Situacija stebima, jai pasikeitus – bus vertinama ir priimami reikalingi sprendimai iš Savivaldybės pusės“, – sakė rajono meras.
Seimo narys Valentinas Bukauskas pažymėjo, kad konkurencija tarp Telšių ir Mažeikių vyksta nuolat. Tai, anot politiko, liečia ne tik teismų sistemą, bet ir „Sodrą“, Užimtumo tarnybą, ligoninę bei kitas institucijas. V. Bukausko nuomone, apylinkės teismo statusas, be abejonės, turi likti Telšiuose, kaip yra šiuo metu ir buvo nuo pat pradžių.
O ar imtasi kokių veiksmų, kad būtų išsaugotas šis statusas? Toks klausimas kyla girdint, kaip uoliai Mažeikių interesus gina jų atstovė Seime L. Nagienė.
„Įstatymo pataisos, kurioms po pateikimo pritarta, dėl teismų optimizavimo yra atėjusios iš LR prezidentūros, o šiuo metu laukiama Vyriausybės išvados. Situaciją nuolat stebiu ir dalijuosi informacija su Telšių rajono savivaldybės meru Kęstučiu Gusarovu. Esu įsitikinęs, kad kokybę teismų sistemoje pasiekia čia dirbantys žmonės, o ne didesnės rūmų patalpos. Todėl ir toliau turime būti susitelkę, dalytis informacija ir prireikus imtis atitinkamų veiksmų apylinkės teismo statusui Telšiuose išlaikyti“, – taip į klausimą atsakė Seimo narys.
Sprendimas kol kas neaiškus
Kokie pokyčiai po reorganizacijos laukia teismų sistemos ir konkrečiai Telšių apylinkės teismo, Teisingumo ministerijos atstovė teigė kol kas neturinti informacijos.
Ministrės patarėja Rasa Laurinavičiūtė-Vaisbrodė pranešė, kad tik praėjusią savaitę Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės potvarkiu sudaryta darbo grupė siūlymams pateikti ir galimoms teismų veiklos efektyvinimo bei teismų darbo krūvio sureguliavimo priemonėms įvertinti. Į šią darbo grupę įtraukti įvairių institucijų, veikiančių su teismų veikla susijusiose srityse, teismų bendruomenės atstovai. Anot Teisingumo ministerijos atstovės, vienas iš pagrindinių darbo grupei keliamų tikslų – pateikti siūlymus, kurie padėtų priimti Vyriausybės sprendimą dėl apylinkių teismų tolesnio reorganizavimo ir teisėjų specializacijos didinimo. Pasiūlymus dėl efektyvesnės teismų veiklos sąlygų sudarymo Vyriausybei darbo grupė turės pateikti iki šių metų gegužės 1-osios.
„Darbo grupė dar tik pradeda savo veiklą. Manome, kad gali būti svarstomi įvairūs klausimai ir alternatyvos, susijusios su teismų veiklos efektyvinimu.
Šiuo metu pagal įstatymą Telšių apylinkės teismo buveinė yra Telšių rūmuose. Įvertinus teismų darbo krūvio rodiklius matyti, kad būtent Telšių rūmuose darbo krūvio rodiklis yra didesnis nei kituose Telšių apylinkės teismo rūmuose, vis dėlto Mažeikių rūmuose yra didesnis teisėjų etatų skaičius. Manytina, kad, vertinant klausimą dėl konkretaus teismo buveinės keitimo, tikslinga įvertinti teismo rūmų geografinį išsidėstymą, atstumus tarp teismo rūmų, bylų srautus, darbo krūvį, žmogiškuosius išteklius, teismo infrastruktūrą, kitas aktualias aplinkybes. Taigi konkrečių sprendimų šiuo metu dar nėra. Manome, kad po konkrečių pasiūlymų pateikimo ir jų aptarimo bus galima aiškiau spręsti apie galimus pokyčius teismų sistemoje“, – komentavo R. Laurinavičiūtė-Vaisbrodė.
Ir bus dar blogiau,nes aplenke ir Mazeikiai,ir P lunge turim but dekingi savo valdziai,kuri nei viena neleido steigti darbo vietas,neleido atidaryt naujų įmonių…nei pati ieskojo,o ateinancius isprase…NERA DARBŲ-NEBUS IR ZMONIŲ…Čia ne Kanarų salos,kad gyvent is turistų…reikia tokios valdzios,kaip N.AKmenej.. AMEN.