Jau ne vienerius metus pasaulyje ir Lietuvoje sausio mėnesį skiriamas ypatingas dėmesys gimdos kaklelio vėžio žinomumui ir prevencijai. Pasak Regioninės Telšių ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjo, gydytojo akušerio-ginekologo Tomo Lūžos, gimdos kaklelio vėžys ankstyvojoje stadijoje gali neturėti jokių simptomų, tad norint užkirsti kelią šiai ligai būtina reguliariai tikrintis ir taikyti kitas prevencijos priemones.
„Sausį, gimdos kaklelio profilaktikos ir žinomumo mėnesį, jaučiamas aktyvesnis moterų rūpinimasis savo sveikata, tačiau norisi akcentuoti, kad tikrintis privalu ne tik sausio mėnesį, pamačius informacinius pranešimus ar išgirdus raginimus, bet ištisus metus. Būtina dalyvauti patikros programose, nuolat tikrintis pajutus neaiškius simptomus, konsultuotis su specialistais ir laikytis jų rekomendacijų“, – pabrėžė T. Lūža.
Monika GIRDVAINĖ
Ankstyvoje stadijoje simptomai nebylūs
Regioninės Telšių ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjo T. Lūžos teigimu, specifinių simptomų, pranešančių apie gimdos kaklelio vėžio ankstyvas stadijas, nėra. Pastebima, kad šios rūšies vėžys vystosi gana lėtai, o tada, kai moterys pajunta kokius nors neįprastus simptomus, kurių anksčiau nebuvo, didelė tikimybė, kad liga jau gali būti pažengusi.
„Dauguma moterų, kurioms nustatomi pažengę pokyčiai, pripažįsta seniai besilankiusios pas gydytoją ginekologą. Į apžiūrą jos atvyksta tik tada, kai užklumpa tam tikri negalavimai: kraujuojama iš gimdos, turima šlapinimosi, tuštinimosi sutrikimų, pasireiškia dažni pilvo skausmai. Būna, kad patikrinus pacientes nustatomos liūdnos išvados, kai dalyvauti prevencijos programose jau per vėlu. Manoma, kad jei moterys nuolat tirtųsi, tokių pažengusių ligos stadijų būtų daug mažiau – anksti nustačius ikivėžinius pakitimus, jie dažniausiai išgydomi su minimaliomis pasekmėmis reprodukcinei sistemai“, – dėstė T. Lūža.
Kasmet pasaulyje diagnozuojama apie 500 000 naujų gimdos kaklelio vėžio atvejų. Lietuvoje per metus apie 450 moterų suserga ir 250 miršta nuo gimdos kaklelio vėžio.
Vedėjo tvirtinimu, praėjusiais metais Regioninės Telšių ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriuje teko konsultuoti penkias pacientes, sergančias pažengusiu gimdos kaklelio vėžiu.
„Būtų idealu, kad net tų penkių atvejų nebūtų. Tokia yra mūsų siekiamybė“, – pabrėžė skyriaus vedėjas.
Atnaujinta prevencijos programa
Nagrinėjant sergamumo gimdos kaklelio vėžiu statistiką Europos Sąjungos šalyse, Lietuva pagal sergamumo ir mirštamumo nuo šios ligos rodiklius yra skalės viršuje. Anot mediko, tokia statistika verčia sunerimti, kad žmonėms vis dar trūksta informacijos, būtina kalbėti apie svarbiausias prevencijos priemones.
Akušeris-ginekologas informavo, kad nuo šių metų sausio Lietuvoje startavo atnaujinta gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos programa.
35–59 m. (imtinai) amžiaus moterims atliekamas aukštos rizikos žmogaus papilomos viruso (ŽPV) tyrimas skystoje terpėje. Nemokamas tyrimas priklauso kartą per penkerius metus.
Moterims nuo 25 iki 34 m. (imtinai) nemokamas gimdos kaklelio citologinis tyrimas atliekamas kartą per trejus metus. Tyrimo metu paimamas gimdos kaklelio citologinis tepinėlis ir suteikiama rezultatų įvertinimo paslauga.
„Tie programoje nurodyti treji ar penkeri metai neturėtų būti atskaitos riba, kad anksčiau negalima nueiti pas specialistą. Tai yra žinutė, kad bent nurodytu laikotarpiu moterys atvyktų pasitikrinti. Geriau pasitikrinti dažniau. Jei gydytojui kils kokių įtarimų, jis ir pats rekomenduos tai padaryti. Žinoma, jeigu moterį vargina nenormalus kraujavimas iš makšties, kraujavimas po lytinių santykių, stebimi išskyrų pokyčiai, tuomet pasikonsultuoti su gydytojais būtina nedelsiant“, – akcentavo medikas.
Profilaktinius tyrimus dėl gimdos kaklelio vėžio moterims atlieka šeimos gydytojas arba šeimos medicinos paslaugas teikiančios komandos narys (gydytojas akušeris-ginekologas ar akušeris). Svarbu paminėti, kad pagal patikros programą tyrimai yra kompensuojami iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų, jei tiriamasi toje gydymo įstaigoje, kurioje pacientė yra registruota (pirminės sveikatos priežiūros centre, klinikoje ar pan.). Tiriantis kitoje gydymo įstaigoje už tyrimą reikia susimokėti.
Skiepai – patikima prevencijos priemonė
„Gimdos kaklelio vėžys daugiau kaip 90 procentų atvejų yra išvengiama liga, nes pagrindinis veiksnys, sukeliantis piktybinius pokyčius gimdos kaklelyje, yra aukštos rizikos žmogaus papilomos virusas, nuo kurio galime ir turime apsisaugoti. Vertinant šiuo metu esamas tendencijas, pripažįstama, kad šios ligos dažnį gali sumažinti organizuotas patikros programų vykdymas, laiku atliktas teisingas gydymas ir moters stebėjimas po jo, taip pat vakcinacija nuo žmogaus papilomos viruso“, – kalbėjo T. Lūža.
Nustatyta, kad daugeliu atvejų gimdos kaklelio vėžį sukelia žmogaus papilomos virusas, besidauginantis odos bei gleivinių ląstelėse tiek pas užsikrėtusias moteris, tiek pas vyrus. Žmogaus papilomos virusas sukelia infekciją, tai yra – lėtinę ligą, kuri paveikia viršutinius kvėpavimo takus, lytinių organų gleivines, gali sukelti ikivėžines ar vėžines ligas. Nustatyta, kad apie 90 proc. ligos atvejų per porą metų praeina savaime. Kitais atvejais ŽPV pasilieka organizme ir gali sukelti lėtinį uždegimą ir kitas sveikatos problemas.
Lietuvoje nuo 2016 metų visos sulaukusios vienuolikos metų mergaitės nuo žmogaus papilomos viruso skiepijamos nemokamai.
T. Lūžos teigimu, jaunoms mergaitėms vakcina nuo žmogaus papilomos viruso gali padėti išvengti ikivėžinių gimdos kaklelio pokyčių ir gimdos kaklelio vėžio. Vyresnėms moterims, akušerio-ginekologo manymu, skiepytis taip pat naudinga, nes vakcina padeda kovoti su virusu net jau gydytoms dėl ikivėžinių pakitimų moterims, sirgusioms pirminių stadijų gimdos kaklelio vėžiu, turinčioms didesnę riziką sirgti minėta liga.
„Nors sklando įvairūs mitai, nėra jokių įrodymų, kad vakcina kenkia vaisingumui. Priešingai – tyrimų duomenimis, užsikrėtus virusu blogėja spermos rodikliai, natūralaus apvaisinimo rodikliai, dažniau įvyksta persileidimai, o po intervencijų gimdos kaklelyje gali kilti ir kitų akušerinių problemų. Kai kuriose šalyse nuo žmogaus papilomos viruso nemokamai skiepijamos ne tik mergaitės, bet ir berniukai. Dažnai susidaro įspūdis, kad šis virusas pažeidžia tik gimdos kaklelį ir sukelia vėžį. Deja, žmogaus papilomos virusas gali sukelti ir makšties, išorinių lytinių organų, išangės, burnaryklės, varpos vėžius.
Labai tikiuosi, kad ir Lietuvos politikai atkreips dėmesį į geriausius pavyzdžius bei patirtį pasaulyje, kur skiepijama didesnė visuomenės dalis, nepriklausomai nuo lyties. Žinoma, pasiskiepijimas neleidžia nurimti ir nebesitikrinti dėl minėtų ligų, tačiau susirgti rimtomis ligos formomis tikimybė gerokai sumažėja, o kombinacija su dalyvavimu prevencinėse patikros programose leidžia beveik visai išvengti neigiamų pasekmių“, – sakė T. Lūža.